Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat İsmail Baştuğ’un konuğu oldu

Beşiktaş Belediye Başkanı seçilen Rıza Akpolat’ın Beşiktaş Medya Grup Başkanı Gazeteci İsmail Baştuğ ile adaylık sürecinde yaptığı canlı radyo programının tekrarını ve projelerini takip edebilirsiniz.

Beşiktaş Medya Grup yayınlarından Radyo Beşiktaş’ın canlı yayınlarını kaçıranlar tekrar yayınlarını dinleyebilirsiniz. Gazeteci İsmail Baştuğ ile CHP Beşiktaş Belediye Başkan Adayı Rıza Akpolat’ın yayın tekrarını dinleyebilirsiniz

RIZA AKPOLAT NELER DEDİ?..

CHP Beşiktaş Belediye Başkan Adayı Rıza Akpolat, Radyo Beşiktaş’ta Beşiktaş Medya Grup Başkanı Gazeteci İsmail Baştuğ’un konuğu oldu. Aynı anda binlerce kişinin dinlediği yayında Rıza Akpolat, Beşiktaşlılara seslendi. CHP Beşiktaş Belediye Başkan Adayı Rıza Akpolat’ın genel anlamda bahsettiği projeler ise, şu şekilde:

Beşiktaş’ın sorunlarını çözmekle, Beşiktaş’ı günün ihtiyaçlarına cevap veren bir kent haline getirmekle kalmayacağım…

Beşiktaş’ı geleceğin kenti yapacağım!

Dürüst, ilham veren, heyecanını kaybetmeyen ve takımını sahiplenen bir lider olacağım. Beşiktaş’ta yaşayan herkes, benim takım oyuncum olacak; Beşiktaş halkı, sivil toplum, üniversiteler, özel sektör, belediye çalışanları ile hep beraber yöneteceğiz bu kenti. Birlikte fikir üreteceğiz, bu fikirleri birlikte hayata geçireceğiz ve hep birlikte kentimizin YARININI şekillendireceğiz.

Bu kenti hep beraber cazibe merkezi haline getireceğiz.

Bu yolda, insanların fikirlerini özgürce ifade edilebileceği ortamları yaratacağım. Herkesi can kulağıyla dinleyeceğim; tek bir kişinin değil, herkesin söz sahibi olacağı bu yeni dünyayı burada, Beşiktaş’ta kuracağım.

Sadece konuşan değil, çalışan bir belediye başkanı olacağıma söz veriyorum.

Beşiktaş’ı mahalle mahalle, sokak sokak gezdim ve tüm vatandaşlarımızın sorunlarına, şikayetlerine, isteklerine kulak verdim. Bu bilgiler ışığında, göreve gelir gelmez hızla halkımızın tüm eksiklerini gidermeye koyulacağım.

MAHALLE MAHALLE YAPILACAKLAR
Ihlamurdere-Abbasağa arasına ve Akatlar’a ring seferleri koyacağım.

Ihlamur yokuşundaki yeşil alanı koruyacağım.

Akatlar’da Selçuklar Caddesi’nin yol bakımını ve onarımını yapacağım.

Konaklar’da ring seferleri artırmakla kalmayacağım, Salı pazarını yeniden düzenleyeceğim, pazar kaynaklı temizlik ve otopark sorununu çözeceğim. Geri dönüşüm atıklarını düzenli olarak toplattıracağım! Mahallenin parklarındaki güvenlik sorununu çözmek için tedbirleri artıracağım.

Dikilitaş’ta Arnavut kaldırımlı sokaklarda bakım-onarım çalışmaları yapacağım. Sağlık Ocağı ile aşevini tadilattan geçireceğim. Azerbaycan Parkı’nın arkasına basketbol sahası yapacağım.

Yıldız’da Ortaköy yolunun kaldırımlarını düzenleyeceğim.

Muradiye’de aydınlatma ve elektrik kablolarını düzenleyeceğim. Sokakların ruhunu besleyen sokak sanatçılarına destek vereceğim!

Sinanpaşa’da işletmelerin tente yüksekliklerine bir standart getireceğim. Çarşı’nın içindeki motorlu taşıtların park alanlarını düzenleyeceğim. Yıldız Caddesi’ndeki kaldırımları ve yolları onaracağım.

Cihannüma mahallemizde eskimiş aydınlatma panellerini yenileyeceğim!

Türkali’de Sevgi Park’ını aydınlatacağım. Uygun yerlere kedi evleri yerleştireceğim ve bu uygulamayı tüm mahallelerde yaygınlaştıracağım.

Levent’te deprem toplanma alanları belirleyeceğim, otopark yapacağım. Yaşlıların aile hekimi ve sağlık merkezlerine erişebilmesi için ulaşım hizmeti vereceğim.

Kültür mahallemize hayvan rehabilitasyon merkezi kuracağım. Aykut Barka Parkı’nın altına otopark yapacağım.

Nisbetiye mahallemize bir sağlık ocağı kazandıracağım.

Ortaköy’de yaşlılarımız ve gençlerimiz için semt evleri açacağım. Ve mahallemize ulu önderimiz Atatürk’ün büstünü kazandıracağım.

Balmumcu’daki yeşil alanları genişleteceğim, ara yollarda trafiğin daha rahat akması için düzenlemeler yapıp akıllı otoparklarkuracağım.Mecidiye’de en çok ihtiyaç olan yerlere otopark yapacağım; Muhtarlığın arkasına sağlık ocağı kuracağım.Gayrettepe’de semt evleri açacağım. Vişnezade’de Şairler Parkı’nın temizliğini sürekli hale getireceğim. Maç günleri burada yaşanan temizlik sıkıntılarını gidereceğim. Kentsel dönüşümü planlayacağım ve en etkin şekilde hayata geçireceğim.

Arnavutköy’de kaldırımlara konan park önleyici taşları yaya dostu hale getireceğim. Arnavutköy kaldırımlarında insanımız rahatça yürüyebilecek.

Bebek’te otopark sorununu çözeceğim.

