Belediye’de karşılıklı suçlamalar, yine ortalık karıştı

Bİ TIKLA DÜNYANIN HER YERİNDE!..

Beşiktaş Belediyesi’nde karşılıklı suçlamalar havada uçuşuyor. Belediye yetkilileri, meclis üyeleri ve tabii CHP’nin üst düzey yöneticilerinin bu durum karşısında ne yapacağı merakla bekleniyor. İlgililerin hepsi hakkında soruşturma açılacak mı, disiplin süreçleri işletilecek mi? Partiden atılmalar olacak mı? Yeni meclis ve kadro kimlerden oluşacak, tertemiz bir sayfa açılacak mı?

Belediye Başkanı, başkan yardımcıları ve meclis üyeleri görevden alınan Beşiktaş Belediyesi’nde sular durulmuyor. 


Bir yandan Oda Tv, bir yandan Sabah ve Akşam Gazeteleri’nde yayınlanan haberler ortalığı karıştırdı. FETÖ, yolsuzluk, ihaleye fesat karıştırma ve bağış toplama gibi birçok iddia ile yıllardır gazete manşetlerini süsleyen Beşiktaş Belediyesi’nde yerel seçim öncesi bitmeyen ve yeniden hortlayan bu türden haberler CHP’yi zora sokacağı konuşuluyor. 


Taraflar yerel seçim öncesi adeta ikiye bölünmüş durumda… Bir kısmı, yapılan haksızlıkların ortaya çıkması gerektiğini ve basın organlarının bunu haberleştirmesinden memnuniyet duyduklarını savunurken, bazıları da yıllardır bu işler sürerken, Murat Hazinedar ile birlikte 4 yıl boyunca birlikte hareket etmiş olan bazı meclis üyeleri ve gazetelerde boy gösteren isimler niye şimde bu konulearı gündeme getiriyor diye sosyal medyada eleştiriyorlar.  


Rıza Akpolat’ın aday gösterilmesi sürecinde de belden aşağı birçok çirkin iddia ve haberin servis edildiği, bunun Beşiktaş’taki siyasiler eliyle ve bazı sahte sosyal medya hesaplarından isimleri açıklanarak yayıldığı ortaya çıkmıştı.


Beşiktaş’ın marka değerinin her geçen gün bu yöneticiler ve siyasiler eliyle düştüğüne dikkat çeken bir önemli siyasetçi, bu gece belirlenecek olan meclis üyelerinin önemine değindi. Bu yönetim kadrosu içinde düzgün insanlarında olabileceği ancak, en doğru hareketin baştan sona değişim olduğunun altını çizdi. 


Tertemiz bir sayfa açılması için da eskilerin görev almamasını belirtilirken, CHP üst kadrosununda böyle düşündüğü ve listelere bunun yansıyacağı belirtiliyor. 


Zaten bu durumunda bilindiği ve bu türden konuların gündeme getirilmesinde bunun etkili olduğu söyleniyor. Ayrıca, Murat Hazinedar’ın CHP’den aday gösterilmemesi ve partiden istifası ile bu ve benzeri bazı konularında yerel seçim öncesi tartışmaya açılmasının doğal olduğu konuşuluyor ve bekleniyor.
YEREL SEÇİM ÖNCESİ CHP’DE NELER OLUYOR?.. ORTALIK NEDEN KARIŞTI?..Sabah Gazetesi’nden Erhan Öztürk ve Akşam Gazetesi’nden Ercan Öztürk imzalı önemli haberler Beşiktaş gündemine bomba gibi düştü!..SABAH GAZETESİ HABERİ ŞÖYLE; Beşiktaş Belediyesi’nde rüşvet isyanı büyüyor. Parti meclis üyelerinin, Başkan Yardımcısı Saral’ın bağış adı altında topladığı paraların, kayıtlarda gözükmediği iddiasıyla verdiği önerge gündeme bomba gibi düştü. Bu kez de CHP’li bir milletvekilinin mühürlenen kaçak yapılarda tadilat için rüşvet aldığı iddia ediliyor.


