Beşiktaş’ta ilk adım yürüyüşü bu yıl mobil kortejle düzenlendi

Bİ TIKLA DÜNYANIN HER YERİNDE!..

Koronavirüs önlemleri nedeniyle 4 günlük sokağa çıkma yasağından dolayı Atatürk’ün milli mücadeleyi başlatmak için 16 Mayıs 1919’da ilk adımı attığı Beşiktaş’ta bu yıl ‘Mobil Kortej’ düzenlendi.

Beşiktaş Belediyesi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün milli mücadeleyi başlatmak için 16 Mayıs 1919’da ilk adımı attığı Beşiktaş’ta bu yıl Koronavirüs salgını nedeniyle ‘Mobil Kortej’ düzenledi. Resmi araçlardan oluşan kortej, Beşiktaş’ın mahallelerini bando eşliğinde Başkan Rıza Akpolat’ın katılımıyla dolaşarak Atamızın ilk adımı attığı Beşiktaş İskelesi’nde son buldu.

Her 16 Mayıs’ta kortej halinde Akaretler Atatürk Müzesi’nden başlayıp Beşiktaş sahilde son bulan Beşiktaş Belediyesi tarafından düzenlenen ‘İlk Adım yürüyüşü’ bu yıl resmi araçlardan oluşan mobil kortej ile sosyal mesafe kurallarına uygun olarak anons aracı ve bando ekibi eşliğinde gerçekleştirildi.

Edinilen bilgilere göre; araçlarla Beşiktaş’ın cadde ve sokakları dolaşıldı. Beşiktaş Belediyesi’nin konvoyunu gören vatandaşlar ellerine Türk bayraklarını alarak balkon ve pencerelerde korteje sevgi gösterisinde bulundu. Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat da korteje eşlik etti.

Başkan Akpolat, evlerinde olan vatandaşlara el sallayarak herkesin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutladı. Zaman zaman korteji durdurarak araçtan inen Başkan Akpolat komşularına üzerinde Atatürk resmi bulunan Türk bayrağı hediye etti. Ses aracı ve bandoyu mobil kortejde gören vatandaşlar hem fotoğraf çekti hem de o anları telefonlarına kaydetti.

Beşiktaş Belediyesi törene katılamayan vatandaşlar için sosyal medya hesaplarından canlı yayın yaptı. Kortej Atatürk’ün Bandırma Vapuru’na binerek Samsun’a hareket ettiği Beşiktaş İskelesi’nde son buldu. İskelede Atatürk ve silah arkadaşları anısına saygı duruşunda bulunuldu. Ardından İstiklal Marşı okundu ve denize karanfiller bırakıldı.

Atamızın mücadele azmi, kararlılığı bizim yolumuzu aydınlatıyor

Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat da Beşiktaş İskele’de basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Akpolat: ‘’Bugün Akaretler’deki Atatürk Müzesi önünden başlayarak mahallelerimizi dolaşarak Beşiktaş İskelesi’ne geldik. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk 16 Mayıs 1919’da Akaretlerdeki evinden annesiyle helalleşerek yola çıktı ve gördüğünüz bu alandan bir kartal istimbotuna binerek kendisini Samsun’a götürecek olan Bandırma Vapuru’na gitmek için yola çıktı. Bağımsızlık ateşinin Beşiktaş’tan yakıldığı ve Samsun’a giderken de annesiyle helalleşirken de ailesini Beşiktaşlılara emanet etti. O yüzden Beşiktaşlılar olarak sorumluluğumuz çok büyük. Atamızın mücadele azmi, kararlılığı bizim yolumuzu aydınlatıyor. Bu pandemi sürecinde de gösterdiğimiz kararlılık mücadele aslında Atamızdan aldığımız kararlılıkla devam ettiriyoruz. Şartlar ne olursa olsun biz Türkiye Cumhuriyetini ilelebet muhafaza ve müdafaa edeceğiz. Gençliğe hitabede verdiğimiz söz gibi bu sözümüzün de arkasında duracağız. Bugün Beşiktaş’ın doğum günü de diyebiliriz. Bağımsızlık için ilk adımı buradan attı, buradan yola çıktı Atamız. Bu da Beşiktaşlıların yükünü kat ve kat artırıyor biz de Beşiktaşlı olmaktan onur ve gurur duyuyoruz’’ dedi.

Sadece paylaşmak için...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Print this page
Print

KARTAL YUVASI

BEŞİKTAŞ MİNİ ÇOCUK ANAOKULU

ADNAN EZEN OPTİK VE LENS MERKEZİ – BEŞİKTAŞ

Gazete Beşiktaş hakkında 50577 makale
Yazılı Basın Gazete Beşiktaş'ın Kurumsal Haber Sitesidir. Sarı Basın Kartı Sahibi TGC, TSYD, AIPS, EGD Üyesi Gazetecilerce Yayınlanmaktadır.