Etiler’de Nisbetiye Caddesi kaldırımlarını yenileyip modern bir hale getireceğim.Özen Taksi Durağı’nın bulunduğu yeşil alana, ucuz çay kahve imkanı sunan bir kafe açacağım.

Hilal Sokak’taki parkı büyütüp yenileyeceğim.

Kuruçeşme’de Yukarı Bizimtepe’ye spor aletleri koyacağım.

Yeşilpınar ve Çağrı Sokak’ta yağmur ızgaralarını ve kaldırımları yenileyeceğim.

Levazım’da Karaca Sokak-Ortaköy çıkış kısmına yaya yolu yapacağım. Parkları güvenlik kamerasıyla donatacağım, çocuk oyun ünitelerinin sayısını artıracağım, hayvanlar için çitle çevrili gezinti alanı yapacağım. Servislerin ve makam araçlarının sokakları işgalini önleyeceğim.

Ulus’ta geri dönüşümlü atıkların zamanında toplanmasını sağlayıp daha temiz bir mahalle yaratacağım.

Ve her mahalleye kreş yapacağım.

Ben Beşiktaş’ın ışığına, kültürüne, renklerine…

Esnafına, gencine, yaşlısına…

Teker teker her mahallesine, her sokağına…

Sahip Çıkacağım!

GÖÇ
2015’ten bu yana 600 bin vatandaşımız yurt dışına göç etti. 2018’de göç arttı.

Ne acı ki, gidenlerin çok büyük bölümü, her 5 kişiden 2’si, 20-34 yaşları arasındaki gençlerimiz, yani nitelikli iş gücümüz.

Yaratıcı damarımızı, gençlerimizi kaybetmekle kalmıyoruz, ekonomimiz de bundan yara alıyor.

Türkiye, dünyada en çok milyoner kaybeden 3’üncü ülke! 2017’de 5 binden fazla milyoner, son 3 yılda ise 13 bin girişimci ve iş insanı Türkiye’yi terk etti.

Ülkemizden 20 OECD ülkesine göçün bize kaybı,220 milyar dolardan fazla. Bu kaynakla, yüzyılın projesi diye sunulmaya çalışılan İstanbul Havalimanı’ndan 7 tane yapılabilirdi, düşünün!

İnsanımızı kaybetmemize ise paha biçmemiz mümkün değil!

İşte ben göreve geldiğimde, beyin göçünü BEYİN GÜCÜNE dönüştüreceğim. Ve tersine göçü başlatacağım.

(PROJELER)
KÜLTÜR – SANAT
İlk işim, Beşiktaş’ı ‘yaratıcılığın, yenilikçiliğin, girişimciliğin’ vahası haline getirmek olacak. Bu sayede, son yıllarda hızla artan göçün önünde duracağız.

Kültür sanattan tutun da inovasyona ve girişimciliğe kadar, Beşiktaş’ı tüm yaratıcı alanlarında EN yukarılara taşıyacağım.

Yeni kurulan ve faaliyet alanı yaratıcı ekonomiler kapsamına giren işletmelere destek vereceğiz, Beşiktaş’ı onlar için en cazip kent haline getireceğiz.

Kültür olmadan kentsel gelişim olmaz.

Beşiktaş’ı kültürün ve sanatın başkenti haline getireceğim.

Kültür ekonomisini, kalkınma stratejimin odağına yerleştireceğim.

Kültürel planlamanın, mahallelerin sahip oldukları kültürel kaynaklarla uyumlu şekilde ve katılımcı yöntemlerle yapılmasını sağlayacağım.

Beşiktaş halkının kültürel yaşama katılımını özendireceğim.

Çağdaş Sanat ile Neşet Ertaş’ı yan yana getireceğim. Neşet Ertaş adına, etrafında sokak müziği yapılan bir anıt dikeceğim.

Biliyorsunuz Neşet Ertaş, büyük bir Beşiktaşlıydı. Üstad şöyle demişti:

“Saza vurduğun her nağmenin tadıdır Beşiktaşlı olmak.

Biz de Anadolu’da Beşiktaş’a vurulduk, n’apalım dostlar.”

Günceli yakalamak ve desteklemek için genç sanatçılarımızın görünür olmasını sağlayacağım. Çünkü geçmişin büyük sanatçıları bize nasıl miras bıraktıysa, güncel sanatçılarımız da bizim mirasımızı üretiyor.

Beşiktaş’ın merkezlerinden sokaklarına kadar tüm kılcallarına sanatı yayacağım. Anadolu köklerimizi modern düzenlemelerle yorumlayan müzik grupları her hafta Beşiktaş Çarşı’da canlı müzik yapacak ve ben de orada olacağım!

Non-Stop Festival düzenleyeceğim. Dünyanın en iyi 52 festivali Beşiktaş’ta buluşacak. Beşiktaş, yılın her haftası başka bir festivale ev sahipliği yapacak. Bu proje esnafa, işletmelere, Beşiktaş’ın tanınırlığına katkıda bulunacak. Beşiktaş, dünyanın festival merkezi olacak. Festivaller süresince 1500 kişi, yarı zamanlı ve tam zamanlı istihdam olanağına kavuşacak.

Zanaati ve tasarımı destekleyeceğim, bağımsız sanat topluluklarını teşvik edeceğim.

Yeni prestij caddeleri ve sanat sokakları, kentimize yakışan ve katma değer yaratan büyük markaları Beşiktaş’a çekecek.

Beşiktaş’ta yarattığımız kültür ve sanat ortamı, yaratıcı endüstrileri besleyeceği için, istihdam ve ekonomik canlılık kaynağı da olacak. Çünkü bu endüstriler genç işsizliğine çözüm demek; kadın istihdamını artırmada katalizör demek.

Beşiktaş’ı gencinden yaşlısına, çocuklarından engellisine, herkesin sanatla dolup taştığı, yaşayan ve rengarenk bir kent haline getireceğim!