İçişleri Bakanlığı’nca eski Belediye Başkanı Murat Hazinedar’ın görevden alındığı Beşiktaş Belediyesi’nde bu kez ‘rüşvet skandalı’ patlak verdi. İlçede yer alan bazı alışveriş merkezleri, otel ve şirketlerin usulsüz tadilatlarına belediyenin, Beltaş Vakfı’na ‘bağış’ karşılığında izin verdiğine yönelik iddialar üzerine belediye meclisi üyeleri harekete geçti. Belediye iştiraki Beltaş Vakfı’nda toplandığı iddia edilen bağışların peşine düşen CHP’li meclis üyeleri Murat Uluhan, Ali Bağdatlı, Mustafa Mercan, İsmet Aslan, Celal Abbaz Yılmaz ile Selin Deniz Bozkurt, alındığı öne sürülen bağışların vakıf hesaplarında olmadığını tespit etti. Bunun üzerine meclis üyeleri, iddialarla ilgili Belediye Başkanı Tahir Domaç’a yazılı önerge verdi.


Daha öncede bu tür önergelerin Mustafa Mercan ve Mustafa Kantar tarafından sıklıkla verildiği belirtildi..
Ayrıca söz konusu önergenin meclise değilde kayıttan geçirilerek soru sorulduğu belirtiliyor. 


Diğer yandan söz konusu önergede adı geçen Beltaş Vakfı ve Beltaş A.Ş’nin müfettiş raporlarında sıkça yer aldığı, tüm yönetim kurulu üyelerinin istifa etmesi ve kayyum atanabileceği de defalarca belirtiliyordu. Bu üyelerin çoğu istifa ederken bazıları ise Beltaş A.Ş. bünyesinde üst düzey de istihdam edilmişti.
Haber şöyle devam ediyor:

KİM HAKLI KİM HAKSIZ
 İDDİALAR HAVADA UÇUŞUYOR..İmar Barışı’nın Beşiktaş’ta suiistimal edildiğini belirten meclis üyeleri, Beşiktaş Belediye Başkan Yardımcısı Yasemin Saral’ın rüşvet aldığını iddia ederek görevden alınmasını istedi. Dilekçede Saral’ın kaçak inşaatlara göz yumduğu, Beltaş Vakfı’na bağış adı altında aldığı paraları kendi zimmetine geçirdiği ileri sürüldü. Dedeman Otel’e yapılan kaçak kafe, Etiler Akmerkez’e yapılan kaçak spor salonu, Levent ve Beşiktaş Çarşı’da yapılan ruhsatsız çalışmalara göz yuman Saral’ın ivedilikle görevden alınması istenildi. İki sayfalık dilekçede Saral’ın kişi ve kurumlardan astronomik rakamlar talep ettiğine yer verildi.


Öte yandan karşı taraftan da böyle bir şeyin olmadığı herşeyin yasal çercevede cereyan ettiği, bu işin başka yönleri olduğu belirtiliyor.


Bu haberler üzerine Ak Merkez yöneticilerinin kaçak bir yapı yapılmadığını, izinlerin alındığını belirterek, ilgili kişilere dava açabileçeği de belediye çevrelerince dillendiriliyor. 
Ancak ne olur ne biter bilemeyiz diyorlar.


***
Bu haberler sıcağı sıcağına dururken, bu seferde yeni bir iddia ortaya atıldı. AKŞAM GAZETESİ HABERİ ŞÖYLE:
Rüşvet isyanında bir şikâyet daha…

Beşiktaş Belediyesi meclis üyelerinin, CHP’li başkan yardımcısı Yasemin Saral’ın bağış adı altında topladığı paraların kayıtlarda gözükmediği iddiasıyla ilgili verdiği önerge gündeme bomba gibi düştü. SABAH’ın önceki gün “CHP’de rüşvet isyanı” başlığıyla verdiği haberin ardından bir önerge daha verildi. Belediye meclisi üyesi Ali Bağdatlı verdiği önergede “Beşiktaş Altzeren Sokak No18, 917 ada, 87 parselde bulunan bir ve bir şirketin genel müdürlüğü olan binada kaçak yapılanma olduğunu, müdahale edilmediğini öğrendik. Bilgi edinmek istiyoruz” dedi. SABAH’a konuşan Bağdatlı “Binanın dosyasında inanılmaz bir durumla karşılaştık.


