TÜRKİYE: Şikayetsiz soruşturma

Bİ TIKLA DÜNYANIN HER YERİNDE!..

Kadına şiddetin önlenmesi konusunda önemli karar

Adalet Bakanlığı, kadına şiddetin önlenmesi için cumhuriyet başsavcılıklarına bir genelge göndererek, “Aile içi şiddet olaylarında mağdurun şikâyeti aranmaksızın derhal soruşturma başlatılmalı. Koruma, uzaklaştırma gibi tedbirlerin uygulanmasında da tereddüt yaşanmamalı” dedi.
İşte detaylar:
TOPLUMU SARSAN BOYUTLARA ULAŞTI: Son yıllarda başta kadınlara olmak üzere, kişilere karşı işlenen şiddet olayları toplumumuzu sarsan boyutlara ulaşmıştır. Her geçen gün yaşanan dayak, işkence ve cinayet gibi şiddet olayları görsel ve yazılı basında izlenmektedir. Bu olaylara daha çok kadınlar ve çocuklar maruz kalmaktadır.
ŞİKÂYET ARAMAYIN: Cumhuriyet savcıları olarak, birinin aile içi şiddete maruz kaldığını öğrendiğinizde, herhangi bir şikâyet aramadan derhal soruşturma başlatın. Ayrıca koruma kararı alınması için ivedilikle aile mahkemesi hâkimine bildirimde bulunun.
İVEDİ İNFAZ: Verilen tedbir kararları, infazı için ivedilikle ilgili kolluk birimine gönderilmeli. Kararın uygulanması, genel kolluk kuvvetleri marifetiyle izlenmeli.
HAFTADA BİR ZİYARET: Tedbir kararlarının, öngörüldüğü şekilde yerine getirilip getirilmediği kontrol edilmeli. Tedbir kararı verilen kişinin konutu haftada bir kez ziyaret edilmeli, ikinci derece yakınları dahil olmak üzere yakınları ile iletişim kurulmalı, komşularının bilgisine başvurulmalı.
YERİNDE GÖZLEM: Kolluğun düzenlediği izleme tutanaklarının, yerinde gözlem ve bilgilere dayanıp dayanmadığı araştırılmalı. İhmali bulunan kolluk kuvvetleri hakkında gerekli işlem tesis edilmeli.

Sadece paylaşmak için...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Print this page
Print

GAZETECİ İSMAİL BAŞTUĞ YAZILARI

ismail baştuğ

İsmail Baştuğ kimdir? En çok okunanlarda

Güç birliğine var mısınız?.. Haber ve tanıtımlarınızı yayınlıyoruz

Gazete Beşiktaş oku-E gazete

www.besiktas.com.tr

TUMEVA BİLİŞİM-HABER YAZILIMI

TURİZM MUHABİRİ-HABER SİTESİ- TURİZMİN YENİ SOLUĞU!..

BEŞİKTAŞ MİNİ ÇOCUK ANAOKULU

ADNAN EZEN OPTİK VE LENS MERKEZİ – BEŞİKTAŞ

TÜRKİYE TURİZM HABER SİTESİ

LÖSEV

İŞTE FIRSAT1.. TÜM YAYINLARIMIZDAN YARARLANABİLİRSİNİZ!..

BİNLERCE VİDEO!.. TIKLA CANLI İZLE…

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZI YÜZBİNLER TAKİP EDİYOR!..

Gazete Beşiktaş hakkında 50790 makale
Yazılı Basın Gazete Beşiktaş'ın Kurumsal Haber Sitesidir. Sarı Basın Kartı Sahibi TGC, TSYD, AIPS, EGD Üyesi Gazetecilerce Yayınlanmaktadır.