TURİZM: Yerli turistler tatilini nerede geçiriyor?

Bİ TIKLA DÜNYANIN HER YERİNDE!..

tatil
tatil

Yerli turistler tatillerinin yalnızca yüzde 7.0’sini otelde geçiriyor. Tatillerinde seyahate çıkan yerli turistler, bu gezilerindeki konaklamalarının yalnızca yüzde 7.0’sini otel, pansiyon gibi tesislerde geçirirken, diğer zamanlar arkadaş, akraba evleri ve yazlıklarda geçiriliyor.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre, geçen yılın üçüncü çeyreğinde yurt içinde ikamet eden 24 milyon 804 bin kişi seyahate çıktı. Bu dönemde seyahate çıkanların bir ve daha fazla geceleme kaydı ile ülke içinde yaptıkları toplam seyahat sayısı bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 0.1 artarak 33 milyon 16 bin seyahat olarak gerçekleşti.

ARKADAŞ VE AKRABA EVİNDE KALIYOR

Bu çeyrekte seyahate çıkanlar 357 milyon 298 bin geceleme yaptı. Bu gecelemelerin yüzde 7.0’sine karşılık gelen 25 milyon 196 bin geceleme “otellerde” geçirilirken, toplam gecelemelerin yüzde 65.8’ine karşılık gelen 234 milyon 991 bin geceleme “arkadaş, akraba evinde” ve gecelemelerin yüzde 20.8’ine karşılık gelen 74 milyon 270 bin geceleme de “kendi evi” olarak belirtilen yazlıklar, yayla evleri gibi yerlerde yapıldı. TÜİK verilerinde, toplam gecelemelerin yüzde 6.4’üne karşılık gelen 22 milyon 841 bin geceleme için bir konaklama türü belirtilmedi.

GEZİ, EĞLENCE, TATİL

TÜİK verilerine göre, bu seyahatlerde ortalama geceleme sayısı 10.8 gece, seyahat başına yapılan ortalama harcama ise 540 lira oldu ve seyahate çıkanların yaptıkları seyahat harcamaları bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 16.1 artarak 17 milyar 831 milyon liraya çıktı. Bu harcamaların yüzde 88.8’ine karşılık gelen 15 milyar 832 milyon lirasını kişisel harcamalar, yüzde 11.2’sine karşılık gelen 1 milyar 998 milyon lirasını da paket tur harcamaları oluşturdu. Seyahate çıkış nedenleri arasında, “yakınları ziyaret” yüzde 62.6 ile ilk sırada yer alırken, ikinci sırada yüzde 31.3 ile “gezi, eğlence, tatil”, üçüncü sırada da yüzde 3.4 ile “sağlık” yer aldı.

SÖZCÜ

Sadece paylaşmak için...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Print this page
Print

GAZETECİ İSMAİL BAŞTUĞ YAZILARI

ismail baştuğ

İsmail Baştuğ kimdir? En çok okunanlarda

Güç birliğine var mısınız?.. Haber ve tanıtımlarınızı yayınlıyoruz

Gazete Beşiktaş oku-E gazete

www.besiktas.com.tr

TUMEVA BİLİŞİM-HABER YAZILIMI

TURİZM MUHABİRİ-HABER SİTESİ- TURİZMİN YENİ SOLUĞU!..

BEŞİKTAŞ MİNİ ÇOCUK ANAOKULU

ADNAN EZEN OPTİK VE LENS MERKEZİ – BEŞİKTAŞ

TÜRKİYE TURİZM HABER SİTESİ

LÖSEV

İŞTE FIRSAT1.. TÜM YAYINLARIMIZDAN YARARLANABİLİRSİNİZ!..

BİNLERCE VİDEO!.. TIKLA CANLI İZLE…

YOUTUBE ABONE OL!.. CANLI YAYIN TEKRARLARI DİNLE

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZI YÜZBİNLER TAKİP EDİYOR!..

Gazete Beşiktaş hakkında 50689 makale
Yazılı Basın Gazete Beşiktaş'ın Kurumsal Haber Sitesidir. Sarı Basın Kartı Sahibi TGC, TSYD, AIPS, EGD Üyesi Gazetecilerce Yayınlanmaktadır.