BEŞİKTAŞ: Depremi yaşadık

Beşiktaş Belediyesi, 17 Ağustos depreminin 18.yıl dönümü öncesi belediye binasında gerçeğini aratmayacak bir deprem tatbikatı gerçekleştirdi. Akut işbirliğiyle gerçekleştirilen tatbikat sonrası simülasyon tırında 7.4 büyüklüğündeki deprem anı canlandırılarak vatandaşlar deprem konusunda bilgilendirildi. Nefes kesen tatbikata Prof.Dr. Şener Üşümezsoy da katıldı.
Beşiktaş Belediyesi ve AKUT (Arama ve Kurtarma) ekipleri tarafından 17 Ağustos 1999 depreminin yıldönümü öncesi olası bir deprem anında yapılması gerekenlerin uygulanması amacıyla deprem tatbikatı düzenlendi. Beşiktaş Belediye binası ve çevresindeki binalarda yapılan tatbikat gerçeği aratmadı. Beşiktaş Belediyesi Başkanı Av. Murat Hazinedar’ın da katıldığı tatbikatta senaryo gereği sirenlerin çalmasıyla birlikte binadaki çalışanlar ve vatandaşlar merdivenleri kullanarak dışarıda kurulan güvenli alana çıktı. Yine senaryo gereği 5. katın merdiveninin yıkılması nedeniyle mahsur kalan bir kazazede, AKUT ekipleri tarafından çatıdan ip sarkıtılarak aşağıya indirildi. Binaların içerisinde çeşitli yerlerinden yaralanan 4 kazazede ise ekipler tarafından sedyeyle binadan çıkartılarak ambulansla hastaneye kaldırıldı.
Simülasyonda 7.4 şiddetinde depremi yaşadılar
Tatbikatın ardından vatandaşlar Acil Toplanma alanından toplandı. Burada AKUT tarafından kurulan deprem simülatörü çalıştırıldı. Başkan Hazinedar ve deprem uzmanı Prof. Dr. Şener Üşümezsoy da simülatörün eşyaları sabitlenmiş oda bölümünde 7.4 şiddetinde depremi yaşadı. Eşyaların sabitlenmemiş oda bölümünde ise depremin şiddetiyle tüm eşyalar yere düştü. Simülatör olası bir deprem esnasında yaşanabilecekleri gözler önüne serdi.

“BUNDAN SONRA TATBİKATLARI SOKAKLARDA YAPACAĞIZ”

Tatbikatın ardından açıklamalarda bulunan Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar, “Tabi bu bir deprem tatbikatı ve afet ile ilgili bilinçlendirme tatbikatıdır. Sadece bir deprem bölgesi değiliz. Deprem kuşağında güçlü ve etkili önemli bir potansiyele sahip şehirde yaşıyoruz. Tabi bu konuda insanlarımızın her şeyden önce yüksek beklentisi var. Böyle olaylar yaşandığında afetler önce yerel yönetimlerden beklenti içerisine giriyorlar. Buna yerel yönetimlerin hazır olması gerekiyor. O yüzden bu tatbikatlar önemli, her sene yapıyoruz ama bundan sonra belediye bünyesinde değil, sokaklarda yapacağız. Çünkü özellikle deprem toplanma alanları konusunda Beşiktaş’ın şanlı bir potansiyeli var. Deprem toplanma alanları 2001’den sonra neredeyse muhafaza altına alınmış. Vatandaşlarımız açısından böyle bir sorunla karşı karşıya değiliz. Ancak kötü yapı stokunun olduğu bölgeler var. Buralarda deprem ve afet sonrası özellikle müdahalelere ilişkin çok sayıda önleyici tedbir alınabilir” dedi.

“CESET TORBASI TAŞIMAK İSTEMİYORUZ”

“Afet sonrası oluşacak olumsuzlukları giderecek en önemli adımları yine yerel yönetimler atacak” diyen Başkan Hazinedar, “Bu nedenle de depremlerde ve afetlere ilişkin yerel yönetimlerin hazırlıklı olması ve belediyelerin müdahalesi önemlidir. Buna aslında çalışıyoruz. Bu konuda kötü bir yapı stoku var diyebiliriz. Zemin konusunda iki bölgemiz dışında Beşiktaş şanlı bir bölgede. Ihlamur ve Ortaköy bölgesinde çok büyük tehdit içeriyor. Sonuçta biz deprem sonucunda ceset torbaları taşımak istemiyoruz. Bunun için de attığımız adımları uygulayacak tek karar mercii biz değiliz. İBB’ye de ihtiyacımız var. Aldığımız kararları onaylaması gerekiyor. O takdirde 2018’e kadar deprem bilinçlendirmesine ilişkin bütün süreçleri tamamlayacağız” ifadelerini kullandı.