Ali Bağdatlı’nın Murat Hazinedar’ın en yakın çalışma arkadaşı olduğu ve meclis üyesi iken Takvim Gazetesi’nde “Ben taşıyıcı anneyim” diyerek haber olduğu, sosyal medyada duyuruldu. 


Bağdatlı, Sortie gece kulübü ve taşınmazlarla ilgili “Benim değil Hazinedar’ın iması yaptığı belirtiliyor.
Bağdatlı dün meclise verdiği önergede çok önemli bir iddia ortaya attı. Sadece belediyeyi değil, bir de CHPli MYK üyesini suçladı. Bağdatlıya “Şimdi kim bu MYK üyesi ismini ver” deniliyor. 


Bağdatlı haberde; Sadece burası değil, Ortaköy, Levent, Ulus ve Etiler’de çok sayıda benzer bina tadilat görmüş. Ancak hiç birisiyle ilgili bir kayıt yok ortada. Dosyaya göre 1996’dan bu yana hiç bir ekleme yapılmamış” dedi. İddiaya göre şikayete söz konusu olan binada tadilat yapılması için CHP’li bir MYK üyesi devreye girdi. İstanbul’da bazı ilçe belediyelerinden danışmanlık adı altında astronomik ücretler alan bu MYK üyesiyle ilgili de şikayet var. İsmini açıklamak istemeyen bir parti meclisi üyesi, “Partide maalesef tuz kokmuş durumda. TBMM kürsüsünde, televizyon ve gazetelerde ‘Yolsuzlukla mücadele ediyorum’ diyen İstanbul milletvekili bu MYK üyesi, kirli işlere bulaştı. Mühürlenen, tutanak tutulan bazı yerlere aracılık ediyor. Bunun için belediye başkanı ve yöneticilere baskı yapıyor. Bu vekil aynı zamanda bir belediyeden 30 bin TL danışmanlık ücreti alıyor. Belli ki iddialar ortaya çıkmasın diye dosyayı temizlemişler. Zaman zaman ikili görüşmelerimizde mevcut başkana bu konuyu anlattık. Bizi dinlemedi. Başkan Yardımcısı Saral’ın yanı sıra emrinde çalışan bazı mıntıka mühendisleri ile müdürlerin de usulsüz işlere imza attığını öğrendik. Beşiktaş Belediyesi’ni bu duruma düşürenler utansın” diye konuştu.

***

Şimdi bu haberler ve karşılıklı suçlamalar üzerine belediye yetkilileri, meclis üyeleri ve tabii CHP’nin üst düzey yöneticilerinin ne yapacağı bekleniyor. 


İlgililerin hepsi hakkında soruşturma açılacak mı, disiplin süreçleri işletilecek mi? Partiden atılmalar olacak mı? 
Ve en önemlisi, yeni meclis ve kadro kimlerden oluşacak, tertemiz bir sayfa açılacak mı?
Beşiktaş kamuoyu merak içinde izliyor. 

Sadece paylaşmak için...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Print this page
Print

GAZETECİ İSMAİL BAŞTUĞ YAZILARI

ismail baştuğ

İsmail Baştuğ kimdir? En çok okunanlarda

Güç birliğine var mısınız?.. Haber ve tanıtımlarınızı yayınlıyoruz

Gazete Beşiktaş oku-E gazete

www.besiktas.com.tr

TUMEVA BİLİŞİM-HABER YAZILIMI

TURİZM MUHABİRİ-HABER SİTESİ- TURİZMİN YENİ SOLUĞU!..

BEŞİKTAŞ MİNİ ÇOCUK ANAOKULU

ADNAN EZEN OPTİK VE LENS MERKEZİ – BEŞİKTAŞ

TÜRKİYE TURİZM HABER SİTESİ

LÖSEV

İŞTE FIRSAT1.. TÜM YAYINLARIMIZDAN YARARLANABİLİRSİNİZ!..

BİNLERCE VİDEO!.. TIKLA CANLI İZLE…

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZI YÜZBİNLER TAKİP EDİYOR!..

Gazete Beşiktaş hakkında 50790 makale
Yazılı Basın Gazete Beşiktaş'ın Kurumsal Haber Sitesidir. Sarı Basın Kartı Sahibi TGC, TSYD, AIPS, EGD Üyesi Gazetecilerce Yayınlanmaktadır.