Beşiktaş’ta Hızır Lokması dağıtıldı

Bİ TIKLA DÜNYANIN HER YERİNDE!..

Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat, her yıl şubat ayında üç gün boyunca tutulan Hızır Orucu dolayısıyla Beşiktaş Cem Evi’nde lokma dağıttı.

Her yıl şubat ayında Alevi vatandaşlar tarafından Hızır Peygamber’e adanan ve üç gün boyunca tutulan Hızır Orucu bu sene de 13-15 Şubat tarihleri arasında tutuluyor. Dün başlayan Hızır Orucu kapsamında Beşiktaş Cem Evi’nde Beşiktaş Belediyesi tarafından vatandaşlara lokma dağıtıldı. Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat da yurttaşlarla bir araya gelerek canlarla lokmalarını paylaştı.

Tüm canların Hızır Ayı Orucu kabul olsun

Oruçların açılmasının ardından açıklamalarda bulunan Başkan Rıza Akpolat; ‘’Hızır Ayı’ndayız. Hızır Ayı, Alevi- Bektaşi inancında son derece önemli bir yere sahiptir. Hz Nuh’un zor durumdayken ya Hızır imdadımıza yetiş demesiyle aslında o fırtınadan kurtulması rivayet edilir. Alevilerde her senenin üç gününü Hızır Ayı olarak tanımlarlar ve oruçlarını tutarlar. Aynı zamanda Hızır Ayı’nda yine alevi inancına göre üç gün boyunca oruç tutarlar, su içmezler hatta tuzlu şeyler yerler ve rüyasında kim ona su verirse onunla evleneceğine iddia ederler. Bu işin geleneksel kulaktan kulağa gelen kısmı tabi. Hz. Hızır Türk İslam inancında önemli bir yere sahiptir. Her dara düşenin çağırdığı imdadına yetişendir. Hz Hızır tüm insanlığın yanında olsun diyorum ve bugün burada oruç tutan tüm canların da Hızır Ayı orucu hak katında kabul eylesin’’ dedi.

Sadece paylaşmak için...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Print this page
Print

KARTAL YUVASI

BEŞİKTAŞ MİNİ ÇOCUK ANAOKULU

ADNAN EZEN OPTİK VE LENS MERKEZİ – BEŞİKTAŞ

Gazete Beşiktaş hakkında 50504 makale
Yazılı Basın Gazete Beşiktaş'ın Kurumsal Haber Sitesidir. Sarı Basın Kartı Sahibi TGC, TSYD, AIPS, EGD Üyesi Gazetecilerce Yayınlanmaktadır.