İSTANBUL: Kiralar 2’ye katlandı

Bİ TIKLA DÜNYANIN HER YERİNDE!..

Kentleşme ve kiralar

10 yıl önce 500 liraya kiralanan eve şimdi 1.100 lira ödeniyor. Kirada iki kattan fazla artışa sebep olarak enflasyondaki yükseliş ve Suriyeli mültecilerin etkisiyle hareketlenen iç talep gösteriliyor. Buna rağmen ülkede yıllık ortalama 5,5 milyon ev kiralanmaya devam ediyor.

İşte bazı detaylar:
Türkiye’de enflasyon, Suriyeli mülteciler ve artan talebin etkisi ile kira fiyatları hızlı yükseliyor. 10 yıl önce İstanbul’da 500 lira kira ödediğimiz eve şimdi 1.150 lira kira ödüyoruz. Daha detaylı bakıldığında ise kira artışının bölgeden bölgeye farklılık gösterdiği ortaya çıkıyor. Nitekim 2010’da Avcılar’da 550 lira olan ortalama kira bedeli şimdi 900 liraya ulaşmış durumdayken, Bağcılar’da 525 lira olan kira şimdi 1.150 lira. Beylikdüzü’ndeki 550 lira olan kira bedeli şimdi 1.050 lira seviyesinde. Bahçelievler’de 675 lira olan kira ise 1.350 liraya yaklaştı.
Türkiye’de 100’e yakın bayii ile emlak sektörünün nabzını tutan Altın Emlak’ın araştırmasına göre İstanbul’da kira bedelleri birçok ilçede ikiye katlandı.

TÜRKİYE’DE YILDA 5,5 MİLYON EV KİRALANIYOR
2014 yılında Türkiye genelinde 7,6 milyon kiralık ev ilanı verildi. Sadece 2014 ilk yarısında verilen ilan sayısı ise 4,5 milyonu yakaladı. Bu sebeple kiralama piyasasının emlak sektörünün kalbi olduğunu kaydedilirken “En hızlı neticelenen ve en yoğun sirkülasyonun olduğu kiralama işlemleri sektörün döngüsünü sağlayan ve geleceğine ışık tutan, talep ve fiyat oranlaması ile yeni yapılaşmalara ve dolayısıyla satışlara da yön veren en önemli işlemlerdir. Bunların yüzde 20-25’inin halen piyasada olduğu hesaba katılırsa bu demektir ki yılda 5,5 milyon ev kiralanıyor” değerlendirmelerinde bulunuluyor.

Sadece paylaşmak için...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Print this page
Print

KARTAL YUVASI

BEŞİKTAŞ MİNİ ÇOCUK ANAOKULU

ADNAN EZEN OPTİK VE LENS MERKEZİ – BEŞİKTAŞ

Gazete Beşiktaş hakkında 50566 makale
Yazılı Basın Gazete Beşiktaş'ın Kurumsal Haber Sitesidir. Sarı Basın Kartı Sahibi TGC, TSYD, AIPS, EGD Üyesi Gazetecilerce Yayınlanmaktadır.