Beşiktaş’ta Leonardo Da Vinci’ye Saygı Sergisi açıldı

Bİ TIKLA DÜNYANIN HER YERİNDE!..

Beşiktaş Belediyesi, Leonardo Da Vinci’nin 500 Ölüm yıl dönümünde anlamlı bir sergiye ev sahipliği yaptı. ‘’Leonardo da Vinci’ye Saygı’’ adlı sergiye sanat, edebiyat ve akademi dünyasından birçok isim katılırken, Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat yaptığı konuşmada sanatı Beşiktaş’ın kılcal damarlarına yaymak için gece gündüz çalıştıklarını söyledi.

Rönesans döneminin dâhisi olarak anılan ressam, mucit ve bilge Leonardo Da Vinci anısına ölümünün 500 Yıl dönümünde MKM Beşiktaş Çağdaş Sanat Galerisi’nde BELTAŞ’ın desteği ile özel bir sergi düzenlendi. Ressam Onay Akbaş’ın geliştirdiği, İbrahim Karaoğlu’nun küratörü olduğu “Leonardo Da Vinci’ye Saygı” sergisine sanat, edebiyat, akademi dünyasından birçok isim ve çok sayıda sanatsever katıldı. Sergide konuşma yapan Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat, Mustafa Kemal Kültür Merkezi’nin Avrupa’nın en büyük 2 Sergi salonu olduğunu olduğuna işaret ederek sözlerine şöyle devam etti:

‘’Sanatı Beşiktaş’ın kılcal damarlarına yaymak için gece gündüz emek veriyoruz’’

‘’Ressam, heykeltıraş, mühendis, bilim insanı, filozof yani insanlık tarihindeki bu değişik alanlardaki özellikleri bir arada barındıran bir insanı saygı niteliğindeki bir sergide ev sahipliği yapıyor olmaktan dolayı onur ve mutluluk duyuyorum.

Geçtiğimiz yıl içerisinde Leonardo Da Vinci’yi 500 Ölüm yıl dönümünde andık. Bu sergi de bunu tamamlar nitelikte bir sergi. MKM’de Avrupa’nın en büyük 2 sergi salonunda bu eserlerin görücüye çıkması bizim için büyük bir onur verici bir durum. Biz yüzyıllardır kültür ve sanatın merkezinde olan Beşiktaş’ta sanatı ve sanatçıyı görünür kılmak, sanata ve sanatsal üretime destek ve sanatı Beşiktaş’ın kılcal damarlarına yaymak için gece gündüz emek veriyoruz. Bu kültürel mirası devam ettirmek zorundayız. ‘’

Sergi gezici bir sergi, buradan Bodrum, Ankara, İzmir ve en son Da Vinci Müzesi’ne gidecek

Ressam Onay Akbaş yaptığı konuşmada serginin gezici bir sergi olduğunu belirterek şunları ifade etti:

‘’ Biz Türk sanatçılar olarak böyle bir projeye ‘Da Vinci’nin 500 ölüm yıl dönümünde nasıl bir katkıda bulunabiliriz?’ diye düşündük. Sonuçta evrensel bir değer. Üretilen evrensel değer bizim de değerimizdir. Da Vinci’nin o seyahatlerde kendilerine ne ifade ettiğiyle ilgili bütün sanatçılar burada kendi özgün işlerini yaptılar’’

Yapılan konuşmaların ardından sergiyi gezen Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat ressam ve sanatçılardan sergi hakkında detaylı bilgi aldı. ‘’Leonardo da Vinci’ye Saygı’’ sergisine Tülin Onat, Bedri Baykam, Devrim Erbil, Ergin İnan, Yalçın Gökçebağ, Fevzi Karakoç, Onay Akbaş, Cem Sağbil, Mercan Dede (Arkın Ilıcalı), Barış Sarıbaş, Bahar Oganer, Burçin Erdi’nin yanı sıra tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, şair Ahmet Telli, tiyatrocu Mehmet Erbil ve yazarlar Nedim Gürsel, Sunay Akın, İbrahim Karaoğlu, Metin Celal, Dr. Mustafa Tolay, Durmuş Akbulut ve Yalın Alpay gibi isimler sergiye destek verdi.

‘’Leonardo da Vinci’ye Saygı’’ sergisi MKM Beşiktaş Çağdaş Sanat Galerisi’nde 5 Mart tarihine kadar ziyaretçilere açık olacak.

Sadece paylaşmak için...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Print this page
Print

KARTAL YUVASI

BEŞİKTAŞ MİNİ ÇOCUK ANAOKULU

ADNAN EZEN OPTİK VE LENS MERKEZİ – BEŞİKTAŞ

Gazete Beşiktaş hakkında 50504 makale
Yazılı Basın Gazete Beşiktaş'ın Kurumsal Haber Sitesidir. Sarı Basın Kartı Sahibi TGC, TSYD, AIPS, EGD Üyesi Gazetecilerce Yayınlanmaktadır.