Taşlar yerine oturunca!..

Bİ TIKLA DÜNYANIN HER YERİNDE!..

Muzaffer Topal yazıları

Beşiktaş’ta taşlar yerine oturuyor sanki!.. Önceleri bir dizi karmaşa ve ardından tartışma yaşandı. Şimdilerde ise önemli adımlar atılıyor gibi!.. Kimse darılmasın, “gibi” diyorum, çünkü bu işlerde tedbirliyimdir. 30 yıl gazetecilik yapın siz de şüpheci olursunuz. Sonra tükürdüğümü yalamak istemem. Ancak ben yine de önce kavga edip veya insanları huzursuz yapıp sonra işlerin düzelmesinden yana bir tavır sergilenmesine karşıyım. Örneğin, Çarşı’da yaşanan işgaliyelerin sonradan düzeltilmesine ve esnafla yerel yönetimin anlaşmaya varması önemli bir adım. Bu tarz gergin ortamlar hiç kimseye bir şey kazandırmaz çünkü. Beşiktaş yara alır, malzeme olur, o kadar!.. İnsanların ve kurumların bir ortak noktada buluşması birlikte karar alabilmesi yerel yönetimlerin en önemli ayrıntılarındandır. Çünkü yerel yöneticiler vatandaşlara en yakın insanlardan seçilir. Kapı komşusu, mahallesinden tanıdığı insanlardır onlar… Her zaman karşılaştığı, sorununu anlattığı, şikayetini yaptığı, hatta yardım istediği, hizmet aldığı kurumlar ve kişilerdir yerel yöneticiler… Merkezi idare ile mukayese kabul etmez. Özal döneminin en iyi kararlarından biridir yerel yönetimlerin merkezi idareden ayrılması… Hatta bir kanunla bunu gerçekleştirdi Özal Başbakanlığı döneminde. 1930’lardan kalma yasalar halen yürürlükte gerçi… Ankara’dan hiç bilmediğiniz bir yer hakkında karar vermek traji komik bir durumdu zira. Son zamanlarda ise bu bir bakanlık tarafından gerçekleştiriliyor yine… Bunun da zararlarını görüyoruz çoğu zaman. Onun için yerel yönetimler önemlidir diyorum. İyi anlaşabilmek, uyum içinde çalışabilmek, ortak kararlar alabilmek, samimi ve eleştirilere açık olmak. Hizmet edebilmek, oyun hakkını vermek!.. Yanlıştan dönmek, özür dilemesini bilmek!.. Saygılı olmak…
İyi adımlar her zaman takdir edilir, bunun yanı sıra insanların karşı geldigi noktalarda eleştiriye sebep olabilirler, bunlar doğal şeylerdir. Önemli olan doğru yolu bulabilmek ve ortak noktalarda buluşabilmektir. Onun için yazıma; “İyi adımlar görüyorum, taşlar yerine oturuyor” diye başladım.
Umarım hep böyle devam eder. Sonuçta Beşiktaş kazanacak!..

Sadece paylaşmak için...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Print this page
Print

KARTAL YUVASI

BEŞİKTAŞ MİNİ ÇOCUK ANAOKULU

ADNAN EZEN OPTİK VE LENS MERKEZİ – BEŞİKTAŞ

Gazete Beşiktaş hakkında 50360 makale
Yazılı Basın Gazete Beşiktaş'ın Kurumsal Haber Sitesidir. Sarı Basın Kartı Sahibi TGC, TSYD, AIPS, EGD Üyesi Gazetecilerce Yayınlanmaktadır.