Korkutan deprem İstanbul’da da hissedildi

Merkez üssü Yalova Çınarcık olan 4.5 büyüklüğündeki deprem, İstanbul, Bursa, Kocaeli ve Balıkesir’i de salladı. Prof. Dr. Okan Tüysüz, “Yalova açıklarına kadar kırılan fayın batısında bir stres birikimi var. Bunu bölgedeki küçük depremler takip edildiğinde görüyoruz. Burada 4, 4.5, 5 büyüklüğünde depremler olağandır” dedi.

Merkez üssü Yalova Çınarcık olan 4.5 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Saat 09.34’te gerçekleşen sarsıntı, neredeyse tüm Marmara bölgesinde hissedildi. Demirören Haber Ajansı (DHA), depremin İstanbul, Balıkesir, Bursa ve Kocaeli’ni salladığını bildiriyor.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) depremin büyüklüğünü 4.5, Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü ise 4.4 olarak verdi.
İlk gelen bilgilere göre, sarsıntı yerin yedi kilometre altında gerçekleşti.

Yalova ve çevresindeki fay hattı, son dönemde oldukça hareketli. Kasım ayı sonunda merkez üssü yine Yalova Çınarcık olan 4.1 büyüklüğün de deprem kaydedilmiş, sarsıntı İstanbul’da da hissedilmişti. 2 Aralık tarihinde ise, Çınarcık bu kez 3.5’le sallandı.

Depremin ardından açıklama yapan İTÜ Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Okan Tüysüz, şöyle konuştu: “17 Ağustos depreminin sorumlusu olan fayın nereye kadar kırıldığı önemli bir tartışma konusuydu. Bu fayın Yalova’ya kadar kırıldığı ortaya kondu. Yalova açıklarına kadar kırılan fayın batısında bir stres birikimi var. Bunu bölgedeki küçük depremler takip edildiğinde görüyoruz. Burada 4, 4.5, 5 büyüklüğünde depremler olağandır. Bunun arkasından bir miktar artçıları gelecektir. Burada çok sayıda küçük faylar var, bunların kırıldığıın görüyoruz. Meydana gelen son depremin beklenen İstanbul depremiyle bir alakası yok.”