Almanya’daki Türkler

Bİ TIKLA DÜNYANIN HER YERİNDE!..

Almanya ya da herhangi bir Avrupa ülkesine öfkelendiğimizde aklımıza ilk gelen şey oralarda yaşayan Türklerin ekonomik güçlerini göstermeleridir. Hepimiz çok tanık olmuşuzdur “Almanya’daki Türkler bankalardaki paralarını bir çekseler Alman ekonomisi çok zora girer” muhabbetine.
Ama nedense Almanya’daki Türkler bunu hiç yapmazlar. Avrupa’daki Türklerin ekonomik güçlerini göstermeleri arzumuz hep “geyik muhabbeti” düzeyinde kalır.
Şimdi ise farklı bir durumla karşı karşıyayız. AKP Genel Başkanı Erdoğan Almanya’da yaşayan Türklerle ilgili bugüne kadar hiç kullanılmayan bir silahı devreye soktu. Dedi ki “Bu Merkel’in partisine oy vermeyin.” Yani Erdoğan Avrupa’da yaşayan ve bulundukları ülkede oy kullanma hakkına sahip olan Türklerin siyasi gücünü ortaya koymasını istedi.
Türklerin bu siyasi gücü Avrupa ülkeleri hükümetleri üzerinde bir yaptırım gücüne ulaşır mı? Avrupa’da iktidarlar çok küçük farklarla oluşuyor. Bu nedenle pek çok yerde bir oy bile önemli. Örneğin Almanya’da yaşayan Türkler oylarını belli bir siyasi partide toplamayı başarırsa Avrupa siyasetinde değişiklikler olabilir.
Ancak bana göre bu da tıpkı ekonomik güç göstermedeki gibi başarılı olmayacaktır. Almanya’daki oy kullanma hakkı olan Türkler kime oy verecektir? Sol seçmen zaten Merkel’e oy vermiyor. Merkel’e oy verenler genellikle Türkiye’de de AKP’yi destekleyen sağcılar. Erdoğan bu kitleyi mutlaka etkileyecektir ama Merkel’e oy vermeyen AKP’li Türkler gidecek başka yer bulamayacaktır ve muhtemelen seçime katılmayacaktır. Başkasına gitmeyen oy Merkel’e zarar vermez.

Sadece paylaşmak için...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Print this page
Print

GAZETECİ İSMAİL BAŞTUĞ YAZILARI

ismail baştuğ

İsmail Baştuğ kimdir? En çok okunanlarda

Güç birliğine var mısınız?.. Haber ve tanıtımlarınızı yayınlıyoruz

Gazete Beşiktaş oku-E gazete

www.besiktas.com.tr

TUMEVA BİLİŞİM-HABER YAZILIMI

TURİZM MUHABİRİ-HABER SİTESİ- TURİZMİN YENİ SOLUĞU!..

BEŞİKTAŞ MİNİ ÇOCUK ANAOKULU

ADNAN EZEN OPTİK VE LENS MERKEZİ – BEŞİKTAŞ

TÜRKİYE TURİZM HABER SİTESİ

LÖSEV

İŞTE FIRSAT1.. TÜM YAYINLARIMIZDAN YARARLANABİLİRSİNİZ!..

BİNLERCE VİDEO!.. TIKLA CANLI İZLE…

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZI YÜZBİNLER TAKİP EDİYOR!..

Gazete Beşiktaş hakkında 50794 makale
Yazılı Basın Gazete Beşiktaş'ın Kurumsal Haber Sitesidir. Sarı Basın Kartı Sahibi TGC, TSYD, AIPS, EGD Üyesi Gazetecilerce Yayınlanmaktadır.