RÖPORTAJ: Genç sanatçının Türkiye’den Güney Kore’ye uzanan sanat yolculuğu…

TÜRKİYE’NİN EN ESKİ HABER SİTESİ

Genç sanatçının Türkiye’den Güney Kore’ye uzanan sanat yolculuğu…
Genç sanatçının Türkiye’den Güney Kore’ye uzanan sanat yolculuğu…

Dünyanın her yerine yayılan Kore Dalgası, Türkiye’yi de etkisi altına aldı. Özellikle K-Pop pek çok kişinin hayatında önemli bir yere sahip oldu. Bunlardan birisi ise, sanat alanındaki yansımaları oldu. Güney Kore’nin dünyaca ünlü müzik grubu EXO’nun büyük bir hayranı olan genç sanatçı Ebru Ünal, K-Pop müziğin sanat hayatına olan etkisini Beşiktaş Medya Grup’a anlattı.

4 Eylül 1996’da Ankara’da doğan Ebru Ünal, Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü’nde Resim-İş Öğretmenliği Anabilim Dalı’nda Grafik Tasarım son sınıf öğrencisi. Ağırlıklı olarak, sulu boya portre fan art çalışmaları yapan genç sanatçı, hayranı olduğu EXO ile ilgili pek çok çalışmaya imza atmış. İşte Ebru Ünal’ın Türkiye’de başlayan ve Güney Kore’ye kadar uzanan sanat yolculuğu…

Genelde sulu boya portre fan art çalışmaları yapan Ebru Ünal, ‘Realist olmasından çok, bana her zaman ilham veren “galaksi” temasını, mümkün olduğunca uygun bir şekilde fan artlarıma mutlaka konduruyorum. Bu şekilde kullanmak, benim imzam gibi bir şey. Olmazsa olmazım. Sadece fan artlarımda değil, grafik tasarım alanında yaptığım çalışmalarımda da kullanmaya özen gösteriyorum. Biraz minimalist, biraz galaksili, biraz da düşündürücü tarzda işler yapmaya dikkat ediyorum.’ dedi.

K-Pop ile tanışmasını ve sanat hayatına yansımalarını anlatan sanatçı, ‘2014’ün sonlarında K-POP ile tanıştım. Daha öncesinde zaten Uzak Doğu’ya karşı ilgim vardı fakat sadece kültürleri ilgimi çekiyordu. Müzik olarak ilk defa K-POP ile tanıştığımda, ilk dinlediğim grup EXO’ydu. En yakın arkadaşım dinlemem için EXO’nun bir şarkısını yollamıştı. Bu şekilde tanışmıştım. İşimi yaparken daima müzik dinleyen birisiyim.

Güzel sanatlar alanında olduğum için de, sevdiğim müzikleri dinlerken daha iyi ve farklı işler çıkardığımı, daha çok odaklanabildiğimi düşünüyorum. Bu sebeple olsa gerek, K-POP en çok ilgilendiğim ve en çok vakit harcadığım alan oldu. Üniversitede birçok projemi K-POP, yani EXO hakkında yaptım. Albüm, ajanda, afiş, billboard, takvim ve ayraç tasarımları gibi. Çizim yaparken de öyle. Üniversitede ilk yılımda yoğun bir desen dersi alıyordum ve genelde evde hep EXO üyelerini, özellikle grubun rapper’ı olan Park Chanyeol’u çizerek kendimi geliştirdim.

Gerçekten o yıl desenimde büyük bir ilerleme oldu çünkü işimi severek yapmamı sağladılar. Çizim yapmak için sabırsızlandığım günleri çok net hatırlıyorum. Hâlâ da öyleyim. Sonraki dönemlerde aldığım resim derslerinde de aynı şekilde devam ettim. Bu sayede başarılar da elde edince kendime ve yaratıcılığıma olan güvenim arttı. EXO’ya olan ilgim, sanatım başta olmak üzere hayatımın her alanında daha alternatif, farklı ve yaratıcı bir şekilde düşünmemi sağlıyor. Çünkü müzikleriyle başlayan ilgim, onları zamanla daha çok tanıyarak, daha çok vaktimi ayırarak, daha çok severek ilerliyor. Yaptıkları birçok işin, söyledikleri küçük ama değerli bir sözün bile bana ilham kaynağı olduğunu bütün kalbimle söyleyebilirim. ‘ şeklinde konuştu.

