Liderler biraraya geldi

Günlerdir beklenen toplantı sonunda yapıldı. Liderler yuvarlak masa etrafında birleşti ve yol haritası çizildi. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun çağrısıyla bir araya gelen 6 muhalefet liderinin toplantısı 5 saat 30 dakika sürdü. Ortak açıklamada bulunan liderler, güçlendirilmiş parlamenter sistemle ilgili mutabakat metnini 28 Şubat 2022’de açıklayacaklarını duyurdu. Öte yandan işaret edilen tarihin Türkiye tarihinde post-modern darbe olarak tanımlanan 28 Şubat’ın yıl dönümünde olması ise dikkat çekti.

ORTAK AÇIKLAMA YAPILDI

Toplantıya CHP lideri Kılıçdaroğlu, İYİ Parti lideri Meral Akşener, Saadet lideri Temel Karamollaoğlu, Demokrat Parti lideri Gültekin Uysal, Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu ve DEVA partisi lideri Ali Babacan’ın katıldı. Toplantıdan sonra yapılan açıklamada; ”Bugün, Türkiye için tarihi bir gündür. Birbirinden farklı altı siyasi parti olarak, bizler, Türkiye’nin yıllardır görmeyi umut ettiği tarihi bir çalışma için bir araya geldik.Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Mutabakat Metni’ni hazırlayan partiler olarak bizler, etkin ve katılımcı bir yasama, şeffaf ve hesap verebilir bir yönetim, tarafsız ve bağımsız bir yargı ile kuvvetler ayrılığının tesis edildiği güçlü, özgürlükçü, demokratik, adil bir sistem inşa etme kararlığı içindeyiz’ denildi.

Toplantıya CHP lideri Kılıçdaroğlu, İYİ Parti lideri Meral Akşener, Saadet lideri Temel Karamollaoğlu, Demokrat Parti lideri Gültekin Uysal, Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu ve DEVA partisi lideri Ali Babacan’ın katıldı.