EKONOMİ: Kredi kartında yeni dönem

Bİ TIKLA DÜNYANIN HER YERİNDE!..

kredi kartı
kredi kartı

Kredi ve banka kartı ile online alışverişte yeni dönem başlıyor. Kredi ve banka kartı ile online alışveriş yapmaya devam edebilmek için bugün onay vermeniz gerekiyor. Onay verme işlemini yapmayan müşterilerin kartları online alışverişe kapatılacak.

Kredi ve banka kartları ile online alışveriş yapan vatandaşlar için kritik tarih geldi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından alınan kararla kartların internette kullanımı 17 Ağustos 2017 tarihinde yani yarın müşteri onayına bağlanacak. Başka bir deyişle bugün onay vermediğiniz taktirde kredi ve banka kartlarınız online alışverişe kapatılacak. Kullanıcıların alışverişlerinde sıkıntı yaşamamaları için söz konusa tarihe kadar onay vermeleri gerekiyor.

Kararın uygulamaya geçmesinin ardından kredi kartları müşterilere online alışverişe kapalı olarak verilecek. Kullanıcıların onay vermesi durumunda kartlar, online alışverişte tekrar kullanılabilecek.
17 Ağustos tarihinden sonra, online alışverişe kapatılan kredi veya banka kartını açtırmak için bankanın mobil veya internet şubesinden kredi kartını online alışverişe açtırmak için başvurmak yeterli olacak.

KARARIN SEBEBİ DOLANDIRICILIK
BDDK alınan bu kararın gerekçesi olarak yaşanan dolandırıcılık olaylarını göstermişti. Kartlarını internet alışverişinde kullanmayan ancak dolandırıcıların hedefi olan ve zarara uğratılan vatandaşların sayınsında yaşanan artış nedeniyle bu kararın alındığı belirtilmişti.

Öte yandan BDDK tarafından yapılan açıklamaya göre, bankalar, müşterilerinin taleplerini SMS, çağrı merkezi, şube, mobil bankacılık gibi farklı kanallardan alacak. Kartlarını internet işlemlerinde kullanan veya kartlarından işlem yapılması yönünde önceden talimat vermiş ancak henüz kartlarını internet üzerinden alışveriş işlemine açtırmamış olan müşterilerin, 16 Ağustos günü sonuna kadar kartlarını internet işlemlerine açtırmasının önem arz ettiği vurgulandı. Açıklamada, kart hamillerinin herhangi bir mağduriyet yaşamaması için anılan tarihe kadar bankaları ile irtibata geçmesi gerektiği hatırlatıldı.

180 MİLYON 28 BİN 480 KART KULLANIMDA
Bankalararası kart merkezinde yer alan verilere göre 2017 yılı birinci döneminde Türkiye’de 59 milyon 405 bin 429 kredi kartı kullanılıyor. Kullanılan banka kartlarının sayısı ise 120 milyon 623 bin 051.

SÖZCÜ

Sadece paylaşmak için...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Print this page
Print

GAZETE BEŞİKTAŞ OKU

BİNLERCE VİDEO!.. TIKLA CANLI İZLE…

Gazete Beşiktaş hakkında 50827 makale
Yazılı Basın Gazete Beşiktaş'ın Kurumsal Haber Sitesidir. Sarı Basın Kartı Sahibi TGC, TSYD, AIPS, EGD Üyesi Gazetecilerce Yayınlanmaktadır.