Sürücüsüz metro testleri başladı

TÜRKİYE’NİN EN ESKİ HABER SİTESİ

Sürücüsüz metro testleri başladı

İstanbul’un ikinci, Avrupa yakasının ilk sürücüsüz metrosu Mahmutbey-Mecidiyeköy metro hattında test sürüşleri başladı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, 8 ilçede toplam 15 istasyondan geçecek olan 18 kilometre uzunluğundaki metro hattının manuel test sürüşünü, beraberinde ilçe belediye başkanları ve basın mensuplarıyla birlikte yaptı.

Tekstilkent İstasyonu’ndan Mecidiyeköy’e yapılan test sürüşü öncesi basın mensuplarına bilgi veren Uysal, ağustos ayında hizmete girmesi planlanan metro hattı çalışmalarının tamamlanma aşamasına geldiğini söyledi. Deneme sürüşlerinin önce manuel sistemle, daha sonra sürücüsüz bir şekilde devam edeceğini belirten Uysal, söz konusu hattın tek yönlü olarak saatte 70 bin olmak üzere günlük 1 milyon yolcu kapasitesine sahip olduğunu belirtti. Uysal, aynı anda ihaleye çıkan Mecidiyeköy–Kabataş hattında çıkan tarihi kalıntılar nedeniyle yapılan çalışmalardan kaynaklanan gecikmeye dikkat çekip, “2020’de o kısmın açılması amaçlanıyor. Onunla birlikte Mahmutbey-Kabataş metro hattının uzunluğu 24.5 kilometreye istasyon sayısı da 19’a ulaşacak” dedi.

Bu metro hattı sayesinde; Beyoğlu, Beşiktaş, Şişli, Kağıthane Eyüpsultan, Gaziosmanpaşa, Esenler ve Bağcılar ilçe ulaşımının birbiriyle entegre olacağını anlatan Uysal, “Bu hat aynı zamanda Sultangazi ve Başakşehir gibi komşu ilçelerin de yolcu yükünü alacak. Bu hattımızın devamı mahiyetinde Bahçeşehir, Esenyurt hattımızın ihalesi yapıldı. Esenyurt-Bahçeşehir uzantısı da bittiğinde Esenyurt’tan-Kabataş’a ulaşabilecek uzunlukta bir hat oluşacak. Mahmutbey’den Sabiha Gökçen Havalimanı’na mesafe ise 95 dakikada alınacak. ”

Metro hatlarına yönelik yatırımların önemine dikkat çeken Uysal, şöyle devam etti: “İstanbul’da trafik sorununun çözümünün sağlanması için raylı sistem uzunluğunun 1100 kilometreye çıkarılması gerekiyor. Ulaşım akslarımızın gerek karayolu gerek denizyolu ile entegrasyonu hızla devam ettiriyoruz. 21. yüzyıla yaraşır şekilde teknolojiden önemli ölçüde istifade ederek bunu sağlamaya çalışıyoruz. Ulaşım çalışmaları çevreye uyumlu sistemler.”

Sadece paylaşmak için...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Print this page
Print

REKLAM
SON HABERLER

REKLAMYasal Uyarı

  • Türkiye’nin en eski haber sitesidir. Gazete Beşiktaş’ın Kurumsal Haber Sitesi olup, tüm isim hakları Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Basın Yayın Müdürlükleri, İçişleri Bakanlığı, Kültür Bakanlığı, Basın Yayın ve Valilikçe alınarak, akredite olmuş,  markalar ODTÜ, Türk Patent Enstitüsü tarafından korunmaktadır. Tüm hakları saklı olup, izinsiz kullanılamaz. (2000)
Gazete Beşiktaş hakkında 51123 makale
Yazılı Basın Gazete Beşiktaş'ın Kurumsal Haber Sitesidir. Sarı Basın Kartı Sahibi TGC, TSYD, AIPS, EGD Üyesi Gazetecilerce Yayınlanmaktadır.