Beşiktaşlılara kritik su duyurusu!..

Türkiye’de kış mevsiminde yağışların azlığından dolayı barajlardaki su seviyesi kritik bir şekilde azaldı. İstanbul’daki baraj doluluk oranlarının yüzde 50’nin altına inmesinden dolayı kuraklık riski oluştu. Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat da, vatandaşlara çağrıda bulundu.
İstanbul’da beklene yağışların gerçekleşmemesi nedeniyle kuraklıkla birlikte barajların doluluk oranları da gözle görülür şekilde düştü. Büyükçekmece Baraj Gölü’nün doluluk oranı yüzde 30.94 olarak ölçüldü. İSKİ’nin resmi sitesinde paylaştığı verilere göre Büyükçekmece Gölü’nün geçen yıl aynı dönemde doluluk oranı yüzde 94.45 olarak ölçülmüştü. Geçen yıla kıyaslı baraj gölünde yüzde 64’lük bir düşüş oldu. Bir kısmı tamamen kuruyan gölde, su gözle görülecek şekilde çekildi. Suyun çekilmesiyle gölün bazı noktalarında adacıklar oluştuğu görüldü. Göl çekildikçe içine atılan plastik su şişelere, otomobil lastiği, ayakkabı, koltuk ve tekne parçaları görünmeye başladı. Gölde düşen su seviyesinin ardından, zamanla su altında kalan yapılarda ortaya çıktı.
İstanbul Alibey barajı yüzde 10.78, Büyükçekmece barajı yüzde 30.61, Darlık barajı 40.88, Elmalı barajı 33.88, Istrancalar barajı yüzde 22.64, Kazandere barajı yüzde 6.32, Ömerli barajı yüzde 52.6, Pabuçdere barajı yüzde 6.44, Sazlıdere barajı yüzde 33.07 ve Terkos barajı 31.53 doluluk oranlarına sahip.
“Yarın ne kadar suyumuz kaldı”
Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat, vatandaşlara seslenerek; “Yağışlar mevsim normallerinin çok altında, barajlarımız kritik seviyede. Yarın ne kadar suyumuz kaldı dememek için bugün Beşiktaş’ta suyumuzu koru.” ifadelerini kullandı.