İstanbul’da yaşamak zor!..

The Economist’in araştırma ve analiz bölümü olan Economist Araştırma Birimi’nin (EIU) ‘Dünyanın En Pahalı Şehirleri’ araştırmasının 2022 verileri yayımlandı.

Edinilen bilgilere göre; buna göre New York ve Singapur dünyanın en pahalı şehirleri oldu. Türkiye’nin en büyük şehri olan İstanbul da yaşam maliyetinin en yüksek olduğu şehirler arasında yerini aldı.

BÜYÜK ŞEHİRLERDE ENFLASYON YÜZDE 8,1

Economist’in ‘Dünya Çapında Yaşam Maliyeti’ raporuna göre, dünyanın 172 büyük şehrinde yaşamanın maliyeti geçen yıla göre ortalama yüzde 8,1 arttı. Bu artışta Ukrayna’daki savaş, enerji krizi ve tedarik zinciri sorunları gibi faktörler etkili oldu.

Geçen yıl sıralamada birinci olan Tel Aviv, bu yıl birinciliği paylaşan New York ve Singapur’un ardından üçüncü sıraya gerilerken bu şehirlerin ardından Hong Kong ve Los Angeles geldi. Asya şehirlerindeki fiyat artışları dünyanın geri kalanına göre sınırlı kalarak yüzde 4,5 oldu.

İSTANBUL DA LİSTEDE

Raporda İstanbul, Buenos Aires ve Tahran’ın aralarında bulunduğu şehirlerin aşırı yüksek enflasyondan mustarip olduğu belirtildi. EIU araştırmasına göre, fiyatlar geçen yıldan bu yana yerel para birimi bazında İstanbul’da yüzde 86, Buenos Aires’te yüzde 64 ve Tahran’da yüzde 57 arttı.

Öte yandan kur düşüşlerinin ithal petrolü çok pahalı hale getirdiği İstanbul ve Sri Lanka’nın başkenti Kolombo’da yerel para birimi bazında akaryakıt fiyatlarının sırasıyla yüzde 148 ve yüzde 189 oranında arttığı belirtildi.

YÜKSEK ENFLASYON

En yüksek enflasyon, fiyatların geçen yıldan bu yana yerel para birimi bazında yüzde 132 arttığı Venezuela Karakas’ta gerçekleşti. Venezuela şehirleri aşırı yüksek enflasyon nedeniyle küresel ortalamanın dışında tutuldu.

Raporda büyük şehirlerde en çok pahalanan ürünün yüzde 22 ile akaryakıt olduğu belirtildi. Elektrik ve temel ev eşyaları da en çok zamlanan ürünler oldu. Eğlence hizmetlerinin fiyatları, talep düşüklüğü nedeniyle ise küresel olarak geriledi.