YEŞİL ALANLAR
Yeşil alanlarımızı hızla artıracağım.
Ekrem İmamoğlu döneminde Beylikdüzü’nde kişi başına düşen yeşil alan miktarı, 9 metrekareye yükseldi. Ben de Beşiktaş’ın yeşil alanını önce Ekrem Başkan’ın başardığı Beylikdüzü seviyesine, ardından daha da ileriye taşıyacağım. Ekrem Başkanım darılmasın ama, yönetmelikte konan kişi başına 10 metrekare hedefine de Beşiktaş olarak ilk biz ulaşacağız!

‘Yeşil bir vaha’ yaratacağım ve Beşiktaş’ımızın nefes alma alanlarını en üst seviyeye taşıyacağım!

Halkımız buralarda sadece doğayla buluşmayacak; bu yeşil alanlardakuşaklar arası iletişim de kurulacak.

Bununla da kalmayacağım… Park alanlarını genişleteceğim ve ‘Yaşayan Parklar’ haline getireceğim. Kent sakinlerimiz, özellikle yaşlı ve emeklilerimiz, bu parklarda çok ucuza çay içerek keyifli vakit geçirecekler.

Yeşil alan yapıp bırakmayacağım. Kaynakların hızla tükendiği günümüz dünyasında sürdürülebilirliği, yaşam ve yönetim felsefem olarak benimseyeceğim.

Dünyada hızla yaygınlaşan, bütünsel ve ekolojik bir tasarım anlayışı sunan permakültür hareketini Beşiktaş’ta da başlatacağım.

Doğayla savaşan bir Beşiktaş değil, doğayla uyumlu, kendi kendine yeten bir Beşiktaş yaratacağım!

Permakültür programı sayesinde, parklardaki kedi-köpek dışkılarından başlayarak kentin ürettiği organik atıkların tamamını toprak haline getirip yeniden kente kazandıracağız. Böylelikle parklarımızı temiz tutarak çocuklarımızın rahatça oynayabilmesini de sağlamış olacağız.

İlgili kurumlarla işbirliği içerisinde, Beşiktaş’ta E-5’i yeşil koridorlarla denize bağlayacağız.

Sadece yeşile değil, maviye de gereken değeri vereceğim. Beşiktaş bir sahil kenti. Denizlerimiz çok ama çok değerli. Beşiktaş’ı deniz duyarlılığı konusunda 1 numaraya taşıyacağız! Sivil toplum ile işbirliği yaparak denizlerimizi daima temiz tutmak için çalışacağız ve Beşiktaş halkını da buna davet edeceğiz.

ULAŞIM
Beşiktaş’ta ulaşımı ulaşılabilir kılacağım.
Ring seferleri ilegecenin geç saatleri de dahil olmak üzere, Beşiktaş’ın kuzey-güney yönlü ulaşım sorununu ortadan kaldıracağım.

Özellikle öğrencilerimizin ulaşıma erişmekte zorlandığını biliyorum. Onlar bizim için gelecek demek, umut demek. Onlara Beşiktaş’ı doya doya gezme, keşfetme imkanı sunacağım.

Sahil hattında bisiklet yolları yapacağım ve Beşiktaş halkı, tıpkı Amsterdam’da olduğu gibi rahatça bisiklete binecek. İsteyen vatandaşlar, işine bisikletle gidip gelecek.

ENGELLİLER
İnsanlar engelli değildir, kentler engellidir.

Kentimi halkımın tüm kesimleri için erişilebilir yapacağım. Beşiktaş, başta engelliler olmak üzere, çocukların, pusetli ailelerin, herkesin ama herkesin rahatça ve güvenle yürüyebildiği, hizmetlere erişebildiği bir kent olacak.

Avrupa Şampiyonu Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı çıkarmış bir kentin engelli dostu olmaması düşünülemez! Her sabah, her akşam, 7 gün 24 saat engelli vatandaşlarımız için erişilebilirlik ve mobilite sözü veriyorum.

Bu bağlamda; Avcılar Belediye Başkan Adayımız Turan Hançerli, mücadelesini yakından bildiğim, şahit olduğum bir abimdir. Biz bu konuda el ele verip engelleri birer birer kaldıracağız.

Beşiktaş’a görme ve fiziksel engelliler için düzenlenmiş Engelsiz Kütüphane kazandıracağız. Bu kütüphanenin erişilebilirliğini en üst seviyeye çekerek vatandaşlarımızın rahatça faydalanabilmesini sağlayacağız.

Engelli ve yaşlı vatandaşlarımızın ulaşımdaki engellerini ortadan kaldıracağım ve sosyal belediyecilik açısından örnek bir uygulamayı Beşiktaş’ın her yerinde yaygınlaştıracağım.

Engelsiz Taksi, Beşiktaş’ta ikamet eden, öncelikle yüzde 40 ve üzeri ortopedik engelli raporu bulunan tekerlekli sandalye kullanıcılarına hizmet verecek. Yolcuların asansörlü araçlarla ve görevli refakatçiler eşliğinde güvenli bir şekilde seyahat etmeleri sağlanacak.

KADIN – KADIN GİRŞİMCİLİĞİ
Beşiktaş’a dair bütün planlarımın merkezinde kadınlar var. Kadın girişimcileri destekleyeceğim. Beşiktaş’ta yeni kurulacak ve sahibi kadın girişimci olan işletmelere kolaylık, destek ve teşvik sağlayacağım.

Eğitimli kadınlara, hayallerini uzaklara taşımadan burada gerçekleştirme imkanını sunacağım.

Kadınların üretime ve hayata katılmalarının önündeki en büyük engel olan toplumsal cinsiyet eşitsizliği ile mücadele edeceğim. Elimden geleni, hatta fazlasını yapacağım. Birleşmiş Milletler tarafından hayata geçirilen ‘Cinsiyet Eşitliği Küresel Dayanışma Programı’ HeForShe’yi destekliyorum, ilkeleri, ilkelerim olacak. Ben bunun için bizzat çalışacağım. Kadınlar ve erkekler hep birlikte bu etkiyi yayacağız.

