İSTANBUL: İETT’den açıklama

İstanbul’da Metrobüste taciz ve gasp haberi üzerine İETT basın açıklaması yaptı. İşte açıklama metni şöyle:
Basında yer alan Bahçelievler Metrobüs İstasyonu’nda meydana geldiği iddia edilen taciz ve gasp haberi ile ilgili kamuoyu açıklamamız aşağıdaki gibidir;
Bahçelievler Metrobüs İstasyonu’nda, saat 07.30 civarı İş Güvenlik Uzmanı Eda Ö. isimli bayan yolcuya önce taciz, sonrasında saldırı meydana geldiği ile ilgili medyada çıkan haber incelenmiştir.

Olayın meydana geldiği tarih ve saatte, Metrobüs Komuta Merkezi ve Güvenlik Birimi kayıtlarında, Bahçelievler ve diğer Metrobüs istasyonlarında böyle bir olay kaydına rastlanmamıştır. Aynı gün ve saatte görev yapan güvenlik personeli Abdurrahim YILMAZ ile görüşülmüş, o saatlerde istasyon içinde ve üst geçitte böyle bir olay yaşanmadığı bilgisini vermiştir. Ayrıca olayın yaşandığı tarih ve saatte istasyonda bulunan kamera görüntüleri iki farklı açıdan izlenmiş, geriye dönük kamera taramalarında herhangi bir olay bulgusuna rastlanmamıştır.

Yaşanan olay hakkında Bahçelievler Polis Merkezi ile görüşülmüş, 02.05.2015 tarihinde Merkezlerinde böyle bir olay kaydı olmadığı yönünde bilgi alınmıştır. Daha sonra Ataköy Polis Merkezi aranmış, olay tarihi ve saatinde Polis Merkezinin mobese kamerası taramasında, Cumartesi sabah 07.00 civarı Bakırköy yan yol üzeri Mektebim Okulları önünde mağdurun saldırıya uğradığını, yaklaşık 100 metre yürüdükten sonra Behçelievler üst geçit çıkış merdiveninin korkuluk demirine yaslanarak olduğu yerde kaldığı ve kalkamadığı yönünde bilgi alınmıştır.

Mobese kayıtlarından da anlaşıldığı üzere, Cumartesi sabah yaşanan saldırı olayının Metrobüs istasyonu ve üst geçitte meydana gelmediği, medyada çıkan bazı haber kaynaklarında olayın Metrobüs istasyonunda, bazı haber kaynaklarında ise üst geçitte gerçekleştiği yönünde yapılan haberlerin gerçeği yansıtmadığı anlaşılmıştır. Metrobüs istasyonları ve üst geçitlerinde bu ve benzeri olayların yaşandığı durumlarda, amir ve güvenlik personeli tarafından Metrobüs Komuta Merkezi’ne anlık olarak bildirilmektedir. Alınan olay bilgisi Haber Komuta Merkezine verilerek, Haber Komuta Merkezi aracılığı ile ilgili birimler (polis, ambulans vb.) talep edilerek gerekli işlemler yapılmaktadır.

Bu vesileyle, saldırıya uğrayan Eda Ö.’ye geçmiş olsun dileklerimizi iletir bir an evvel eski sağlığına kavuşmasını dileriz. Saldırıyı gerçekleştiren kişinin ise yakalanarak hakettiği cezaya çarptırılmasını temenni ederiz.