‘Sulu boya benim ruhumu rahatlatıyor’
Resim alanındaki çalışmalarına karakalemle başlayan Ebru Ünal, çoğunlukla sulu boya portre resimleri yapıyor. ‘Sulu boya benim ruhumu rahatlatıyor’ diyen sanatçı, diğer tekniklere göre kendini daha özgür hissettiğini ve istediği şeyi daha güzel yansıtabildiğini söylüyor. Karışık teknik olarak, sulu boya ve akrilik boyayı birlikte kullanarak portre çalışmaları da yapan Ebru, grafik alanında albüm, ajanda, afiş, billboard, takvim, ayraç, EXO için Türk hayranların mesajlarının yer aldığı kitapların kapak + iç tasarımları ve basımı, pankart tasarımları, hayran siteleri için header / logo tasarımları yapıyor.

Gelelim EXO’ya… EXO ile ilgili tasarımları nasıl başladı ve nerelere ulaştı?
EXO’nun 2015 Haziran ayında çıkarmış olduğu ‘Love Me Right’ şarkısından sonra tam anlamıyla hayranları olan Ebru Ünal, EXO ile ilgili tasarımlara o zaman başladığını söyledi ve ‘Müzikleri bana öylesine ilham verdi ki, o zamanlarda kendimi boşlukta hissederken o boşluğu sevgileriyle kapattılar ve bu sevgiyle, hem üniversitede hem kişisel işlerimde istediğim gibi işler çıkarabildim. S.M. Entertainment’ın düzenlediği uluslararası yarışmada fan artımla üçüncü oldum. Daha sonra bu yarışmanın SMTOWN COEX Artium ve S.M. Communication Center gibi büyük yerlerde sergileri düzenlendi ve benim çalışmam da bu sergilerde yer aldı. Çizdiğim sanatçı olan Park Chanyeol, fan artlarıma imzasını attı. Bu sergi sayesinde, S.M. Entertainment’da besteci ve söz yazarı olarak çalışan, EXO’nun birçok albümdeki şarkılarında imzası bulunan Tay Jasper, benimle iletişime geçip özel bir çizim istedi. Ayrıca dünyaca popüler olan Far East Movement grubunun üyelerinden Kev Nish, fan artım için beğeni ve başarı dileklerini kişisel olarak iletti.’ dedi.

Daha sonra ünlü bir Tayland televizyon kanalının “ชีวิตดี๊ดี Life’s so good” programındaki Kore gezisi bölümünde S.M. Communication Center’da sergilenen fan artı televizyon ekranlarında gösterildi. Aynı zamanlarda Türkiye’deki EXO hayran sayfasında, Türk hayranların mesajlarının yer aldığı kitapların kapak çizimlerini, iç tasarımlarını, baskısını, gönderimini, bazen de çevirilerini de yapan Ebru, kitapları bittikten sonra fotoğraflarını ve videolarını etkileyici bir şekilde elinden geldiğince özen göstererek çekmeye çalıştığını anlattı. Oldukça ilgi çeken ve beğenilen işler gerçekleştiren genç sanatçı, bu deneyimin ona güzel bir katkısı olduğunu söyledi. ‘Üniversitemdeki EXO sergisinden sonra ise sosyal medyada, özellikle Twitter’da yoğun bir ilgiyle karşılaştım. Bu sebeple ilk defa yurtdışına çizimlerimin satışlarını yaptım. FanBook’ta bir çalışmamı paylaştığım zaman yoğun tıklanmadan dolayı FanBook’un web sitesindeki “Best Fan Art” kısmında birçok çalışmam yer aldı. 2017 Kasım-Aralık ayları boyunca, EXO üyesi Park Chanyeol’un doğum günü için yaptığım billboard tasarımı Seul Sadang Metro İstasyonu’nda sergilendi. Aynı şekilde Ocak ayında EXO üyesi Doh Kyungsoo’nun doğum günü için yaptığım afiş, Hongdae Metro İstasyonu’nda bulunan dijital billboardlarda 15 gün boyunca sergilendi. Bu başarımdan sonra Doh Kyungsoo’nun Çin’deki en büyük hayran sitelerinden birisi benimle iletişime geçti ve aynı afişi Çin’de çok popüler ve kullanılan bir uygulama olan “爱豆idol001”ın açılış ekranına koydurduk. Çalışmalarım, şimdiye kadar bu şekilde ilerlememi sağladı. Umarım gelecekte çok daha iyi bir şekilde ilerlemeye devam ederim.’ diyerek 2017 yılının Mayıs ayında üniversitede açtıkları bir sergiyi bizlere anlattı:

‘Öğretmenimiz konuları serbest bırakmıştı ve ben de bu fırsattan olabildiğince faydalanmak amacıyla ilham kaynağım olan EXO’ya koştum tabi ki. Hem en sevdiğim resim tekniği olan sulu boyayı hem de kendi alanımda daima kullandığım photoshop programını kullanarak bu işleri ortaya çıkardım.

