Tarihi semtin üzerine eski yorganlar örtülüyor

Eskiden rengarenk kumaşlardan hazırlanan ve üzerlerinde iğneyle birbirinden güzellikte desenler yaratılan yorganlar tam olarak tarihe karışmadı.
Bir zamanlar evlerin en korunaklı köşelerinde saklanan bu rengarenk ipek yüzlü yorganlar bir sergiye konu oldu. Küratörlüğünü Ayça Sarc’ın yaptığı Yorganlar Fora adlı sergi, 8 Aralık’ta açılıyor. Sultanahmet’teki Abud Efendi Konağı’nda açılacak olan sergi, 16 Aralık tarihine kadar açık kalacak.
Sergi, Sarc’ın yıllarca toplayıp biriktirdiği koleksiyondan parçaları içeriyor. Ona bu yorganlar anneannesinden ve babaannesinden kalmış.
Ayça Sarc serginin ortaya çıkış fikrini şöyle anlatıyor: “Anneannemden, babaannemden kalan naftalin kokulu yorganları gözüm gibi saklıyordum. Yorgan tutkum arttıkça, var olan tüm klasik yorgan desenlerini araştırdım, kendi estetik anlayışımla bir renk ve desen seçkisi oluşturarak, Tophane, Beşiktaş, Sarıyer, Bursa, Adapazarı, Trabzon ve Kilis’teki çeşitli yorgan ustalarına diktirdim. Şu anda elimde 60’ın üzerinde -bence doyumsuz güzellikte- yorgan var.”