Yeni askerlik sistemi açıklandı

Bİ TIKLA DÜNYANIN HER YERİNDE!..

Yeni askerlik sistemi açıklandıMilli Savunma Bakanı Hulusi Akar yeni askerlik sistemini açıkladı. Yeni askerlik sistemin kalıcı olmasına gayret gösterdiklerini belirten Akar, “Üzerinde çok çalıştığımız, olabildiğince modern verileri kullandığımız bir çalışma. 6 ay sonunda isteyenlerle sözleşme yapılacak. Lise mezunu gencimiz 1 ay temel askerliği bedellilerle yapacak. İhtiyaçtan fazla bedelli olursa kura çekilecek” dedi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın yaptığı açıklamarıyla, yeni askerlik sistemi bedelli askerliğe ilişkin detaylar belli oldu. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, bedelli askerlik yapacak olanların ödeyeceği ücretin hesaplanmasını şema üzerinden gösterdi. Şemaya göre, 40.000 gösterge X memur maaş kat sayısı x 6 işleminden çıkan sonuca göre bedelli askerlik ücreti belirlenecek. Buna göre, bugün itibariyle bedelli askerliğin ücreti 31 bin 343 lira ve her 6 ayda bir bu ücret artacak. Memur maaşlarının değişmesinden dolayı 6 ayda bir bedelli askerlik ücreti güncellenecek.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, yeni  askerlik sisteminde hem erbaş ve erlerin hem de bedelli olanların bir ay temel eğitim alacaklarını, bunun sonunda bedelliye ayrılanların askerlikle ilişkisinin  kesileceğini bildirdi. Konu üzerinde üzerinde çok çalıştıklarını, ilgili kurum ve kuruluşlar  ile ilgili bakanlıklarla yoğun çalışma yaptıklarını ve olabildiğince modern  verileri kullandıklarını dile getiren Akar, “Burada birinci iş öncelikle risk,  tehdit ve tehlikelere karşı Türk Silahlı Kuvvetlerinin etkin, caydırıcı ve  saygınlığına halel getirmeyecek şekilde fakat diğer taraftan da gençlerimizin  eğitim, öğrenim ve mesleki ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde bir optimizasyona çalıştık.” diye konuştu.

Bu konuda ilgili tüm kurum ve kuruluşlarla görüşerek kalıcı ve  öngörülebilir bir sistem olmasına gayret gösterdiklerini aktaran Akar, “Her sene  bazı hallerde her ay gençlerimizin, anne babaların ‘ne olacak, yarın ne çıkacak’  endişesine kapılmadan gençlerimiz eğitimini, öğrenimini, meslek hayatını  sürdürsün, mesleki planlamalarını yapsınlar, anne babalar çocuklarının  geleceğiyle ilgili planlamasını yapabilsin şeklinde bir noktaya gitmeye  çalıştık.” ifadelerini kullandı.

Bakan Akar, birtakım eksiklikler çıkabileceğini ancak büyük ölçüde  modern, öngörülebilir, sürdürülebilir, Silahlı Kuvvetler’in etkinliğine,  caydırıcılığına, saygınlığına katkı sağlayacak, Silahlı Kuvvetler’in ihtiyacını  karşılayacak, diğer taraftan da gençlerin eğitim, öğrenim ve mesleki  ihtiyaçlarını karşılayacak bir noktaya geldiklerini dile getirdi. Sistemin önemli hususlarını grafik üzerinde gösteren Akar, şunları  kaydetti: “Bir, yükümlü kaynağımız var. Bu yükümlü kaynağı geldiğinde her sene  takriben 700 bin gencimiz askerlik yaşına geliyor. Bunların dağılımı şöyle  olacak; bir bedelli askerliğe ayrılacaklar, iki yükümlü erbaş ve erler, üç yedek  astsubaylık. Bu sistemde meslek yüksekokullarına karşılık, onların yaptıkları  eğitime karşılık bir değer koymak adına yedek astsubaylık konuldu. Daha sonra da  bildiğiniz gibi yedek subaylık ve diğer beşinci parça da dövizli askerlik. Bunlar  sürekli olacak. Bunların kurallarını, ilkeleri, prensiplerini belirledik,  belirleyeceğiz ve buna göre bütün zamanlarda bu sistem bu şekilde devam edecek.  Gerekirse bazı düzenlemeler yapılabilecek.”

Yeni sistemi örneklerle açıklayan Akar, şunları söyledi:”Yükümlü kaynağından bir gencimiz diyelim ki lise mezunu, bu gencimiz  1 ay temel askerlik yapacak. Bedelliye ayrılanlarla beraber, başlangıçta bu  müracaat edenler çalışılacak, eğer ihtiyaçtan fazla bedelli yapmak isteyen olursa  o zaman mecburen kura çekilecek ve bunun sonucunda belirlenenlerin hepsi, hem  erbaş ve erler hem bedelli olanlar hepsi 1 ay eğitim yapacaklar. 1 aylık eğitimin  sonunda bedelliye ayrılanlar, kurada belirlenenler, belli bir miktar ücreti  ödeyecekler, bedelliye ayrılacaklar ve askerlikle ilişikleri kesilecek.

Sadece paylaşmak için...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Print this page
Print

GAZETECİ İSMAİL BAŞTUĞ YAZILARI

ismail baştuğ

İsmail Baştuğ kimdir? En çok okunanlarda

Güç birliğine var mısınız?.. Haber ve tanıtımlarınızı yayınlıyoruz

Gazete Beşiktaş oku-E gazete

www.besiktas.com.tr

TUMEVA BİLİŞİM-HABER YAZILIMI

TURİZM MUHABİRİ-HABER SİTESİ- TURİZMİN YENİ SOLUĞU!..

BEŞİKTAŞ MİNİ ÇOCUK ANAOKULU

ADNAN EZEN OPTİK VE LENS MERKEZİ – BEŞİKTAŞ

TÜRKİYE TURİZM HABER SİTESİ

LÖSEV

İŞTE FIRSAT1.. TÜM YAYINLARIMIZDAN YARARLANABİLİRSİNİZ!..

BİNLERCE VİDEO!.. TIKLA CANLI İZLE…

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZI YÜZBİNLER TAKİP EDİYOR!..

Gazete Beşiktaş hakkında 50791 makale
Yazılı Basın Gazete Beşiktaş'ın Kurumsal Haber Sitesidir. Sarı Basın Kartı Sahibi TGC, TSYD, AIPS, EGD Üyesi Gazetecilerce Yayınlanmaktadır.