Bu hareketin öncülüğünü yapmak, Beşiktaş’ımıza çok yakışacak!

Kentimde şiddeti kadınların hayatından uzak tutmak için Dayanışma Evlerinin sayısını artıracağım.

ÇOCUK KREŞLERİ
Kadınların sırtındaki yükü de hafifleteceğim. Kentin dokusuna uygun bir şekilde en doğru noktalara, ailelerin çocuklarını güvenle bırakabileceği ve çocukların okul öncesi kaliteli eğitim alabileceği kreşler yapacağım. Beşiktaş’ta anneler, çocuklarıyla ilgili endişe duymayacak. Ebeveynler, haftasonları da çocuklarını bu kreşlere kısa süreli olarak bırakabilecekler.

Üniversitelerle işbirliği yaparak belirli akreditasyon ve denetimler dahilinde ‘okul öncesi eğitim programları’ oluşturacağız. Stajyer öğrencileri istihdam edeceğimiz merkezlerde ücretsiz hizmet vereceğiz. Aynı anda bir toplumsal yaraya daha ilaç niyetine, ‘atanamayan öğretmenlere’ de bu merkezlerde çalışma imkanı sunacağız.

Çocukların gelişimlerine katkı sunmak için, Beşiktaş’ta güvenle oynayabilecekleri oyun parklarının sayısını artıracağım.Her mahalleye çocuk parkları yapacağım.

Onları küçük yaştan itibaren sanatla tanıştırmak için ‘oyun ve drama grupları’ kuracağız. Çocuklarımız bu sayede -her şeyden önce- kendilerini ifade etmeyi öğrenecekler.

Bu alanda İstanbul’un en başarılı ekiplerini Beşiktaş’a getireceğim ve kendi merkezlerimizde bu uygulamayı hayata geçireceğim.

Çocukların okul dışında da kodlama, STEM, yaratıcılık gibi alanlarla hayatın içinde karşılaşmasını sağlayacağım. Oyunlaştırma teknikleriyle bir yandan sosyal becerileri desteklenirken, diğer yandan kodlama dünyasını hayatın içinde de tecrübe edecekler. Finlandiya ve Japonya eğitim modellerini örnek alacağımız bu programa mümkün olduğunca çok sayıda çocuğumuzun katılması için aileleri bizzat teşvik edeceğim.

ÖĞRENCİLER
Öğrencilerimizi, ceplerini yakan kahve zincirlerine mahkum bırakmayacağım. Onlara alternatif yaratacağım. En kritik noktalarda Öğrenci Merkezleri açacağım. Bu merkezlerdeücretsiz kahve, 7/24 ücretsiz internet ve rahat ortam daima öğrencilerimizin hizmetinde olacak. Markalarla sponsorluk anlaşmaları yapacağız. Bu sayede merkezler, kendi bütçesini üretecek.

Gençlerin barınma konusunda yaşadığı sıkıntıları da gidereceğim.

Üniversite öğrencilerinin yurt ihtiyacını karşılamak için hem belediyemiz hem de hayırseverler eliyle modern yurtlar inşa edeceğiz.

İçerisinde mutlaka bir kütüphanenin de bulunacağı bu tesisler, profesyonelce yönetilecek. Bu yurtlarda öğrencilerimize ücretsiz internet, çamaşırhane gibi hizmetler sunulacak.

Özellikle Arnavutköy ve Kuruçeşme’nin arka muhitlerindeki gecekondularda yaşayan gençlerimiz, benim emanetimdir. Bugüne kadar genelde arka planda kalan gençlerimize burslar vererek destek olacağım. Çünkü onlar da Beşiktaş’ın gerçek çocuklarıdır. Çoğunun anne babası belediyemizde çalışan emekçilerdir. Ben artık sadece anne-babalarıyla yetinmeyeceğim, işi daha da ileriye taşıyıp bu gençlerimize de sahip çıkacağım. Burs ve eğitim programlarıyla onlara yatırım yapacağız. Bilim Merkezleri açıp bu gençlerimizi hapsoldukları AVM’lerden çıkaracağız. Onlara kodlama-yazılım, yabancı dil gibi yeni dünyanın becerilerini kazandıracağız. Yaratıcı iş kollarıyla ilgili özel eğitim programları hazırlayacağız. Gençler, girişimcilik ile sanatsal faaliyetleri bir arada tecrübe edecekler. Her sene programlarımızı daha ileri taşıyacağız!

Beşiktaş’ta yaşayan ve okuyan gençlerimizi Avrupa Birliği projeleri kapsamında ücretsiz olarak belediyemizin içerisinde olduğu projelerle yurtdışına göndereceğiz. Beşiktaşlı gençler, yeni insanlar, yeni kültürler tanıyarak adeta dünya vatandaşı olacaklar.

Beşiktaş’taki üniversitelerle ortaklaşa hayata geçireceğimiz Uzaktan Eğitim Programları sayesinde, eğitimi mekansal sınırların ötesine taşıyacağız. Dersler ve sunumlar interaktif olarak gerçekleştirilecek.

Katılımcılar, uzmanlaşmak istedikleri alanlarda üniversitelerin en yetkin kadrolarıyla çalışacaklar ve sürecin sonunda sertifikalarını alacaklar.

Beşiktaş Kart uygulamasını başlatacağım. Bu kartla Beşiktaş’ta yaşayan ve okuyan üniversite öğrencileri sosyal hayattan kültürel faaliyetlere, alışverişten spora birçok alanda özel indirimlerden faydalanacak. Hem üniversiteliler kazanacak, hem de esnaf kazanacak.

Gençlerimiz bizim için gelecek demek, umut demek!

Ben Beşiktaş’a, gençlere değer katarak sahip çıkacağım!

YAŞLILAR
Beşiktaş’ı yaşlı dostu bir kent haline getireceğim! Aktif yaş almanın yolu, üretkenlikten geçiyor. Beşiktaş’ta ‘Sen yaşlısın, geç kenarda otur.’ devrini kapatacağım.

