Neslican Tay’ın anısı Beşiktaş’ta yaşayacak

Bİ TIKLA DÜNYANIN HER YERİNDE!..

Bahçeşehir Üniversitesi, Beşiktaş Belediyesi işbirliğiyle Türkiye’nin kolektif hafızasına kazınan Neslican Tay’ın anısını yaşatmak için anıt tasarım çalıştayı başlattı. Çalıştayın ilk aşamasında öğrenci ve akademisyenler Neslican’ın adının verileceği ve anıtının yer alacağı parkta incelemelerde bulundu.

Bahçeşehir Üniversitesi, Eylül 2019’da kansere yenilerek hayata gözlerini yuman Neslican’ın mücadelesinin unutulmamasını ve cesaretini sonraki nesillere aktarmak için Neslican Tay’ın ailesinin de bilgisi dâhilinde Beşiktaş Belediyesi işbirliğiyle bir çalıştay başlattı.

Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat’ın önerisi ile Levent’te park’a ismi verilecek Neslican Tay için, 15-27 Şubat Tarihleri arasında sürecek tasarım çalıştayında yapılacak en başarılı tasarım ile Neslican’ın anısı yaşatılacak. Çalıştay’ın ilk aşamasında Üniversite’nin Mimarlık ve Tasarım Fakültesi akademisyen ve öğrencileri bugün Levent’te bulunan parkta incelemelerde bulundu. 27 Şubat’ta son bulacak çalıştay sonrası seçilen tasarım Neslican’ın adının verildiği park’ta ölümsüzleşecek.

Neslican Tay kimdir?

Daha önce 3. Kez yendiği kansere 4. defa yakalanan Neslican Tay yaşamını yitirdi. 20 yaşındaki genç kız kanser nedeniyle bir bacağını kaybetmiş ancak mücadeleyi elden bırakmamıştı.Bursa doğumlu, 20 yaşındaki Neslican Tay ilköğretim ve lise eğitimini Rize’de tamamladı. İstanbul Teknik Üniversitesi’nde mimarlık okumak isteyen Neslican, puanı iyi olmasına rağmen hedefindeki okulu kazanabilmek için tekrar üniversiteye hazırlandı. Araya tedavi süreci girdiği için eğitimine ara vermek zorunda kaldı. Kanserle mücadele ederken bir yandan da eğitimine devam etmek isteyen Neslican, üniversite sınavına girdi ve Bahçeşehir Üniversitesi’nde psikoloji eğitimi görüyordu.

Sadece paylaşmak için...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Print this page
Print

KARTAL YUVASI

BEŞİKTAŞ MİNİ ÇOCUK ANAOKULU

ADNAN EZEN OPTİK VE LENS MERKEZİ – BEŞİKTAŞ

Gazete Beşiktaş hakkında 50504 makale
Yazılı Basın Gazete Beşiktaş'ın Kurumsal Haber Sitesidir. Sarı Basın Kartı Sahibi TGC, TSYD, AIPS, EGD Üyesi Gazetecilerce Yayınlanmaktadır.