Özel Etiler Hastanesi açıklama yaptı: ‘Kapatılış sebebimiz başka eksiklikler!..’

Bİ TIKLA DÜNYANIN HER YERİNDE!..

Öncelikle haberin iki tarafını da yayınlamayı ilke edindiğimizden ve tek taraflı haber yapan gazete ve haber sitelerini eleştirdiğimiz için Özel Etiler Hastanesi ile ilgili haberi her yönüyle kaynak göstererek ve çok yönlü olarak sadece biz verdik. İlk Önce Sabah Gazetesinin yayınladığı haberi duyurduk. Ardından hastanenin basın toplantısını yayınladık. Şimdi de Gazete Beşiktaş’a hastane sahibinin verdiği cevabı yayınlıyoruz. Taktir kamuoyunudur.

Önce Sabah Gazetesi’nin haberini ve iddiaları ve açıklama yapılan haberi aynen yayınlayalım ki konu anlaşılsın!…
Bu haber Sabah Gazetesi ile birlikte Takvim Gazetesi, Akşam Gazetesi, Oda Tv ve birçok gazete ile sayısız haber sitesinde aynen şu şekilde yayınlanmıştı!..

Sabah Gazetesi haberine göre, İstanbul’da bir özel hastane ve doktorların adının karıştığı sağlık skandalı dosyasını açıyor. Ameliyat yapma yeterliliği ve Sağlık Bakanlığı izinlerine sahip olmayan Özel Etiler Hastanesi’nde gerçekleştirilen metabolik cerrahi ameliyatları sonrası yaşanan şüpheli ölümler hasta yakınlarının şikâyeti üzerine İl Sağlık Müdürlüğü, Sağlık Bakanlığı ve İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’nı harekete geçirdi. Hastaneyi mercek altına alan yetkililer, sağlık personellerinin de şikâyetleriyle akıl almaz bir ihmali gün yüzüne çıkardı. Hastane sahibi ve ameliyatları yapan Prof. Dr. Alper Çelik ve bazı doktorlar hakkında soruşturma başlatıldı. Bir ameliyatta HIV’li hastada kullanılan tıbbi malzemeyi değiştirmesi gereken hastane yönetimi üç günde 15 hastayı aynı sıvıyla ameliyata aldı. Ameliyat edilen hastalar gizli protokolle karantina altına alındı. Üçüncü basamak yoğun bakım ünitesi, kan bankası, laboratuvar ve acil servis gibi bulunması zorunlu hayati ünitelerin hiçbirine sahip olmadığı halde ameliyatlara devam ettiği belirlenen Özel Etiler Hastanesi kapatıldı.
PROF. DR. ÇELİK: SOLÜSYON PAHALI
Ameliyathanede görevli hemşire Y.K.’nin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı suç duyurusunda yer alan iddiaya göre Hastanede 27 Ağustos 2018’de yasal izinleri olmamasına rağmen metabolik cerrahi ameliyatı olan AIDS hastası Kemal A.’ya endoskopi yapıldı. Ameliyatta kullanılan endoskopik solüsyon ilacının, Kemal A., HIV virüsü taşıdığı için başka operasyonda kullanılmaması gerekiyordu. Ancak hastane yönetimi maddi değeri 2 bin 500 TL civarındaki dezenfekte solisyonu değiştirmek yerine yaptığı ameliyatlarda aynı sıvıyı kullandı. Üç günde 2’si yabancı uyruklu 15 hastanın ameliyatında bu sıvının kullanıldığı iddia edildi. HIV bulaşma şüphesiyle Ü.B., F.A., S.S., R.C., N.S., H.K., F.K., A.O., D.A., A.K., B.B.Ç., A.İ., S.Y., S.O., S.N.F. isimli hastalar gizli protokolle karantina altına alındı. Sağlık Bakanlığı’nın yürüttüğü gizli soruşturma kapsamında ifadesine başvurulan sağlık personelin anlattıkları “Bu kadarına da pes” dedirtti. HIV’li hastanın ameliyatı öncesi görevli hemşirelerin kullanılacak solüsyonlarla ilgili hastane yetkililerini uyardığı ancak hastane sahibi Prof. Dr. Çelik’in kullanılan solüsyonun pahalı olduğu gerekçesiyle değiştirilmeden kullanılmasını söylediği iddia edildi. İhbar, bulaşma riski bulunan hastaların karantina altına alınmasını sağladı. Hastaneyi kapatan Bakanlık soruşturma başlattı.
BAŞKA HASTANELERE HASTA SEVKİYATI
Çalışanların iddiaları hastanede yaşanan akıl almaz uygulamaları gün yüzüne çıkardı. İddiaya göre; yasa dışı ameliyatlar sonrası ölüm riski bulunan hastalar, bu ameliyatı yapma yetkisi olan hastanelere adeta kaçırıldı. Özel araçla karga tulumba taşınan ameliyatlı hastalardan, ölenler için bu hastanelerde ölüm raporu düzenlendi. Yasaya uydurulan ölümler, hasta yakınlarının şikâyetleri üzerine gün yüzüne çıktı. Yasa dışı ameliyatlarda yakınlarını kaybeden hasta yakınlarının bu durumu ihbar etmemeleri için ya parayla kandırıldı ya da ameliyat öncesi imzaladıkları evraklar hatırlatılıp tehdit edildiği iddia edildi. Ameliyat sonrası yaşamını yitiren 3 hasta için suç duyurusunda bulunuldu. SABAH’ın görüştüğü Alper Çelik ise suçlamaları kabul etmedi. Çelik, gerçeklerin yargı süreci sonucunda açığa çıkacağını öne sürdü.
+++
BU HABERLERİN ARDINDAN HASTANE BİR BASIN TOPLANTISI YAPTI. İDDİALARI RED ETTİ… BU BASIN TOPLANTISI DA HABERCİLİK ANLAYIŞIMIZ ÇERÇEVESİNDE KARŞI TARAFA SÖZ HAKKI VERMEK ADINA BİZİM HABER SİTEMİZDE ŞU ŞEKİLDE YER ALDI.

