EKONOMİ: İngiltere’nin Yeni Asil Nadir’i!.. Başarılı iş adamı Cafer Mahiroğlu

Uluslararası iş ve ekonomi dergisi Forbes’in Türkiye baskısı Kasım sayısında İngiltere’deki Türk işadamı Cafer Mahiroğlu’nun başarı hikayesini kapak yaptı.

Uluslararası iş ve ekonomi dergisiForbes’in Türkiye versiyonu Kasım sayında İngiltere’deki Türk işadamıCafer Mahiroğlu’nun hikayesini kapak yaptı.

Derginin editörü Eyyüp Karagüllü’nün “Yeni Asil Nadir” başlığı ile kaleme aldığı yazıda, Mahiroğlu için “Asil Nadir sonrası İngiltere’nin ‘en çok konuşulan Türk’ü, beş ülkeye yayılmış ve merkezinde kadın hazır giyim markası olan Select’in olduğu tekstil operasyonuyla, son 10 yıl içinde unanılmaz bir yükseliş hikayesi yazdı” ifadelerine yer verildi.

Forbes, Mahiroğlu’nun anlattığı kapak yazısında, “18 yaşında geldiği İngiltere’de büyüklüğü 2 milyar liraya yaklaşan bir tekstil imparatorluğu kuran Sivaslı Cafer Mahiroğlu, bugün Avrupa’nın en güçlü Türk iş insanı” diyor.

-TÜRKİYE İLE SAĞLAM BAĞLAR ÖRGÜTLÜYOR

Mahiroğlu’nun giderek artan etki gücüyle şimdi İngiltere’deki Türk işadamlarını organize ettiğini anlatan dergi, “Türkiye ile sağlam bağlar örgütlüyor ve Select’i Avrupa’nın en büyük Türk markasına dönüştürmeyi hayal ediyor. Asıl arzusu ise göçmenlerin ‘rol modeli’ olmak” ifadeleri ile tanıtıyor.

İşadamı Mahiroğlu’nun 2007 senesinde kayyum yönetiminden 13 milyon sterline satın aldığı Select’in çevresinde kurguladığı ve beş ülkeye yayılan operasyonu, toplamda 100 milyonluk artışla yaklaşık 600 milyon sterlin ciro üretmeyi doğru gittiği anlatılan derginin yazısında, “Şirket bugün İngiliz ‘kadın’ hazır giyim pazarının 2 milyar sterlin büyüklüğe sahip 18 – 24 yaş segmentinin yüzde 7’sini kontrol ediyor (şirket bil- gisi). Türkiye, Romanya ve Vietnam’da fabrikaları, Çin’de ise tedarik ofisi var. Mahiroğlu yüzde 6-7 arasında değişen FAVÖK’üyle şirketinin (iki yıl önce İş Yatırım’ın hesabına göre) piyasa değerinin, 400-450 milyon dolar arasında olduğu” hatırlatılıyor.

Mahiroğlu’nun mutevazılıkla harmanladığı karakterinin yansımasını başarma tutkusu ve hırsına da yansıdığı belirtilen derginin yazısında, İngiltere gibi muhafazakar ve giriş çıtasının yüksek olduğu bir pazarda batmak üzereyken aldığı Select’i ayağa kaldırmasını bir ‘göçmen’ ve ‘Türk’ olarak çok önemsediği ve bunun karşılığını da bulduğu kaydedilerek, Avrupalı Türk Markalar Birliği oluşumunun fikir babalığını da yaparak işadamlarını örgütlediği bilgilerine yer veriliyor.


Forbes dergisi, Mahiroğlu‘nun başarı hikayesini ‘Türk Kumaşı’, ‘Yeni Asil Nadir’ başlığı ile Kasım sayısında kapağına taşıdı

-İNGİLİZ VE TÜRK İŞ DÜNYASI NE DİYOR

Dergi, Mahiroğlu’nu anlatırken, İngiltere ve Türkiye’den iş dünyası önde gelenleri ile medya temsilcilerinin anlatımını da sayfalarına taşıyor…

Türkiye’den Safamerve’nin kurucusu Mehmet Okur’un, ‘Londra’ya sırf onunla tanışmak için gittim’ sözlerinin yanında, ‘Mahiroğlu’nun başarısını ilham verici bulduğu’ ifadelerine de dikkat çekiyor.
İsmini açıklamayan bir bürokratın ise ‘Avrupa’da FORBES 100 listesine girecek bir isim varsa, o da Cafer bey’dir’ sözü de hikayede yer buluyor.

-BHS’NİN KURTARILMASINDA İNGİLİZ MEDYASININ GÜNDEMİNDE

Cafer Mahiroğlu’nun saygınlığı ve ünün kısmen de geride kalan yaz başında kurtarılması gündeme gelen İngiliz perakende zinciri British home Store’un (BHS) talipleri arasında yer almasıyla tavan yaptığı belirtilen yazıda şu ifadelere yer veriliyor:
“BHS, ingiliz kültürünün önemli bir parçası sayılıyor. Özellikle belli bir yaşın üzerindeki İngilizler için çok şey ifade ediyor. Bu nedenle şirketin batışının önlenmesi kamuoyunda karşılık buldu. Dolayısıyla medyada taliplileri bir nevi ‘kahraman’ gibi sunuldu. Mahiroğlu çok doğru bir yerdeydi. Yanına da 20 yıldır birlikte iş yaptığı, 1,1 milyar sterlin cirolu giyim ve ev ürünleri perakende zinciri Matalan’ın sahibi John Hargreaves’i almıştı. 20 yıldır tanıdığı Monoko’da yaşayan Hargreaves gibi saygın bir işadamıyla fotoğrafları, markası Select ile ilgili yazılar günlerce tüm İngiliz gazetelerinde yayınlandı.”

Forbes, iş ve finans dünyasının etkili gazetesi Financial Times, ülkenin en çok satan gazetesi The Sun’un Ekonomi Editörü Rhodri Philips, ile London Evening Standard gazetesinden Joanna Bourke’nin Mahiroğlu ve Select ile ilgili görüşlerini de sayfalarına taşıyor.

Dergi, Cafer Mahiroğlu’nun Sivas Gürün’den başlayıp, İngiltere’ye uzanan hayat yolculuğundan kesitlerin de anlatıldığı yazısında, Select’in satın alınma süreci ve bugüne nasıl geldiğini de altı sayfalık hikayesinde geniş olarak anlatıyor.

Forbes dergisinin ‘Türk Kumaşı’ kapağı ve ‘Yeni Asil Nadir’ başlıklı, Cafer Mahiroğlu portresi, genç fotoğrafçı Yunus Dalgıç’ın görselleriyle okurlara sunuluyor.

Kaynak:  www.eurovizyon.co.uk