TURİZM: Almanlar turizmde karamsar değil

Bİ TIKLA DÜNYANIN HER YERİNDE!..

Avrupa’nın en büyük seyahat acentelerinden biri olan Alman TUI şirketi, Türkiye’de turist sayısında yeniden bir düşüş olmasını beklemiyor.

Deutsche Welle’nin haberine göre; Avrupa’nın en büyük seyahat acentelerinden olan Alman TUI şirketinin CEO’su Fritz Joussen yaptığı açıklamada, Türkiye’ye seyahat eden turist sayısında bu yıl için genel anlamda azalma eğiliminin devam etmeyeceğini tahmin ettiklerini söyledi. Joussen, genel olarak Türkiye turizmine talep düşük seviyede olsa da Rusya’dan turistlerin yeniden Türkiye’ye gitmek istemelerinin olumlu yansımaları olduğunu belirtti.
Ancak merkezi Hannover kentinde bulunan Avrupa’nın en büyük tur operatörü TUI için genel itibarıyla Türkiye turizmi ile bağlantılı işler artık belirleyici öneme sahip değil. TUI CEO’su Joussen, “Geçen yıl itibarıyla böyle bir durum söz konusuydu, ama bu yıl için artık öyle değil” diye konuştu.

Türkiye, Alman seyahat şirketi TUI için yıllar boyu en önemli turizm pazarlarından biriydi. Şirketin toplam rezervasyonlarının yüzde 14’ünü Türkiye oluşturuyordu. Ancak geçen yıl önce İstanbul’daki terör saldırıları, ardından gelen darbe girişimi sonrasında Türkiye’ye giden turistlerin sayısı yarı yarıya azalarak bir milyon seviyesine indi..

TÜRKİYE’DEKİ GELİŞMELERİN TURİZME ETKİSİ
Bu yaz sezonunda da çok sayıda Alman ve diğer Avrupalı turistlerin sevilen tatil beldelerinden Bodrum ve Antalya’ya gitmeyecekleri tahmin ediliyor. Geçen yıl yılbaşı gecesi İstanbul’da Reina gece kulübüne düzenlenen terör saldırısı, Die Welt muhabiri Deniz Yücel’in tutuklanması ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Anayasa referandumu öncesinde Almanya’ya yönelik Nazi benzetmelerinde bulunması Türkiye-Almanya ilişkilerinin gerilmesine neden olmuştu.
Alman seyahat şirketi TUI Almanların Türkiye’ye ilgisinin azalması sebebiyle rotasını değiştirerek müşterilerine Yunanistan, İspanya, Kıbrıs gibi alternatif tatil ülkelerini sunuyor. Turizm açısından önemli olan yaz sezonu için rezervasyon düzeyi beklentiler doğrultusunda seyrediyor ve müşteri sayısında yüzde dörtlük bir artış gözleniyor.

SÖZCÜ

Sadece paylaşmak için...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Print this page
Print

GAZETECİ İSMAİL BAŞTUĞ YAZILARI

ismail baştuğ

İsmail Baştuğ kimdir? En çok okunanlarda

Güç birliğine var mısınız?.. Haber ve tanıtımlarınızı yayınlıyoruz

Gazete Beşiktaş oku-E gazete

www.besiktas.com.tr

TUMEVA BİLİŞİM-HABER YAZILIMI

TURİZM MUHABİRİ-HABER SİTESİ- TURİZMİN YENİ SOLUĞU!..

BEŞİKTAŞ MİNİ ÇOCUK ANAOKULU

ADNAN EZEN OPTİK VE LENS MERKEZİ – BEŞİKTAŞ

TÜRKİYE TURİZM HABER SİTESİ

LÖSEV

İŞTE FIRSAT1.. TÜM YAYINLARIMIZDAN YARARLANABİLİRSİNİZ!..

BİNLERCE VİDEO!.. TIKLA CANLI İZLE…

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZI YÜZBİNLER TAKİP EDİYOR!..

Gazete Beşiktaş hakkında 50791 makale
Yazılı Basın Gazete Beşiktaş'ın Kurumsal Haber Sitesidir. Sarı Basın Kartı Sahibi TGC, TSYD, AIPS, EGD Üyesi Gazetecilerce Yayınlanmaktadır.