BEŞİKTAŞ: Beşiktaş Belediyesi Lozan’ın 95.Yılını İnönü Parkı’nda kutladı

TÜRKİYE’NİN EN ESKİ HABER SİTESİ

Beşiktaş Belediyesi, Cumhuriyet tarihinin teminatı olan Lozan Barış Antlaşmasının 95.yılını İnönü Parkı’nda düzenlenen etkinlikle kutladı. Lozan Heyeti’nde yer alan kişilere saygı duruşu ve İstiklal Marşıyla başlayan program günün anlam ve önemini belirten konuşmalarla devam etti.

Etkinliğe CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, Beşiktaş Belediye Başkan Vekili Tahir Doğaç, CHP İstanbul İl Başkan Vekili Rıza Akpolat, CHP Beşiktaş İlçe Başkanı Sebahatin Öztürk, İstanbul Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkilap Tarihi Enstitüsü araştırmacı Dr. Ali Şahin ve İstanbul Arel Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi akademisyen Prof. Dr. Cüneyt Akalın konuşmacı olarak katıldı.

Lozan’ın 95. Yılının kutlandığı etkinlikte konuşan Beşiktaş Belediye Başkan Vekili Tahir Doğaç;” Lozan, askeri anlamda Kurtuluş Savaşı’yla dünyaya gösterdiğimiz başarımızın diplomatik alandaki uzantısıdır. Lozan’ın imzalanmasıyla Türkiye Cumhuriyeti’nin ilan edilmesi arasındaki kısa süreç rastlantısal değildir.
Mustafa Kemal ve arkadaşlarının 29 Ekim 1923’te Cumhuriyeti ilan etmelerinin arkasındaki en büyük güçlerden biri de 24 Temmuz 1923’tür. Onun içindir ki Lozan Antlaşmasına, benim de çok sevdiğim bir ifadeyle “Türkiye Cumhuriyeti’nin tapusu” denmektedir. Türkiye’de cumhuriyet hedef olduğu müddetçe laik hukuk devleti hedeftedir. Lozan hedefte ise Türk ulus devleti hedeftedir. Bizler Kuvay-i Milliyeciler Mustafa Kemal’in askerleri yurtseverler biz bu hedeflere geçit vermeyeceğiz. Bize Lozan’ı bu ülkeye bu toprakları bu güzelim yurdu kazandıranlara minnet ve şükran borçluyuz. Bu tapunun altında Mustafa Kemal’in imzası vardır’’ dedi.

Konuşmaların ardından katılımcılar Lozan fotoğraf sergi alanını ziyaret etti. Ardından program Beşiktaş Belediyesi Gençlik Spor Kulübü Folklar Ekibinin düzenlediği de gösteri ile son buldu.

Sadece paylaşmak için...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Print this page
Print

REKLAM
SON HABERLER

REKLAMYasal Uyarı

  • Türkiye’nin en eski haber sitesidir. Gazete Beşiktaş’ın Kurumsal Haber Sitesi olup, tüm isim hakları Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Basın Yayın Müdürlükleri, İçişleri Bakanlığı, Kültür Bakanlığı, Basın Yayın ve Valilikçe alınarak, akredite olmuş,  markalar ODTÜ, Türk Patent Enstitüsü tarafından korunmaktadır. Tüm hakları saklı olup, izinsiz kullanılamaz. (2000)
Gazete Beşiktaş hakkında 50917 makale
Yazılı Basın Gazete Beşiktaş'ın Kurumsal Haber Sitesidir. Sarı Basın Kartı Sahibi TGC, TSYD, AIPS, EGD Üyesi Gazetecilerce Yayınlanmaktadır.