Emeklilerimizi, yaşlılarımızı eve kapanmaya, hareketsizliğe ve hatta Demans’a, Alzheimer’a asla mahkum bırakmayacağım. Özellikle ekonomik şartlardan dolayı evlerine hapsolmuş emeklilerimizi yeniden hayata ve kentimize kazandıracağım.

Hedefim çok net: İleri Yaşta Üretkenlik ile Aktif Yaş Almak.

Beşiktaş’ın farklı noktalarında ‘İleri Yaşta Üretkenlik Merkezleri’ açacağım. Bu merkezler,yaşlılarımızın hem zihinsel hem de fiziksel olarak sağlıklı kalmasını sağlayacak. Buralarda üretecekler ve hayatın içinde kalacaklar! Onların ilgi alanlarına göre sanattan spora çok çeşitli kurslar, aktiviteler ve etkinlikler yoluyla yaşlılarımızın üreterek hayata tutunmalarını, yani oyunda kalmalarını sağlayacağız.

Bu merkezleri, hayırseverlerin desteğinin yanı sıra, iş dünyası ve markalarla işbirliği yaparak fonlayacağız.

İddi̇a edi̇yorum; bu proje önce tüm Türki̇ye’ye, sonra da dünyaya örnek olacak.

Koruyucu hekimlik felsefesini benimseyeceğiz ve hastalıklar ortaya çıkmadan onları önleyebilmek için yaşlılarımıza düzenli olarak işitme ve göz tarama testleri yapacağız.

Yaşlılarımızı evden çıkarıp ‘Yaşayan Parklar’a götüreceğiz. Bu parklarda çok ucuza çay içecek, sosyalleşecekler.

Sosyal medyadan konuştuğum Sevim (Cinoğlu) teyzem ellerinden öperim. Sözüm söz, sizleri en kısa sürede huzurevinde ziyarete geleceğim.

Ben Rıza olarak, ninelerimizin ve dedelerimizin de başkanı olacağım!

SOSYAL YARDIMLAR
Geçim sıkıntısı çeken vatandaşlarımıza her türlü desteğe hazırım.

Mahalle mahalle yoksulluk envanteri çıkarıp Beşiktaş’ta ihtiyaç sahibi hanelerimizi belirleyeceğiz. Sosyal yardımlarla aile ekonomilerine katkıda bulunacağız. Ancak bunu sessiz bir şekilde yapacağız; vatandaşımızı asla ifşa etmeyeceğiz. Maddi desteği, ailedeki kadınlara vereceğiz ki kadınlarımız güçlensin. Onlar güçlenince aileler güçlenecek ve sonunda Beşiktaş güçlenecek.

İş arayan vatandaşlarımızı işveren firma, kurum ve kuruluşlarla buluşturacağımız bir Kariyer Merkezi kuracağım. Bu merkezdeki uzmanlar, iş arayan vatandaşlarımıza profesyonel danışmanlık hizmeti de verecekler. Bu sayede Beşiktaş bünyesindeki işsizlik oranını en düşük seviyelere çekeceğiz.

Apartman ve site görevlileri için bir sosyal tesis inşa edeceğiz. Burada, aileleriyle birlikte dinlenip eğlenebilecekler; düğün, nişan, sünnet gibi etkinlikleri yapabilecekler ve mesleki eğitimlerini alabilecekler. Beylikdüzü Belediyesi’nde bu model başarılı bir şekilde uygulandı, Beşiktaş’ta da hayata geçireceğiz.

HAYVAN HAKLARI
Bir kentin sokak hayvanları sizden kaçmıyorsa orada iyi insanlar yaşıyor demektir. Bunu en çok Beşiktaş’ta hissedersiniz.Sahilde, sokaklarda, bahçe köşelerinde, kafelerde bir taburenin üstünde, soğuk kış günlerinde mağazaların vitrinlerinde dört ayaklı dostlarımız hep yakınımızda.

Sokak hayvanları bize kentimizin mirası; onlarla çok yakından ilgileneceğim.

Yaralanan veya hastalanan hayvanlar için, Acil bölümü de olan bir Hayvan Hastanesi ve Hayvan Bakım Merkezi kuracağız. Vatandaşlarımız kısa veya uzun süreli olarak hayvanlarını bu bakım merkezine gönül rahatlığıyla bırakabilecekler.

Hayvan Hastanemizin bir de ambulansı olacak. Veteriner hekimin ve her türlü ekipmanın hazır bulunacağı ambulans, sokakta hayvanlara acil müdahalede bulunarak onları tedavi edecek.

Sokak hayvanları, yüzyıllardır onlarla ahenk içinde yaşamış kentlimizin kültürünün elbette bir parçası. Ama arada dengenin bozulduğu noktalarda biz devreye girip gerekli dokunuşları yapacağız. Parklarımızı, bahçelerimizi ziyaret eden çocuklu ailelerimizin buraların hijyeni konusundaki hassasiyetini biliyoruz.

Hem evcil hayvan sahibi vatandaşlarımızı bilgilendireceğiz hem de bahçelerimizin temizlik işlerini sıkı tutacağız.

Mama desteği vereceğiz. Kedi ve köpek evleri yapacağız ki, can dostlarımıza soğuk kış günlerinde sığınak olsun, ayaklarını yerden kessin. Ama bunları yerleştireceğimiz yerleri de çok dikkatli seçeceğiz. Evlerimizi, semt sakinlerimiz ve muhtarlarımızla mutabık kaldığımız noktalara koyacağız. Haytap ile imzalanan “Söz veriyorum” sözleşmesi ile sokaktaki dostlarımızın şartlarını daha iyi hale getirmek için ne gerekiyorsa yapacağız. Sokak hayvanları, kentimizin en eski sakinleri. Hayvan dostu bir belediye olacağız ve sokak hayvanlarımıza sahip çıkacağız. Çünkü biz onlarla sadece sokağımızı değil, hayatımızı paylaşıyoruz.

