Kutup Yıldızı!

Bİ TIKLA DÜNYANIN HER YERİNDE!..

Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat, Uğur Mumcu adına bir yazı kaleme aldı ve şu başlığı attı: ‘Ülkenin ve Mesleğinin Kutup Yıldızı…’

Uğur Mumcu, yaşamı boyunca ve hatta katledilişinin sonrasında da bizi sürekli aydınlatmış bir isimdir. Fakat zamanın onu her seferinde bu denli haklı çıkaracağını tahmin edemezdik. Ülkemizde, bölgemizde ve uluslararası alanda güç mücadeleleri ile onların bağlantılarını korkmadan, yılmadan cesaretle ortaya koyan, her anını halkının ve ülkesinin aydınlığı için feda eden bir aydındı.

Uğur Mumcu, gerçek bir gazeteci, aydın ve Atatürkçüydü. Sadece halktan, emekten, doğrudan ve Atatürk devrimlerinden yanaydı. Hiçbir zaman güce tapmadı, egemen anlayışa teslim olmadı. Teslim alınamadığı için katledildi. Bu ülkenin her kentinde, her yurtsever insanının kalbinde bir Uğur Mumcu yatar. Gün geçmiyor ki tarih onu hatırlatmasın, gün geçmiyor ki ona referans verilmesin ve gün geçmiyor ki ona duyduğumuz özlem ve hasret daha da büyümesin…

Ülkemiz zor zamanlardan geçiyor. Bugünleri görmüştü Uğur Mumcu. ‘Cemaat’ adı altında örgütlenen terör çetelerinin darbe yapacağını yıllar önce söylemişti. Bu tarikat ve cemaatlerin emperyalizm tarafından nasıl beslendiğini belgeleriyle ortaya koymuştu. Ülkemizde terörün finansmanını, terörün arkasındaki güçleri deşifre etmiş; aslında devletin yapması gerekeni, Uğur Mumcu tek başına yapmıştı. Yolsuzluklar, haksızlıklar, hırsızlıklar karşısında dimdik durdu, halkın soyulmasına sessiz kalmadı. Kalemi hep ışık saçtı; nice gözleri ve bilinçleri aydınlattı. İşte bu yüzden katledildi.

Bu ülkede Atatürkçü olmak, yurtsever olmak, gerçek anlamda gazeteci ve aydın olmak zordur; bedeli ağırdır. Cumhuriyetin aydın ve yurtsever kalemleri bunun için hep bedel ödemiştir. Yozlaşmanın, çürümenin had safhaya ulaştığı bugünlerde, ortaya çıkan kirli ilişkileri anlatacak, halkına yol gösterecek ve düzenin kirli çarklarını deşifre edecek bir Uğur Mumcu çok ama çok büyük bir ihtiyaçtır. Bu ihtiyacı sürekli bir biçimde duyuyoruz. Elbette kalemini, klavyesini halkı için kullanan çok sayıda gazeteci olduğunu ve bu gazetecilerin Uğur Mumcu’yu örnek aldığını da biliyoruz. O, kalemiyle kirli ilişkilere meydan okuyan ve Kuvayi Milliye ruhunu kaleminde taşıyan ödünsüz bir gazeteci, yolundan asla geri adım atmayan büyük bir Atatürkçü’ydü.

Beşiktaş Belediyesi olarak Uğur Mumcu’nun anısını yaşatmak adına her türlü çabaya destek vermekten onur duymaktayız. Halkın sevgisi ve saygısıyla akıllarda ve gönüllerde sonsuza kadar yaşayacak olan Uğur Mumcu’nun bize gösterdiği yoldan ayrılmayacağız. Hak, hukuk, adalet, özgürlük, eşitlik ve demokrasi yolunda onun kalemi bize yol göstermeye devam edecektir.

Büyük usta Uğur Mumcu’yu saygıyla yâd ediyor; özlem, şükran ve minnetle anıyorum.

Rıza Akpolat
Beşiktaş Belediye Başkanı

Sadece paylaşmak için...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Print this page
Print

GAZETE BEŞİKTAŞ OKU

BİNLERCE VİDEO!.. TIKLA CANLI İZLE…

Gazete Beşiktaş hakkında 50827 makale
Yazılı Basın Gazete Beşiktaş'ın Kurumsal Haber Sitesidir. Sarı Basın Kartı Sahibi TGC, TSYD, AIPS, EGD Üyesi Gazetecilerce Yayınlanmaktadır.