AKTÜEL: “3 gün su, yemek verilmemiş”

Gazeteci Ahmet Şık’a tutuklandıktan sonra götürüldüğü Metris Cezaevi’nde üç gün, ‘musluktan suyu iç, orası temiz’ denilmiş.

Cumhuriyet’ten Canan Coşkun’un haberine göre; haberleri ve Twitter paylaşımları nedeniyle bir haftadır tutuklu olan gazeteci Ahmet Şık, 5 yıl sonra sevk edildiği Silivri Cezaevi’nde, tecrit eziyetiyle karşı karşıya. Şık’a, Metris Cezaevi’nde ise üç gün boyunca su verilmediği öğrenildi. Şık’ın tutuklandıktan sonra ilk kez Silivri Cezaevi’nde su içtiği belirtildi.

İşte edinilen detaylar:
Silivri 9 No’lu Cezaevi’nde tutulan Şık, dün üç avukatıyla görüştü. Avukatları Ahmet Şık’ın cezaevi koşullarını anlattı: “Metris Cezaevi’nde tecritte tutulmuş. Hücrede yalnızca yatak varmış. 3 gün boyunca ‘kantin kapalı’ denilerek su verilmemiş. Tecrit uygulaması Silivri Cezaevi’nde de sürüyor. Hücresinde televizyon ve radyo yok. Gazete ve kitap verilmemiş. Ahmet’in 39 kişinin yaşamını yitirdiği Reina katliamından haberi yoktu. Gardiyanlardan patlama gibi bir şey duymuş ancak ne olduğunu anlamamış. Dışarıyı merak ediyor. ‘Neler oluyor dışarıda’ diye soruyor. İlk başta kalem ve kâğıt da verilmemiş. Cumhuriyet tutuklularıyla kalmak için dilekçe yazacağını belirttikten sonra bu ihtiyaçları giderilmiş. Hücresinde bol bol yürüyor. Morali iyi.” – See more at: http://www.medyatava.com/haber/ahmet-sika-3-gun-su-verilmemis_142071#sthash.L9TBlgRA.dpuf