TEKNOLOJİ: Facebook’tan silmeniz gereken 10 şey

Bİ TIKLA DÜNYANIN HER YERİNDE!..

Facebook sizin hakkınızda neredeyse sizden çok şey biliyor. Peki bunun neden olduğunu hiç düşündünüz mü? Şu ana kadar Facebook’un size bir şeyler satmaya çalışan sofistike bir platform olduğunu fark etmişsinizdir. Reklamcılar ona para veriyorlar çünkü Facebook sizin hakkınızda birçok bilgiye sahip. Bunların hepsini ise siz kendi isteğinizle veriyorsunuz. Sizin kim olduğunuzu biliyor böylece size bir şeyleri daha rahat satabiliyor.
Facebook’u 2009 yılından beri kimse insanlarla normal yollardan arkadaşlık yapmak için kullanmıyor. Mesaj atıp konuşacak kadar sevmediğiniz kişilerin fotoğraflarına bakıyor, videolar izleyip komikli resimlere bakıyorsunuz.
FACEBOOK’UN SİZİN ÜZERİNİZDEKİ ETKİSİNİ AZALTMAK İÇİN SİLMENİZ GEREKEN 10 TANE ŞEY VAR.

1) MOBİL UYGULAMA

Telefonuzda olmasının ne yararı var ki? İçinde gezdiğiniz onca saati düşünün. O sırada okuyabileceğiniz kitapları, tanışabileceğiniz insanları ve yapabileceğiniz birçok şeyi bir düşünün.

Facebook uygulaması sizin lokasyonunuzu her gittiğiniz yerde kayıt altına alıyor. Buna ne gerek var? Ayrıca sadece telefonunuzda olduğundan hızlıca şarjınızı bitiriyor.

2) TELEFON NUMARANIZ

Öncelikle, böyle bir şeyi birçoğunu gerçekten tanımadığınız yüzlerce kişiye neden gösteriyorsunuz? İkincisi ise, Facebook sizin internetinizin anasayfası olmak istiyor. Hatta bütün dünya internetinin…

Telefon numarası gibi kişisel bir bilgiyi verip ona neden yardım edesiniz ki? Özellikle Facebook’un sizin bilgilerinizin gizliliğine dikkat etmediğini söylemesinden sonra…

3) ARKADAŞLARINIZ GERÇEKTEN ARKADAŞINIZ DEĞİL

Araştırmacılara göre, aşağı yukarı 150 kadar ilişkiyi stabil olarak hayatımızda barındırabiliyoruz. Zaten listenizde bulunan ‘arkadaşlar’ınızın kaçıyla düzenli olarak konuşuyorsunuz?

Sokakta gördüğünüzde selam verip konuşmadığınız insanlarla internet üzerinden ilişki sürdürmenin çok da anlamı yok.

4) FACEBOOK’UN SİZİN HAKKINDA BİLDİĞİ HER ŞEY REKLAM İÇİN

New Statesman’ın yaptığı habere göre Facebook sizinle ilgili çok şey biliyor ve hepsi sadece doğru reklamı sağlamak için.

Reklam tercihleriniz bir sayfada toplanıyor ve isterseniz siz de görebiliyorsunuz. Her şeyi silip verdiğiniz bütün izinleri iptal etmeye çalışın.

5) YÜZ TANIMA ÖZELLİĞİ

Fotoğrafınız eklendiği anda yüz tanıma sayesinde arkadaşlarınız tarafından fotoğrafa etiketlenebiliyorsunuz. Bu birçok yanlış kişinin yüzünüze biraz benzemesiyle birlikte hayatınızın bitmesi anlamına gelebilir. Bunu buradan değiştirebilirsiniz.

6) FOTOĞRAFLARA KOYDUĞUNUZ LOKASYON ETİKETİ

Birkaç yıl önce lokasyon etiketleyen bir suçlu, bu sebepten ötürü yakalanmıştı. Tabi ki siz suçlu değilsiniz. Özellikle evinizin lokasyonunu etiketlemeyin ki insanlar tam olarak nerede yaşadığınızı bilmesin. Bunun nedenlerini açıklamamıza hiç gerek yok.

7) İLİŞKİ DURUMUNUZ

Bütün listenizin ilişki durumunuzu bilmesi gurur verici bir şey. O yüzden güzel bir ilişkinizin olduğunu herkese duyurmak hoşunuza gidiyor olabilir. Peki ya bu ilişki biterse? İşte o zaman herkes sizin bir aşk acısı içinde olduğunuzu bilecek. En iyisi bu sizin özeliniz olarak kalsın, zaten yakınınızdaki insanlar her şekilde yanınızda olacaktır.

8) HAVALİMANI BİLDİRİMLERİ

Bunun nasıl bir kötü yanı olabilir diyorsanız açıklayalım. Tatil yaptığınız yerde veya havalimanında soyulursanız, sigorta firmaları kayıplarınızı karşılamayacaktır. Çünkü lokasyon etiketi yaparak hırsızlara nerede olduğunuzu söylediniz ve bu yüzden soyulmanızın tek suçlusu sizsiniz. Bunu biz değil sigorta firmaları diyor…

9) KREDİ KARTI DETAYLARINIZ

Listenin 9. sırasında kendine yer buluyor kredi kartı detaylarınız. Bunun nedeni ise saydığımız bunca şeyden sonra aslında bazılarını çoktan bu liste bitmeden sildiğinizi düşündüğümüzden. Kredi kartı detaylarınızı Facebook’a vermeyin, verdiyseniz de silin…

10) DOĞUM GÜNÜNÜZ

Biliyoruz, birçok insandan gelen doğum günü mesajları sizin için özel olan o günü daha da özel yapabilir. Açıkçası o kadar insanın Facebook üzerinden görmediği takdirde doğum gününüzü kutlayacağını sanmıyoruz.

Bırakın doğum gününüzü sizi gerçekten sevenler kutlasın. Böylece kimlik hırsızları da sizinle uğraşmak yerine doğum günü detaylarını verenlere yönelir.

SÖZCÜ

Sadece paylaşmak için...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Print this page
Print

GAZETECİ İSMAİL BAŞTUĞ YAZILARI

ismail baştuğ

İsmail Baştuğ kimdir? En çok okunanlarda

Güç birliğine var mısınız?.. Haber ve tanıtımlarınızı yayınlıyoruz

Gazete Beşiktaş oku-E gazete

www.besiktas.com.tr

TUMEVA BİLİŞİM-HABER YAZILIMI

TURİZM MUHABİRİ-HABER SİTESİ- TURİZMİN YENİ SOLUĞU!..

BEŞİKTAŞ MİNİ ÇOCUK ANAOKULU

ADNAN EZEN OPTİK VE LENS MERKEZİ – BEŞİKTAŞ

TÜRKİYE TURİZM HABER SİTESİ

LÖSEV

İŞTE FIRSAT1.. TÜM YAYINLARIMIZDAN YARARLANABİLİRSİNİZ!..

BİNLERCE VİDEO!.. TIKLA CANLI İZLE…

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZI YÜZBİNLER TAKİP EDİYOR!..

Gazete Beşiktaş hakkında 50791 makale
Yazılı Basın Gazete Beşiktaş'ın Kurumsal Haber Sitesidir. Sarı Basın Kartı Sahibi TGC, TSYD, AIPS, EGD Üyesi Gazetecilerce Yayınlanmaktadır.