SAĞLIK: Mangal yanlışları

Bİ TIKLA DÜNYANIN HER YERİNDE!..

Mangal
Mangal

Mangal yaparken sağlığınızdan olmayın. Yaz geldi, mangalcılar maharetlerini sergilemek için yeşil alanlarda kendini göstermeye başladı. Ancak değme mangalcıların bile hâlâ yaptıkları bazı hatalar bulunuyor. Neresinden dönerseniz kârdır, okuyalım öğrenelim.

Alışverişten başlayalım

İyi bir mangalcı et hesabını doğru yaparak işine başlamalıdır. Yani kasaba gittiğinizde kaç kişi olduğunuzun ve bu kadar kişiye ne kadar et pişirmeniz gerektiğinin hesabını kolayca yapabilmeniz gerek. Tabii ki bu hesabı yaparken etlerin mangalda küçüleceğini de bilmeli ve alışverişinizi ona göre yapmalısınız.

Izgaranızı temizleyin

Etinizi doğru miktarda aldınız. Şimdi sıra geldi ızgaranızı temizlemeye. Izgaralarda, özellikle sık sık mangal yapıyorsanız ister istemez bazı kalıntılar kalır. Bu kalıntıları temizlemenin en iyi yolu ızgaranızı ısıtmak ve bir süre üzerini bir kapakla kapattıktan sonra alüminyum folyo ile sürterek temizlemektir. Bu şekilde kolayca temizlenmiş pırıl pırıl bir ızgaraya sahip olursunuz.

Etlerinizi iyi koruyun

Özellikle çok sıcak havalarda etinizin üzerinde çok hızlı bir şekilde bakteri üreyebilir. Bu nedenle elinizden geldiğince etinizi bekletmeden mangalınıza başlayın ve hijyene dikkat edin. Tabii ki sadece etin hijyenine değil kendi hijyeninize de dikkat etmelisiniz. Çiğ ete dokunduktan sonra ellerinizi mutlaka yıkayın ve yıkamadan sebze meyve gibi yiyeceklere dokunmayın. Yoksa tüm bakterileri diğer yiyeceklere de taşımış olursunuz.

Mangalınızı iyice kızdırın

Tam olarak ısınmamış bir mangala etlerinizi koymak yapabileceğiniz en büyük hatalardan biridir. Mangalınızı iyice ısıttıktan sonra etlerinizi atın ve üzerine bir kapak kapatın. Bu etlerin ani ısıyla daha çabuk pişmesini ve sularını koruyarak daha lezzetli olmasını sağlayacaktır. Ayrıca etlerinizin çözülmesini de beklemek zorunda değilsiniz. Çözülmemiş etler oda sıcaklığındaki etlerden çok daha güzel pişer.

Izgaranıza yağ sürmeyin

En sık yapılan hatalardan biri de etlerin yapışmaması için ızgarayı yağlamaktır. Ancak bu, yağın kömüre akması ve mangalın lezzetinin kaçmasına neden olur. Etlerinizin mangala yapışmasını önlemek istiyorsanız ızgarayı bir sebzeyle (yarım kuru soğan çok iyi iş görür) ya da bir parça etle ıslatın. Bu yağlamaktan çok daha doğru bir yöntemdir.

HÜRRİYET

Sadece paylaşmak için...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Print this page
Print

GAZETECİ İSMAİL BAŞTUĞ YAZILARI

ismail baştuğ

İsmail Baştuğ kimdir? En çok okunanlarda

Güç birliğine var mısınız?.. Haber ve tanıtımlarınızı yayınlıyoruz

Gazete Beşiktaş oku-E gazete

www.besiktas.com.tr

TUMEVA BİLİŞİM-HABER YAZILIMI

TURİZM MUHABİRİ-HABER SİTESİ- TURİZMİN YENİ SOLUĞU!..

BEŞİKTAŞ MİNİ ÇOCUK ANAOKULU

ADNAN EZEN OPTİK VE LENS MERKEZİ – BEŞİKTAŞ

TÜRKİYE TURİZM HABER SİTESİ

LÖSEV

İŞTE FIRSAT1.. TÜM YAYINLARIMIZDAN YARARLANABİLİRSİNİZ!..

BİNLERCE VİDEO!.. TIKLA CANLI İZLE…

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZI YÜZBİNLER TAKİP EDİYOR!..

Gazete Beşiktaş hakkında 50794 makale
Yazılı Basın Gazete Beşiktaş'ın Kurumsal Haber Sitesidir. Sarı Basın Kartı Sahibi TGC, TSYD, AIPS, EGD Üyesi Gazetecilerce Yayınlanmaktadır.