SAĞLIK
İstanbul, maalesef hasta ve bizi de hasta ediyor. Fakat biz Beşiktaş’ta hayat şartlarını hep beraber iyileştireceğiz. Beşiktaş’ta hiç gecikmeden, ‘Stresle Topyekün Mücadele’ programını başlatacağım. Çünkü insanımızın en az enflasyon kadar, stresle de mücadele etmeye ihtiyacı var. Psikolojik Destek Programları oluşturacağız. Yazları parklarda, kışları da belediyenin kapalı tesislerinde ücretsiz yoga kursları olacak.

Gıdanın hastalıklarla ilişkisine dair araştırmaları takip ediyorum. Doğal gıdalara ulaşmanın hazine aramak gibi olduğu şu günlerde, Beşiktaş’ta semt pazarlarını güçlendireceğim. Satılan meyve ve sebzenin kontrolünü artıracağım. İnsanımız iyi meyve sebze yemek için yüksek fiyatlı organik dünyasına mecbur bırakılmayacak. Sağlıklı gıda, Beşiktaş’ta lüks olmaktan çıkacak. Semt pazarlarının hijyenini sağlayıp sağlıklı mekanlar haline getireceğim.

ESNAF
Biz Ahilik geleneğinin torunlarıyız. Bu geleneğin devamı olan esnafımızın itibarsızlaştırılmasına, hedef olmasına asla müsade etmem. Bu ekonomik kriz ortamında esnafımıza destek olmak için özel etkinlikler organize edeceğim ve Beşiktaş’ı daima canlı tutacağım. Siyah-Beyaz Günler, Beşiktaş Geceleri gibi konseptlerle etkinlikler organize edeceğim. Bu özel günlerde esnafımıza dükkanını 24 saat açık tutma izni vereceğim ki işleri canlansın, Beşiktaş şenlensin!

GÜVENLİK
Kent güvenliğini sağlamak için, Çarşı’yı ve tüm Beşiktaş’ı ‘bonzai saldırganlığından’ kurtaracağım. Bu durumu kabul etmem mümkün değil. Kaymakamlık ve Emniyet Güçleri ile işbirliği yaparak bu sorunu çözeceğiz.

Beşiktaş’ta kadın şoför oranı yüksek. Trafikte özellikle kadın sürücülere yönelik,trafik ışıklarındaki başıboş bırakılmış terörü zabıta vasıtasıyla durduracağım. Ekiplerimiz devamlı kilit noktalardaki trafik ışıklarında olacak. Kadın şoförlerimiz Beşiktaş yollarında araçlarını güvenlesürebilecekler.

DEPREM
Beşiktaş’ı afetlere hazırlayacağım. Olası bir afette vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılayabilmek için daima hazırlıklı olacağız. Beşiktaş’ta deprem bilincini tazeleyerek insanımızın farkındalığını canlı tutacağız. Deprem eğitimlerine ağırlık vereceğiz.

Afet toplanma alanlarını yeniden belirleyeceğiz. Parklarımız, ihtiyaç halinde vatandaşlarımızın hızlıca organize olabileceği şekilde yeniden planlanacak. Bir afet mobil uygulaması geliştireceğiz.

Bu uygulamadaki haritada,afetzedelerin ulaşabilecekleri Lojistik DestekMerkezleri, ekmek fırınları ve içilebilir su noktaları, tüm kamu kurumları, belediye hizmet binaları, polis noktaları, yangın hidrantları, ilkyardım merkezleri, ambulans bekleme durakları, hastaneler, yaralı toplama merkezleri merkezleri vb. önemli noktalara erişim sağlanacak ve tüm hayati bilgiler de uygulamadaki haritada yer alacak.

KENTSEL DÖNÜŞÜM
Beşiktaş’ta dere yatağı bölgelerinde bulunan Ortabahçe, Ihlamurdere ve Ortaköy-Dereboyu Caddelerinde, semtin dokusunu koruyarak kentsel dönüşümü sağlıklı bir şekilde gerçekleştireceğiz. Beşiktaş’ımızın bu değerli muhitlerini daha sağlam hale getirerek geleceğe hazırlayacağız.

Deprem riski yüksek olan bölgeler, öncelikli olacak şekilde buralarda kentsel dönüşümü hızlandıracağız. Dönüşümün merkezinde ‘herkes tarafından erişilebilir’ ve kimsenin engellerle karşılamadığı bir kent yaratma idealimiz olacak.

AKILLI KENT
Beşiktaş’ı Akıllı Kent yapacağım!

Akıllı çöp toplama sisteminden yeşil binalara, e-bisiklet uygulamasından akıllı otoparklara belediyede tüm hizmetler son teknolojiyle yapılanacak.

Beşiktaşlılar, artık tüm hizmetlere dijital platformlar üzerinden erişebilecekler. Tüm belediyecilik işlemleri, işlemlerin takibi ve talepler, yurttaşlarımızın bir tık uzağında olacak.

Öğrenci Merkezleri’nde ücretsiz internet ve kahvenin yanı sıra, öğrencilerin basılı çıktılarını çok düşük ücretlerle alabilmesi için bulut sistemiyle çalışan akıllı yazıcılar kuracağız. Öğrenciler, çıktı ihtiyaçlarını rahatlıkla buradan karşılayabilecekler.

Teknolojinin yardımıyla Beşiktaş’ta yaşam kalitesini iyileştireceğiz, doğal kaynaklardan ve enerjiden tasarruf edeceğiz.

AÇIK MİKROFON
Bütün bu hedeflerimi Beşiktaş halkının aktif katılımı ile gerçekleştireceğiz.

Beşiktaş’ı tüm kent halkıyla beraber ortak çabayla yöneteceğiz.

Haftada 1 Çarşı’da ‘Açık Mikrofon’ etkinlikleri düzenleyeceğiz. Kent sakinleri, her hafta sonu bu platforma gelip her konuda görüş ve önerilerini paylaşabilecekler. Biz de öncelikli konuları belirleyip hemen harekete geçeceğiz.

