EMLAK: Kentsel dönüşümdeki son gelişmeler

Kentsel dönüşümde değişiklikler yapılmasıyla ilgili somut kararlar alınarak çalışmalara başlandı. Yapılmak istenen değişimlerle ilgili olarak, kentsel dönüşümün sadece bina yapılarını yenilemek değil sosyal açıdan kullanışlı ve depreme dayanıklı mekanlar oluşturmak üzerine yapılanması gerektiği kentsel dönüşümde son gelişmeler arasında yer alıyor.

Yeni kentsel dönüşüm uygulamaları nerede başlayacak?
Türkiye’nin nüfus ve yerleşim olarak merkezi olan İstanbul, yüksek deprem riski taşımasından dolayı kentsel dönüşümde öncelikli olarak tutuluyor. Var olan kentsel dönüşüm projelerinin yeni kararlara göre devam edeceği, yeni projelerin ise bu kararlar esas alınarak başlayacağı belirtiliyor. Kentsel dönüşümle ilgili yenilikler İstanbul’da uygulanmaya başlandıktan sonra Ankara’da da uygulamaların başlatılacağı belirtiliyor. İstanbul ve Ankara’dan sonra Türkiye genelindeki tüm yapılar kentsel dönüşüm içerisinde yerini almayı bekliyor.

Ege’de sıklıkla yaşanan depremler Ege Bölgesi’nde kentsel dönüşüm gerekliliğini gündemde tutuyor. 1970’lerde yapılanan çarpık mahalle düzenindeki bina yapılarının ömrünü tükettiği ve kentsel dönüşüme hız verilmesi gerektiği vurgulanıyor. Türkiye genelinde var olan deprem gerçeğiyle birlikte kentsel dönüşüm önemli bir konu olarak gündeme oturuyor ve özellikle 1999 depremi döneminden hiçbir bina yapısının kalmaması için tüm ülkede çalışmalar başlatılıyor.

Kentsel dönüşümde son gelişmeler neler? Ne gibi yenilikler bulunuyor?
Kentsel dönüşümün geliştirilmesi için toplamda on altı ilke ve alt başlıklarla birlikte iki yüz yeni madde yer alıyor. Kentsel dönüşüm projeleri bugüne kadar sadece konfor ve görsellik üzerine yoğunlaşıyordu. Ancak yeni sistem sadece binaya yönelik çalışmaların önüne geçmeyi amaçlıyor. Kentsel dönüşümle birlikte unutulan mahalle kültürünü tekrar yaşatmaya, var olan mahalleleri korumaya yönelik maddeler bulunuyor. Doğal yapıyı bozmadan, bina kat sayısını yükseltmeden, insanların yaşamak isteyeceği ferah yapılar şeklinde kentsel dönüşüm sağlanmak isteniyor.

Yeni projelerin uçuk rakamlarla satışa çıkması yerine daha makul fiyatlarla alıcıya ulaşması hedefleniyor. Değişiklikler arasında belirli bir kesimin kentsel dönüşüm içerisinde yer alması değil tüm nüfusun eşit şekilde yaşam alanına ve konfora sahip olması için de maddeler bulunuyor.

Kentsel dönüşümün yenilenmesiyle ilgili neler söyleniyor?
İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Bölge ve Şehir Planlaması Bölüm Başkanı ve proje yürütücüsü Prof. Dr. Mehmet Ocakçı kapsamlı ve köklü bir değişime gidildiğini, kentsel dönüşüm ile ilgili çalışmaların belirlenen yasa doğrultusunda çok daha yaygın şekilde ve kalıcı olacağını belirtiyor. Çevre Bakanlığı Müsteşarı Prof.Dr. Mustafa Öztürk ise kentsel dönüşümle ilgili yasayla birlikte çeşitli düzenlemelerin de geleceğini ve projelerin hem mimari hem de kültürel açıdan yeterlilik kazanması için gerekli izlemelerin yürütüleceğini belirtiyor.

MİLLİYET EMLAK DERGİ