Matbaadan matbaaya, okuldan okula koşuşturmalar, hafta sonları okula gitmeler, geç vakitte çıkmalar, sergi salonunu düzenlemeler, videoları yapmalar… Fakat sergi sonunda aldığım övgüleri düşününce, gerçekten bütün yorgunluğa değdiğini hissettim. Profesörlerin, doçentlerin ve diğer birçok öğretim görevlilerinin geldiği, hem üniversitemizdeki farklı fakültelerden, hem dışarıdaki farklı üniversitelerden, hem de ziyaretçi olarak gelenlerin sayısı çok fazlaydı ve böyle bir ortamda bana ilham kaynağı olan 9 adamı bu şekilde sergilemek benim için çok gurur verici bir şeydi.

Türkiye’de K-POP alanında ilk defa böyle bir fan art sergisi olduğu için sergi başlamadan önce sosyal medyada kendi çapımda duyurmaya çalıştım. Birçok kişi geldi bu sayede birçok EXO hayranıyla tanıştım. Korece ve İngilizce olarak da duyurunca tahmin edemeyeceğim kadar yoğun bir ilgi ve övgüyle karşılaştım. İnanılmaz bir deneyimdi.’

S.M. Entertainment tarafından ödül alan Ebru Ünal’ın yaptığı çalışma büyük beğeni kazandı. (Güney Kore’de Lee Soo-man tarafından kurulmuş olan eğlence şirketi S.M. Entertainment, plak şirketi, yetenek ajansı, seyahat acentesi, film yapım şirketi, müzik yapım şirketi, konser organizasyon şirketi ve müzik yayınevi olarak çalışmalar yapmaktadır.) 2016 yılında S.M. Entertainment’ın , ”FanBook” adlı uluslararası fan art paylaşım ve yarışma platformunu açmasıyla Ebru’nun hayatında imkansız dediği hayali gerçek oldu.

S.M. Entertainment, ”FanBook” adlı uluslararası fan art paylaşım ve yarışma platformunu açtığı zaman, düzenlediği “I’m a Creator” adlı bir fan art yarışmasına katılan Ebru, yaşananları anlattı:

‘EXO hayranları da bilir gerçekten fan art alanında yetenekli olan hayran sayısı o kadar fazla ki. Böyle bir platformun olması ben dahil bu alanda ilgili olan herkesi çok mutlu etti. İlk yarışma olduğu için belirli bir teması yoktu. Bu sebepten olsa gerek o kadar çok katılan sanatçı oldu ki… Ve o kadar çok fan art vardı ki gerçekten sayısını hatırlamıyorum. Ben, gerçekten sadece içimdekileri tamamiyle yansıtabildiğimi düşündüğüm bir fan artımı yarışmaya gönderdim. Açıkçası katılırken aklımda dereceye girmek bile yoktu. Sadece ilerde pişman olmamak ve “En azından denedim,” diyebilmek için katılmıştım. Daha sonra sonuçlar açıklandı ve o kadar fan art arasında benim çalışmamın üçüncü olması, üstelik bunu kazanan tek Türk sanatçı olmam… Gerçekten inanılmazdı. Bazen hâlâ inanamıyorum desem bana inanır mısınız acaba? Benim için tamamiyle imkansız gibi bir şeydi. Evet, hayalimdi ama hiç bu şekilde gerçekleşeceğini düşünmemiştim.’ dedi.

İlk yarışma olduğu için sergi açmaya karar veren S.M. Entertainment’ın, sadece Kore’den değil, yurtdışından gelen hayranların da yoğun olarak gittiği SMTOWN COEX Artium ve S.M. Communication Center gibi iki büyük yerde açtığı sergide Ebru’nun fan artı sergilendi. Birkaç gün sonra büyük bir sürpriz gerçekleşti… Ebru’nun fan artında çizdiği sanatçı olan Park Chanyeol, sergi alanında bulunan fan artlarına imzasını attı. ‘Benim için asıl inanılmaz olan olay da buydu.’ diyen Ebru, ‘Yıllarca kendisini çizerek çizimimi geliştirmeye çalıştım ve onu çizmek bana iyileştirici bir etki veriyor. Üstelik kazanan fan artlarda tek Park Chanyeol’un olduğu fan art, benim fan artımdı. Ve ilham kaynağım olan, hayranı olduğum idol, yıllar sonra fan artımda bu şekilde imza atıyor. Rüya gibi bir şey benim için. Binlerce kişi arasından kazanan tek Türk olmak, fan artımın gerçekten çok ilgi görmesi, her ne kadar maddi durumlardan dolayı gidememiş olsam da, içimde bu yüzden hâlâ derin ve asla unutamayacağım bir üzüntü olsa da, sergiye giden birçok insanın çizimimle birlikte fotoğraf çekilmesi, kazandıktan sonra birçok Koreli insanın bana güzel ve olumlu mesajlar yazması, sergideki fan artlara bakıp, kenarda Türkiye ismini görüp, “Bu Türkiye’den birisinin yaptığı çizimmiş!” demeleri ve bana bu şekilde geri dönüş yapmaları benim için fazlasıyla gurur verici bir şeydi. Hem ülkemi bu şekilde temsil etmiş olmak, hem de bu başarıyı kazanmak ve birçok olumlu geri dönüş almak gerçekten harika ve hayatımda asla unutamayacağım bir duyguydu. Hayatımda öyle önemli bir yeri var ki, gerçekten zorda olduğumu hissettiğimde daima geriye baktığım zaman bana daha çok güç veren, asla pes etmememi, kendime ve içimdeki o yeteneğe güvenmemi söyleyen bir deneyim benim için.’ şeklinde konuştu.

