BEŞİKTAŞ: Maçka Parkı’nda ağaçların sökülmesine başlandı

Dolmabahçe-Levazım-Baltalimanı-Ayazağa karayolu tünelleri projesi kapsamında Maçka Parkı’nın Beşiktaş Stadyumuna bakan tarafında çalışmalar başladı. Proje kapsamında bölgeye gelen özel iş makineleri ile ağaçların sökümüne başlandı. Ağaç sökme işlemlerinin 10 gün süreceği parkta polis ekipleri güvenlik önlemi aldı.

Dolmabahçe- Levazım- Baltalimanı- Ayazağa karayolu tünellerinin ilk etabının yapımı için Maçka Parkı’nın Beşiktaş Stadyumuna bakan girişi önceki gün panellerle kapatıldı. Bayıldım Caddesi ise dün sabah saatlerinde araç ve yaya trafiğine kapatıldı. Çalışmalar kapsamında sökülmesi planlanan ve işaretlenen ağaçların sökümü için özel iş makineleri parka geldi. Yapılan çalışmada, ağaçlar sökülmesinin ardından araçlara yüklenerek parktan çıkartıldı. Ağaç sökme işlemlerinin 10 gün süreceği parkta polis ekipleri güvenlik önlemi aldı.

Ağaçlar bölgeden taşınacak

İBB yaptığı açıklamada bölgedeki ağaçların taşınacağını belirterek, “Çalışmalar kapsamında hiçbir ağaç zarar görmeyecek, ağaçlar özenle başka alanlara nakledilecektir. Çalışma alanı içerisinde toplam 199 ağaç bulunmakta, bu ağaçların 85 adedi Maçka Parkı içerisinde yer almaktadır. Maçka Parkı’ndaki 3.500 metrekare alanda bulunan 85 ağaç, Sarıyer Mehmet Akif Ersoy Tabiat Parkı’na dikilecektir. Park dışında kalan 114 ağaç da farklı bölgelere nakledilecektir. Çalışma tamamlandıktan sonra bölgede tekrar ağaçlandırma yapılacak, hem Maçka Parkı hem de diğer çalışma bölgeleri eskisinden daha yeşil hale getirilecektir” açıklamasında bulunmuştu.