Beşiktaş’a dair fikri ve projesi olan herkes,Besiktasiseviyorum.com adlı web sitemizden bizimle iletişime geçebilecek. Daha iyi bir Beşiktaş için çözüm önerileri, büyük küçük demeden Beşiktaş’a değer katacak tüm fikirler bu platformda buluşacak.

ŞEFFAF BELEDİYECİLİK
Belediyemizde her süreci şeffaf ilerleteceğiz. Muhtarlıklarımızda kuracağımız ekranlar ve internet sitemiz üzerinden tüm meclis toplantılarımızı ve ihaleleri açık bir şekilde halka sunacağız. Beşiktaş halkı, kafasında hiçbir soru işareti olmadan belediyesine güvenecek.

Teknolojinin tüm imkanlarını kullanarak Beşiktaş’ımız için ‘Hemen Çözüm Programı’nı hayata geçireceğiz. Vatandaşlarımız bir sorunla karşılaştıklarında, mobil uygulama üzerinden ekiplerimizle iletişime geçebilecek ve hızlı hizmet alabilecekler. Gözümüz kulağımız, devamlı sokakta olacak!

Beledi̇yeni̇n mevcut mobi̇l uygulaması maalesef yeterli̇ deği̇l. Bu nedenle, girişimcilik programı sayesinde Beşi̇ktaş’a geti̇rdi̇ği̇mi̇z yazılım alanında çalışan şirketleri de sürece dahi̇l ederek yepyeni̇ bi̇r akıllı mobi̇l uygulama tasarlayacağız.

Oluşturacağımız ‘Büyük Veri̇ ve Yapay Zeka’ altyapısı sayesi̇nde, beledi̇yemi̇ze ‘öngörü’ yeteneği̇ kazandıracağız. Her türlü hi̇zmet alanında devamlı veri̇ toplayarak o veri̇yi̇ i̇şleyeceği̇z. Tüm bu çalışmalarla ‘Önleyi̇ci̇ Hi̇zmetler’ programını hayata geçi̇receği̇z.

Sorunun gelmesi̇ni̇ beklemeden dai̇ma proakti̇f olacağız. Önleyi̇ci̇ hi̇zmetleri̇, Beşiktaş’ta hayatın her alanına yayacağız.

Muhtarlarımızla iletişim içerisinde olmak ve halkımıza en iyi desteği verebilmek için muhtarlıklarımızı Çözüm Merkezleri haline getireceğiz. Bu merkezler sayesinde vatandaşa en iyi hizmeti vermenin yanı sıra, halkımızla iletişimimizi de güçlendireceğiz.

BİNA YÖNETİM MERKEZLERİ
Beşiktaş’ta çok sayıda site var. Belediyemizin şirketi üzerinden Bina Yönetim Merkezleri kuracağız. Burada Beşiktaş halkına 24 saat boyunca düşük maliyetli ve güvenilir hizmet verilecek.

Beşiktaş’ta konut metrekare fiyatlarında yer yer ’lere varan bir düşüş var. Bu kenti ve varlıklarının değerini yeniden en yukarılara taşıyacağız. Projelerden oluşan değeri, kent sakinleriyle şeffaf bir şekilde paylaşma sözü veriyorum!

VİZYON PROJELER
Karbon ayak izimizi azaltacağız!
Gezegenimiz can çekişiyor. Son 200 yılda insan faaliyetleri nedeniyle küresel ısınma öyle bir boyuta geldi ki;iklim değişikliği,dünya üzerindeki bütün yaşamı tehdit ediyor.

İklim değişikliği, sadece kutup ayısının meselesi değil. Kentimizde sel olduğunda otobüs duraklarının üzerine çıkmak zorunda kalan vatandaşımızın durumu da farklı değil.

Karbon salınımını azaltmadığımız müddetçe, aşırı iklim olayları şiddetlenerek sürecek.

Küresel karbon salınımının neredeyse yarısı, kentsel kaynaklı!

Ben bu konuda bizzat sorumluluk alacağım.

Beşiktaş’taki karbon salınımını ölçerek öncelikle belediyemizin karbon salınımındaki payını hesaplayacağız. Doğayı korumak için gereken tüm önemleri alacağız; buna da önce belediyemizden başlayacağız.

Bu proje kapsamında, yenilenebilir enerji kaynaklarına geçiş, bisiklet kullanımının artırılması, belediye araç filosunun elektrikli araçlara dönüştürülmesi ve sokak aydınlatmasında güneş enerjili sisteme geçiş gibi birçok inovasyonu hedefliyoruz.

Bu projeyi hayata geçirdiğimizde, enerjiyi daha verimli kullanarak tasarruf edeceğiz. Yeni enerji hizmetleri ve teknolojileri sayesinde yerel ekonomi gelişecek; yeni yerel iş imkanları artacak. Karbon salınımları azalınca hava kirliliği de, onunla ilgili hastalıklar da azalacak.

Ben bu projeyi en ileri noktaya kadar taşıyacağım; çünkü bunu hepimizden önce, gelecek nesillere borçluyum.

Beşiktaş iklim değişikliğiyle mücadele konusunda sadece Türkiye’de değil, dünyada örnek bir kent olacak.

Beşiktaş’ı dünyanın gastronomi merkezlerinden biri yapacağım!
Dünyanın çeşitli kentlerine sadece yeme-içme için giden turist sayısı azımsanacak seviyede değil.

Gastronominin, kentlerin markalaşma sürecindeki etkisi muazzam. Sadece restoranları, sokak lezzetleri sayesinde markalaşan kentler var.

Mutfağımız, bizim en önemli değerlerimizden biri. Mutfağımızın zenginliğini dünya çapında hedef kitlelere aktarmayı misyon edineceğim.

Beşiktaş, gastronomide Türk ve dünya mutfaklarının buluşma noktası olacak. Beşiktaş’taki tüm üniversiteler ve ilgili sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği yapacağız.

Bu proje Beşiktaş’a, Türkiye’nin ve dünyanın her yerinden nitelikli turist çekmekle kalmayacak, istihdam da yaratacak. Yaratılan yeni iş alanlarında gençler için yeni istihdam fırsatları oluşacak.