Hastane sahibi Prof. Dr. Alper Çelik basın mensuplarının karşısına çıkarak iddialara yanıt verdi. Hastaneyi karalamak için amaçlı bir şekilde haber yapıldığını ifade eden Prof. Dr. Alper Çelik, “Ben bu ülkenin yetiştirdiği bir hekimim. 6 binden fazla şeker hastasını ameliyatla tedavi ettim. Bunu da binde birlik bir komplikasyonla gerçekleştirdim. Şu an üzerimize atfedilen bu suçlama gerçek değildir. Bizler, bu ülkenin yetiştirdiği hekimler hiçbir zaman hastalarımıza kasten ve bilerek zarar vermeyiz. Bizler Atatürk’ün hekimleriyiz. Bizler yerli ve milli hekimleriz. Bu iddia gerçeği yansıtmamaktadır. Bu iddia işine son verilmiş bir sağlık çalışanlarının hezeyanlarından ibarettir. Kuruma zarar verme maksadıyla yapılmıştır. Ve bizim hastanemizde hiçbir HIV pozitif hastaameliyat edilmemiştir. İddialar tamamen yalandır. Ve bu iddialar şu an savcılığa aksetmiştir. Hukuki süreçte devam etmektedir. Bizler yerli ve milli hekimler olarak uluslararası kartellere asla boyun eğmeyeceğiz. Bu haberlere asla boyun eğmeyeceğiz. Doğru bildiğimizi yapacağız. Çünkü bizler Atatürk’ün dediği gibi bu milleti emanet almış hekimleriz” diye konuştu.

HASTANEMİZ İNŞAAT DOLAYIYLA KAPALIDIR

Hastanenin tadilat dolayısıyla kapalı olduğunu söyleyen Çelik, “Bu hastane 12 yataklı bir hastaneydi. Biz bu hastaneyi önceki izinler doğrultusunda 75 yatağa çıkarıyoruz. İnşaat var içeride, tadilat var. İnşaat devam etmekteyken, tadilat devam etmekteyken doğal olarak içeriye hasta alamazsınız. Şuan devam etmekte olan bir tadilat sürecimiz var” şeklinde konuştu.
2018-2019 yıllarında Sağlık Bakanlığı tarafından hastanenin kapatıldığına yönelik soruları da cevaplayan Çelik, “Hayır. Şu an faaliyetimiz durdurulmuştur. O da inşaat sebebiyledir. Ancak 2011 yılına ait, çok eski dönemde buranın geçici faaliyet durdurması var. 2011 yılına ait. O dönemde hastane bana ait değildi. 2011 yılında ben Yrd. Doç.,’tim. Bu haberin arkasında kimlerin olduğu ortaya çıkacaktır. Türk hekimlerini kimler karalamaya çalışıyor bunlar ortaya çıkacaktır. Kimler tehdit ve şantajla menfaat elde etmeye çalışıyor bunlar da ortaya çıkacak” ifadelerini kullandı.
Prof. Dr. Alper Çelik’in ameliyatı sayesinde sağlığına kavuştuğunu ifade eden Hüseyin Demir ise, “Ben bu hastaneye 135 kiloyla geldim. 600 şekerim vardı. Ameliyat olduktan sonra her gün hocama dua ediyorum. Ayrıca hastanenin kapalı oluşunun sebebi tamamen hastanenin büyümesiyle ilgili. Ben kendim yüksek mimarım. Projelerin tamamını ben yapıyorum. Evrakların tamamını ben takip ediyorum” dedi.
+++
HASTANE SAHİBİ PROF. DR. ALPER ÇELİK GAZETE BEŞİKTAŞ’A AÇIKLAMA YAPTI…
İŞTE O AÇIKLAMADAN HABERLE İLGİLİ ÇARPICI BİLGİLER