S.M. Entertainment’ın ”FanBook” adlı uluslararası fan art paylaşım ve yarışma platformunun düzenlediği ilk yarışmada dereceye giren ve sergilenmesi için seçilen Ebru Ünal’ın da fan artının içinde yer aldığı 21 fan art, S.M. Entertainment tarafından hazırlanan ve yapılan bütün tanıtımlarda, (video, broşür, sosyal medya gibi) “BEST FAN ART COLLECTION” adı altında yer aldı.

Türkiye’den Güney Kore’ye uzanan sanat macerası bu kadarla da kalmadı. Bu seferde bambaşka bir sürpriz bekliyordu Ebru’yu… Güney Kore’deki metrolarda ve başka birçok dış mekanda, doğum günü olan idoller için sergilenen afişlerin oldukça fazla ve bu alana gerçekten yoğun bir ilgi olduğunu söyleyen genç sanatçı, ‘Bu sebepten dolayı, PHOTOCARD adlı uygulama hayranların tasarımlarının asılması için birkaç aydır yarışmalar yapıyor. Her ay hangi idollerin doğum günleri ise, onları birincilik için aday olarak koyuyor. Daha sonra, kazanan idol için bir hayranın yaptığı tasarım, yine hayranlar tarafından seçilerek (Twitter üzerinden en çok Retweet alan tasarım seçiliyor) bütün masrafları PHOTOCARD tarafından karşılanacak şekilde, belirlenen metrolara asılıyor. 27 Kasım, Park Chanyeol’un doğum günü. Okuduğum bölüm de bu alanla olduğu için yarışmaya kendi tarzımda minimal bir tasarım yaparak katıldım. Benim gibi birçok kişi katıldı. Karşımda ise oldukça popüler ve popüler bir çevresi olan bir hayranın yaptığı tasarım vardı. Kendisinin bu alanda bir tecrübesi yoktu fakat popüler olduğu için gerçekten kıyasıya bir rekabet oldu. 6000’den fazla kişinin destekleriyle birinci oldum. Hem Türk hayranlar, hem yabancı hayranlar, hem Türk birisinin kazanması için destek olan başka hayranlar sayesinde. Gerçekten hep birlikte kazandık bunu. Bana öylesine destek oldular ki. Hepsine çok minnettarım. Afişim sergilendikten sonra Koreliler başta olmak üzere oldukça güzel geri dönüşler aldım. Tasarımın yaratıcılığı ve farklılığını övenler, fotoğrafını, videolarını çekip her yerde paylaşanlar, doğum günü partilerinde kullanan birçok hayran oldu. Bu sayede yine sevdiğim işi yaparak, sevdiğim idole destek olmak ve kendimi bu şekilde duyurmam benim için unutulmaz ve çok değerli bir anı.’ diyerek sözlerine son verdi.

Ebru Ünal’ın çalışmalarını bu siteden görebilirsiniz: www.fanbook.me/myoujousoo

ÖZEL HABER – RÖPORTAJ
Buğurcan BAŞTUĞ

Sadece paylaşmak için...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Print this page
Print

REKLAM
SON HABERLER

REKLAMYasal Uyarı

  • Türkiye’nin en eski haber sitesidir. Gazete Beşiktaş’ın Kurumsal Haber Sitesi olup, tüm isim hakları Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Basın Yayın Müdürlükleri, İçişleri Bakanlığı, Kültür Bakanlığı, Basın Yayın ve Valilikçe alınarak, akredite olmuş,  markalar ODTÜ, Türk Patent Enstitüsü tarafından korunmaktadır. Tüm hakları saklı olup, izinsiz kullanılamaz. (2000)
Gazete Beşiktaş hakkında 51123 makale
Yazılı Basın Gazete Beşiktaş'ın Kurumsal Haber Sitesidir. Sarı Basın Kartı Sahibi TGC, TSYD, AIPS, EGD Üyesi Gazetecilerce Yayınlanmaktadır.