TURİZM: Tarihi kale ziyaretçilerini bekliyor

Bİ TIKLA DÜNYANIN HER YERİNDE!..

Doğanlıkale
Doğanlıkale

Efsanevi kral Midas’ın kızının yaşadığı Doğanlıkale, heybeti manzarasıyla turistleri bekliyor. Frig Vadisi’nde bulunan sayısız eserin arasında dikkat çeken Doğanlıkale, bir doğan görünüşünü andırdığı için bu isimle anılıyor. Çukurca Mahallesi yakınlarında bulunan bu kale, yıllardır civar köylerde yaşayan insanların da ilgisini çekmiş. Frig Kralı Midas’ın kızı tarafından kullanılan ve eski tarihine rağmen birçok ayrıntının düşünüldüğü kale, toplam 2 kattan oluşuyor. Ufak bir tepe üzerindeki kale, özellikle güneş ve ayı aynı anda görebilen oyuklara sahip. Alt katın askerler tarafından koruma amaçlı kullanıldığı düşünülen kalenin üst katı ise tamamen Kral Midas’ın kızına ait. Bu katta bir berber odası, tuvalet, fıçı ve kubbeli bir oda bulunuyor. Kral Midas’ın kızı hayatını kaybettiğinde ise üst kat mezarlık olarak kullanılmış.

“ÜST KATINA ÇIKILMASI ÇOK TEHLİKELİ VE MÜSAADE EDİLMİYOR”

Çukurca Mahallesi Muhtarı Lütfü Arslan Giray, Doğanlıkale’nin turizme tamamen kazandırılmasını istedi. Bölgenin çok değerli olduğunu ve yeterli ilginin gösterilmediğini dile getiren Giray, “Doğanlıkale Frigyalılar’dan kalma ve üst tarafında mezarlar var. İki katlı bir kale ve ara bölmeden üst kata çıkılabiliyor. Üst katında fıçı, kubbeli oda ve kral kızının yattığı mezar var. Bizim duyduğumuza göre üst katta berber odası olarak kullanılan bir bölüm de var. Zamanında kullanılmış bir lavabo da var. Tabii üst kata çıkıp görmek gerekiyor. Turistlerin akması için bakım ve yol çok önemli. Bu yolu gören turistler çoğu zaman gelmiyorlar. Bilhassa buraları kollamak için bir tane bekçi şart. Gelip buraları temizlemesi lazım, turist her zaman temizliği sever. Üst katına çıkılması çok tehlikeli ve müsaade edilmiyor. Çıkılması için halattan bir merdiven yapılması gerekiyor. Çünkü gelenlerin çıkıp görmesi lazım. Hakikaten de üst katı çok güzel” dedi.

TURİZM

Sadece paylaşmak için...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Print this page
Print

GAZETECİ İSMAİL BAŞTUĞ YAZILARI

ismail baştuğ

İsmail Baştuğ kimdir? En çok okunanlarda

Güç birliğine var mısınız?.. Haber ve tanıtımlarınızı yayınlıyoruz

Gazete Beşiktaş oku-E gazete

www.besiktas.com.tr

TUMEVA BİLİŞİM-HABER YAZILIMI

TURİZM MUHABİRİ-HABER SİTESİ- TURİZMİN YENİ SOLUĞU!..

BEŞİKTAŞ MİNİ ÇOCUK ANAOKULU

ADNAN EZEN OPTİK VE LENS MERKEZİ – BEŞİKTAŞ

TÜRKİYE TURİZM HABER SİTESİ

LÖSEV

İŞTE FIRSAT1.. TÜM YAYINLARIMIZDAN YARARLANABİLİRSİNİZ!..

BİNLERCE VİDEO!.. TIKLA CANLI İZLE…

YOUTUBE ABONE OL!.. CANLI YAYIN TEKRARLARI DİNLE

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZI YÜZBİNLER TAKİP EDİYOR!..

Gazete Beşiktaş hakkında 50708 makale
Yazılı Basın Gazete Beşiktaş'ın Kurumsal Haber Sitesidir. Sarı Basın Kartı Sahibi TGC, TSYD, AIPS, EGD Üyesi Gazetecilerce Yayınlanmaktadır.