MAGAZİN: ‘En başta ben kendime kızardım’

Bİ TIKLA DÜNYANIN HER YERİNDE!..

Angelina Jolie
Angelina Jolie

“Cambodia’s Khmer Rouge, First They Killed My Father” filminin seçmeleri hakkında çıkan iddialar Angelina Jolie’yi kahretti. Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiserliği İyi Niyet Elçisi olan ünlü Amerikalı oyuncu Angelina Jolie’ye yönelik, yönettiği “Cambodia’s Khmer Rouge, First They Killed My Father” filminin oyuncu seçmelerinde Kamboçyalı çocukları kandırarak “sömürdüğü” iddiaları çıktı. Filmdeki bir sahnenin çocuklarla doğaçlama olarak oynandığını ancak olayın sanki gerçekmiş gibi ele alındığını belirten Jolie ise; “Bu filmin amacı çocukların savaşta yaşadığı dehşete dikkat çekmek ve korunmalarına yardımcı olmak. Seçmelerde çocuklara gerçek para verilip sonra geri alındığı düşüncesi hem yanlış, hem de üzücü. Böyle bir şey olsaydı en başta ben kendime kızardım.” diyerek iddiaları üzücü bulduğunu ifade etti.

Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiserliği İyi Niyet Elçisi olan ünlü Amerikalı oyuncu Angelina Jolie, yönettiği “Cambodia’s Khmer Rouge, First They Killed My Father” filminin oyuncu seçmelerinde Kamboçyalı çocuklara doğaçlama bir oyun oynanarak ellerine para verip, yakalandıklarında da neden parayı çaldıklarıyla ilgili bir yalan bulmalarını istemesi, Ünlü oyuncunun Kamboçyalı çocukları kandırarak “sömürdüğü” iddialarını doğurdu. Konuyla ilgili Vanity Fair dergisine konuşan Jolie, seçmelerde yapılan uygulamanın insanlar tarafından yanlış yorumlanmasını üzücü bulduğunu söyledi. Ve sözlerini, ”Gerçek hayatta da yetimhane ve gecekondu mahallelerinde büyük zorluklarla karşılaşan çocuk oyuncular aradıkları için bu yönteme başvurduk. Bu filmin amacı çocukların savaşta yaşadığı dehşete dikkat çekmek ve korunmalarına yardımcı olmak. Seçmelerde çocuklara gerçek para verilip sonra geri alındığı düşüncesi hem yanlış, hem de üzücü. Böyle bir şey olsaydı en başta ben kendime kızardım” diyerek noktaladı.
Eleştirilen film Kamboçya’daki Kızıl Khmerler soykırımından kurtulan birinin gerçek hayat hikayesini, bir çocuğun gözünden anlatıyor.

‘Jolie çok ileri gitti’
Angelina Jolie’nin seçmelerinde kullandığı taktik, sosyal medyada tartışma yarattı. Bazıları yöntemi acımasızca bulurken, bazıları oyuncuyu savundu.
Bir Facebook kullancısı Jolie’yi “çocuk istismarıyla” suçlayarak “Bu çocukların travma sonrası stres ve fakirlikle mücadele ettiğini fark etmedin mi?” diye sordu.
Bir başka kullanıcı da, “Angelina Jolie çok ileri gitti. Sürekli Kamboçya’ya ve çocuklara olan sevgisini dile getiren biri için, oynanan bu oyun hastalıklı ve ahlaksızcaydı” ifadelerini kullandı.
Olayın bağlamından çıkarıldığını savunan bir kullanıcı ise paylaşımında şunları yazdı:
“O bir insan hakları savunucusu. Çocuklarda asla böyle bir travma yaratmaz.”

SÖZCÜ

Sadece paylaşmak için...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Print this page
Print

GAZETECİ İSMAİL BAŞTUĞ YAZILARI

ismail baştuğ

İsmail Baştuğ kimdir? En çok okunanlarda

Güç birliğine var mısınız?.. Haber ve tanıtımlarınızı yayınlıyoruz

Gazete Beşiktaş oku-E gazete

www.besiktas.com.tr

TUMEVA BİLİŞİM-HABER YAZILIMI

TURİZM MUHABİRİ-HABER SİTESİ- TURİZMİN YENİ SOLUĞU!..

BEŞİKTAŞ MİNİ ÇOCUK ANAOKULU

ADNAN EZEN OPTİK VE LENS MERKEZİ – BEŞİKTAŞ

TÜRKİYE TURİZM HABER SİTESİ

LÖSEV

İŞTE FIRSAT1.. TÜM YAYINLARIMIZDAN YARARLANABİLİRSİNİZ!..

BİNLERCE VİDEO!.. TIKLA CANLI İZLE…

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZI YÜZBİNLER TAKİP EDİYOR!..

Gazete Beşiktaş hakkında 50794 makale
Yazılı Basın Gazete Beşiktaş'ın Kurumsal Haber Sitesidir. Sarı Basın Kartı Sahibi TGC, TSYD, AIPS, EGD Üyesi Gazetecilerce Yayınlanmaktadır.