Bu proje, engellileri de kapsayacak. Down sendromlu kardeşlerimize eğitimler vereceğiz. Sertifikalarını almalarını takiben, kuracağımız Down Kafe’lerde çalışmalarını veya işletmeler tarafından istihdam edilmelerini sağlayacağız.

Gastronomi, yaratıcı ve kültürle alakalı sektörleri kapsayan niteliğiyle Beşiktaş’ta, sosyal, çevresel ve ekonomik anlamda daha sürdürülebilir bir toplum yaratmanın yapı taşlarından biri olacak.

Beşiktaş’ı yaratıcılık vahasına dönüştüreceğim!
Yaratıcı sektörlerin, günümüzün teknolojik imkanlarıyla birleştiğinde nasıl bir katma değer yarattığı ortada.

Ama özellikle gençlerimizin ve kadınlarımızın girişimcilik konusunda hem eğitime hem de desteğe ihtiyaçları olduğunu çok iyi biliyorum.

Birbirinden habersiz binlerce yetenekli gencimizin tek başına fikirlerini hayata geçirmekte, finansal destek bulmakta ne kadar zorlandığını biliyorum.

İşte bu yüzden,işsizlik ve göç sorununa sürdürülebilir bir çözüm getireceğim.Beşiktaş’taki üniversitelerle işbirliği yaparakGirişimcilik ve Tasarım Merkezi’ni kuracağız. Gençlerimiz, kadınlarımız, girişimciler ve tasarımcılar bu merkezimizden yararlanarak fikirlerine yoğunlaşacaklar. Ama karşılarına çıkacak zorluklarda da arkalarında bizi bulacaklar. Zorlukları belediyemizin desteğiyle aşacaklar. Girişimcilerin düşük maliyetlerle çalışma alanlarına sahip olabilecekleri ve aynı zamanda kolaylıkla kendilerine bir iş ağı kurabilecekleri bu merkezde belediyemiz de melek yatırımcı rolünde desteğine devam edecek.

Merkezimizde e-spor ve çocuklar için kodlama ve STEM eğitimleri de olacak.

Girişimcilik ve Tasarım Merkezi’miz son 10 yıldır nüfusu azalan Beşiktaş’ımıza tersine göçü başlatacak. Ülkemizin nitelikli beyin gücü, Beşiktaş’ta kendine özgür bir ortam bulacak.

Bu sayede Beşiktaş’ta hem girişimciler hem ilçemiz ekonomisi hem de Türkiye ekonomisi kazanacak!

Katılımcı Bütçe yaratacağız!
Beşiktaş’ı hep beraber yöneteceğimizi söylemiştim.

Şeffaf ve demokratik bir belediyecilik anlayışını benimseyeceğim.

Türkiye’de hiç yapılmayan bir şeyi yapacağım ve bütçemizi halkımızla beraber planlayacağım.

Beşiktaş halkı, Belediye bütçesinin nereye harcanacağına kendisi karar verecek. Mobil uygulamamız ve mahallelere konacak sandıklar aracılığıyla Beşiktaş halkı, taleplerini bize iletecek. Ve Beşiktaş’ın bütçesi, Beşiktaş halkının taleplerine göre planlanacak.

Beşiktaş’ı dünyanın çekim merkezi yapacak!
Kentsel tasarım, kente makyaj yapmak değildir. Kentsel tasarım, bir süreçtir. Ben Beşiktaş’ta bu süreci başlatacağım. Mimarlarla ve sanatçılarla, kentin kültürel aktörleriyle daima dirsek temasında olacağım.

Beşiktaş’ı kalite-estetik standartları yüksek bir kent haline getireceğim.

Beni̇m bi̇r hayali̇m var…
Beşiktaş’ta şehrin kalbi̇ne mükemmel bi̇r kent si̇mgesi̇, ikonik bir eser kazandıracağım! Burada ti̇yatro, kütüphane ve sosyal alanlar olacak. Ve bu eseri̇, dünyanın en ünlü mi̇marlarından bi̇ri̇ tasarlayacak.
Bu bi̇na, öyle bi̇r mi̇mari̇ye sahi̇p olacak ki̇, adeta zamansız bir eser olacak ve adını Mustafa Kemal Atatürk’ten alacak. Çünkü Mustafa Kemal Atatürk de zamansız bi̇r li̇derdi̇r. Sadece Türki̇ye’yi deği̇l, tüm dünyayı etki̇lemi̇ştir. Bu merkez, Atatürk’ün adına yakışan çağdaş bi̇r eser olacak.

Benim bir hayalim var…

Bu eseri dünyaca ünlü mimar Frank Gehry tasarlasın istiyorum. Gehry, post modernizmin en önemli örneklerinden olan Dans Eden Ev eseriyle Prag’ın nasıl ününe ün kattıysa, bi̇z de Beşi̇ktaş’ta bunu başaralım istiyorum. Gehry, çağdaş mimarinin en önemli isimlerinden biri; Beşiktaşımız da bu prestiji hak ediyor.

Bu eserler dünya şehi̇rleri̇nde varsa, İstanbul’un Beşi̇ktaş’ında neden olmasın? Dünyanın her yeri̇nden turi̇stler, nasıl her yıl akın akın Prag’taki Frank Gehry eseri̇ni̇ görmeye gi̇di̇yorsa, artık Beşi̇ktaş’a da gelecek ve Mustafa Kemal Atatürk’ün i̇smi̇ni̇ taşıyan bu eseri̇ görmek i̇çi̇n sıraya gi̇recekler.

Belediye olarak biz, bu eşsiz proje için tek kuruş harcamayacağız. Ben şahsen tüm iş insanlarını ve hayırseverleri gezip katkıda bulunmaları için tek tek ikna edeceğim. Herkes bu taşın altına elini koyacak.

Ve sonunda, tüm dünyanın görmek isteyeceği, Mustafa Kemal Atatürk’ün ismini yaşıyan bu çağdaş eseri Beşiktaş’ımıza kazandıracağız.