EĞİTİM: Nanoteknolojik yelek

Bİ TIKLA DÜNYANIN HER YERİNDE!..

Nanoteknolojik yelek
Nanoteknolojik yelek

Tunahan Enginer, nanoteknolojik bir sıvıdan balistik yelek icat etti. Bahçeşehir Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği’nde birinci sınıf öğrencisi olan Enginer, çalışmalarına askeri lisedeyken başlamış. Lisedeyken en büyük sorunun balistik yelek olduğunu söyleyen Tunahan, “Yaklaşık 6 ay süren araştırmalar sonucunda projeyi yapmaya başladık. Daha sonra TUBİTAK’ın proje yarışmasına katılıp kimya alanında Türkiye ikincisi oldum. Şimdi ise Bahçeşehir Üniversitesi öğrencisiyim. Bahçeşehir Üniversitesi’nin sınav puanlarından bağımsız, adayları geliştirdikleri proje ve fikirlerine göre burslandıran kabul sistemi ApplyBAU ile üniversiteye kabul aldım ve bu sayede projemi hayata geçirme fırsatı yakalayabildim” şeklinde açıklamada bulundu. Milliyet Gazetesi’nden elde edilen bilgiye göre, bu sıvı sayesinde merminin balistik yeleğe girme derinliğinde yüzde 36’lık iyileşme sağlayabildiklerini söyleyen Enginer, şöyle konuştu: “Askeri lisedeyken en büyük sorunumuz giydiğimiz balistik yeleklerdi. Biz bu balistik yeleklere alternatif sunmak amacıyla daha önce dünyada kullanılmamış bir balistik yelek üretmeye karar verdik. Kullandığımız nanoteknolojik sıvıya bir kuvvet uygulandığı zaman sıvı, katı özellik gösteriyor. Normalde sıvı halde bulunuyor ancak ivme esnasında katılaşarak gelen darbeyi iletmiyor. Bu sıvıyı balistik yeleklere uyguladığımız zaman mermi geldiği anda katı özellik göstererek merminin balistik yeleğe geçmesini engelliyor. Bunu kendi ürettiğimiz balistik yeleklerde uyguladık. Normal piyasadaki balistik yeleklere göre penetrasyon oranında yani derinlik olarak, merminin balistik yeleğe girme boyutunda yüzde 36’lık iyileşme sağladık.”
“Piyasada balistik yeleklerde kevlar tipi bir ürün kullanılıyor. Bu bir kumaş. Bu kumaştan 40-50 kat yapıldığı zaman balistik yelek oluyor. Biz ürettiğimiz sıvıyı bu kevlara uyguladık. 40-50 katlık kevların yaptığı işi biz 20 katla yapmış olduk. Dolayısıyla ağırlığı yarı yarıya indirdik. Ağırlık yarı yarıya inince maliyette yarı yarıya inmiş oluyor. Böylelikle daha dayanıklı bir ürün elde ettik” diye konuştu.

Sadece paylaşmak için...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Print this page
Print

GAZETECİ İSMAİL BAŞTUĞ YAZILARI

ismail baştuğ

İsmail Baştuğ kimdir? En çok okunanlarda

Güç birliğine var mısınız?.. Haber ve tanıtımlarınızı yayınlıyoruz

Gazete Beşiktaş oku-E gazete

www.besiktas.com.tr

TUMEVA BİLİŞİM-HABER YAZILIMI

TURİZM MUHABİRİ-HABER SİTESİ- TURİZMİN YENİ SOLUĞU!..

BEŞİKTAŞ MİNİ ÇOCUK ANAOKULU

ADNAN EZEN OPTİK VE LENS MERKEZİ – BEŞİKTAŞ

TÜRKİYE TURİZM HABER SİTESİ

LÖSEV

İŞTE FIRSAT1.. TÜM YAYINLARIMIZDAN YARARLANABİLİRSİNİZ!..

BİNLERCE VİDEO!.. TIKLA CANLI İZLE…

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZI YÜZBİNLER TAKİP EDİYOR!..

Gazete Beşiktaş hakkında 50794 makale
Yazılı Basın Gazete Beşiktaş'ın Kurumsal Haber Sitesidir. Sarı Basın Kartı Sahibi TGC, TSYD, AIPS, EGD Üyesi Gazetecilerce Yayınlanmaktadır.