31.10.2019 tarihli Gazete Beşiktaş’ın 1. sayfasında Sabah Gazetesinin verdiği habere dayanarak “Özel Hastanede AIDS Skandalı” başlığıyla manşette yer alan ve ilgili gazetenin sitesinde 31.10.2019 tarihinde kaleme aldığı “Özel Hastanede AIDS Skandalı HIV’li hastanın malzemesini 15 hastada kullandılar” şeklinde haber yapılmıştır. Şöyle ki; Sağlık Bakanlığı’nın yapmış olduğu denetim neticesinde verdiği raporda “AIDS” ve “HIV” ile ilgili herhangi bir kişiye cerrahi müdahalede bulunulmamıştır. Ayrıca belirtmek isterim ki, haberde bahsi geçen maddi değeri 2500 TL olduğu iddia edilen dezenfekte solüsyonunun gerçekte litresi 7 TL’dir. HIV’li hastasının malzemesinin 15 hastada kullandılar” başlıklı haberle ilgili yapılan açıklamada hastanemizin faaliyet geçmişinde AIDS hastası hiçbir hastaya cerrahi müdahalede bulunulmamıştır. Dezenfeksiyon solüsyonlarının kullanım şartları evrensel asepsi ve antisepsi kuralları dahilinde düzenli kontrollerinin yapıldığı ispatlı olup hastanemizde “glutaraldehit” gibi 14 güne kadar dayanıklı bir solüsyon içerisinde titizlikle izlenen tıbbi cihazlar üzrenide HIV geçişi bilimsel açıdan mümkün olmadağı izahtan varesedir. Ayrıca belirtmek isterim ki haberde adı geçen dezenfekte solüsyonu 2500 TL değildir, litteris 7 TL’dir. Hastanemiz faaliyetlerinin eksiklikler giderilince kadar geçici olarak durdurulması tedbiri, Sağlık Bakanlığı’nın yapmış olduğu denetim sonucunda tespit ettiği eksikliklerin hasta sağlığı ve güvenliği açısından herhangi bir olumsuzluk yaratmaması adına alınmıştır.’ denildi.

YETKİLİLER: SÜREÇ İŞLİYOR!..

Öte yandan söz konusu hastanenin tespit edilen bazı eksiklikler nedeniyle kapalı olduğunu söyleyen yetkililer, sürecin halen işlediğini ve gelişmelerin kamuoyuyla paylaşılacağını belirttiler.

Sadece paylaşmak için...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Print this page
Print

GAZETECİ İSMAİL BAŞTUĞ YAZILARI

ismail baştuğ

İsmail Baştuğ kimdir? En çok okunanlarda

Güç birliğine var mısınız?.. Haber ve tanıtımlarınızı yayınlıyoruz

Gazete Beşiktaş oku-E gazete

www.besiktas.com.tr

TUMEVA BİLİŞİM-HABER YAZILIMI

TURİZM MUHABİRİ-HABER SİTESİ- TURİZMİN YENİ SOLUĞU!..

BEŞİKTAŞ MİNİ ÇOCUK ANAOKULU

ADNAN EZEN OPTİK VE LENS MERKEZİ – BEŞİKTAŞ

TÜRKİYE TURİZM HABER SİTESİ

LÖSEV

İŞTE FIRSAT1.. TÜM YAYINLARIMIZDAN YARARLANABİLİRSİNİZ!..

BİNLERCE VİDEO!.. TIKLA CANLI İZLE…

YOUTUBE ABONE OL!.. CANLI YAYIN TEKRARLARI DİNLE

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZI YÜZBİNLER TAKİP EDİYOR!..

Gazete Beşiktaş hakkında 50689 makale
Yazılı Basın Gazete Beşiktaş'ın Kurumsal Haber Sitesidir. Sarı Basın Kartı Sahibi TGC, TSYD, AIPS, EGD Üyesi Gazetecilerce Yayınlanmaktadır.