Atatürk ölümünün 82. yıl dönümünde Beşiktaş’ta anıldı

Bİ TIKLA DÜNYANIN HER YERİNDE!..

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, hayata gözlerini yumduğu Beşiktaş’ta saygı ve sevgi ile anıldı. Saatler 09:05’i gösterdiğinde hayat durdu. Dolmabahçe’deki 71 numaralı odada hüzün yaşandı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 82. yıl dönümünde sabahın erken saatlerinde Dolmabahçe Sarayı’na gelen binlerce kişi tarafından anıldı. Edinilen bilgilere göre; Beşiktaş Belediyesi  Atatürk’ün hayata gözlerini yumduğu 71 numaralı odada yapılan yayınları Dolmabahçe Sarayı ve Barbaros Meydanı’na kurduğu led ekranlardan canlı olarak yayınladı. Dolmabahçe Caddesi’nde de gün boyu Atatürk’ün kendi sesinden 10. Yıl Nutku yankılandı. Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat yaptığı açıklamada  Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün insanlığın büyük, ortak ve ölümsüz bir  kahramanı olduğunu kaydederek “Eserleri, devrimleri, fikirleri ile sonsuza kadar yaşayacak Büyük Atatürk’ün izinde Beşiktaş halkı ve belediyesi olarak ödün vermeden, yılmadan yürümeye kararlıyız.” ibarelerini kullandı.

İstanbul’daki 10 Kasım Anma Törenleri’nin ana adresi her sene olduğu gibi bu sene de Beşiktaş’taki Dolmabahçe Sarayı oldu. Anma programları bu yıl pandemi nedeniyle tüm yurtta sosyal mesafe, maske ve hijyen kurallarına dikkat edilerek gerçekleştirildi. Beşiktaş Belediyesi ekipleri de bu kurallar kapsamında Dolmabahçe Sarayı’nın birçok noktasına hem dezenfektan yerleştirdi hem de stant kurarak ziyarete gelen vatandaşlara maske ve eldiven dağıttı.

DOLMABAHÇE ‘AĞAÇLI YOL’ DA ATATÜRK’ÜN SESİ YANKILANDI

Anma programı sabahın ilk ışıklarıyla birlikte Dolmabahçe Caddesi’nde Ata’mızın kendi sesinden 10 Yıl Nutku’nun hoparlörlerden yayınlanmasıyla başladı. Beşiktaş Anadolu Lisesi’nde gerçekleşen resmi törenin ardından vatandaşlar sosyal mesafe kurallarına dikkat ederek Dolmabahçe Sarayı’nı ziyarete geldiler. Beşiktaş Belediyesi’ne bağlı ekipler Dolmabahçe Sarayı önünde yurttaşlara şapka ve Türk bayrağı dağıttı.

71 NUMARALI ODADAKİ HÜZÜN LED EKRANLARDAN CANLI OLARAK YAYINLANDI

Saatler 9’u 5 geçe sirenler çaldı ve hayat 1 dakikalığına tüm Türkiye’de olduğu gibi Beşiktaş’ta da durdu. Genci, yaşlısı, çoluk çocuk herkes saygı duruşuna geçerek Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü ebediyete intikal edişinin 82 Yıl dönümünde saygı ve minnetle andı. Beşiktaş Belediyesi’nin Dolmabahçe Sarayı önüne ve Barbaros Meydanı’na kurduğu Led ekranlardan da yurttaşlar belediye tarafından hazırlanan özel videolar ile 71 numaralı odadaki hüznü ve matemi canlı olarak takip etti. 29 Ekim’de Barbaros Meydanı’nda açılan ‘Cumhuriyet ve Atatürk’ sergisini birçok vatandaş ziyaret etti.

“ATATÜRK’ÜN İZİNDE BEŞİKTAŞ HALKI VE BELEDİYESİ OLARAK ÖDÜN VERMEDEN YÜRÜMEYE KARARLIYIZ”

Bir süredir COVID-19 tedavisi evinde devam eden ve bu nedenle törenlere katılamayan Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat, 82 yıl önce sonsuzluğa uğurladığımız Atamızın anma törenine katılamadığı için duyduğu üzüntüyü dile getirerek şu açıklamayı yaptı:

“Her zaman geleceği kuran, ulusunu geleceğe taşıyan ve insanlığın medeniyet mirasına değeri ölçülemez katkılar sunan büyük kahramanlar vardır. İşte Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK insanlığın büyük, ortak ve ölümsüz kahramanıdır. Değeri bütün insanlık tarafından her geçen gün çok daha iyi anlaşılan Büyük Atatürk’ü ebediyete uğurlayışımızın 82 yılında saygı, şükran ve minnetle anıyoruz.

Yaşadığımız ülke ve dünya koşulları Atatürk’ün ne denli büyük bir devrimci, kahraman ve lider olduğunu her defasında ortaya koymaktadır. Yokluklar içinde bir ulus yaratmak, yokluklar içinde yeni bir toplum inşa etmek ve bütün saldırılara rağmen dimdik ayakta kalabilmek bu tarihi kişiliğin eseridir. Eserleri, devrimleri, fikirleri ile sonsuza kadar yaşayacak Büyük Atatürk’ün izinde Beşiktaş halkı ve belediyesi olarak ödün vermeden, yılmadan yürümeye kararlıyız.

Geçmişte bu ülkeyi var eden ışık elbette bu ülkeyi sonsuza kadar taşıyacaktır.

ATA’mızı sonsuz saygı ve özlemle anıyor, yolunda yürümenin onurunu yaşıyoruz.”

Sadece paylaşmak için...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Print this page
Print

GAZETECİ İSMAİL BAŞTUĞ YAZILARI

ismail baştuğ

İsmail Baştuğ kimdir? En çok okunanlarda

Güç birliğine var mısınız?.. Haber ve tanıtımlarınızı yayınlıyoruz

Gazete Beşiktaş oku-E gazete

www.besiktas.com.tr

TUMEVA BİLİŞİM-HABER YAZILIMI

TURİZM MUHABİRİ-HABER SİTESİ- TURİZMİN YENİ SOLUĞU!..

BEŞİKTAŞ MİNİ ÇOCUK ANAOKULU

ADNAN EZEN OPTİK VE LENS MERKEZİ – BEŞİKTAŞ

TÜRKİYE TURİZM HABER SİTESİ

LÖSEV

İŞTE FIRSAT1.. TÜM YAYINLARIMIZDAN YARARLANABİLİRSİNİZ!..

BİNLERCE VİDEO!.. TIKLA CANLI İZLE…

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZI YÜZBİNLER TAKİP EDİYOR!..

Gazete Beşiktaş hakkında 50791 makale
Yazılı Basın Gazete Beşiktaş'ın Kurumsal Haber Sitesidir. Sarı Basın Kartı Sahibi TGC, TSYD, AIPS, EGD Üyesi Gazetecilerce Yayınlanmaktadır.