TEKNOLOJİ: Facebook Watch, YouTube’a Rakip mi oluyor?

Bİ TIKLA DÜNYANIN HER YERİNDE!..

Facebook, Google’ın dünyanın en çok kullanılan video yayınlama kanalı YouTube’a rakip oluyor. Facebook, Watch adlı uygulamasını hem masaüstü, hem mobil, hem de akıllı televizyonlardan erişilebilecek bir hizmet olarak tanımlıyor.

Sosyal medya devi Facebook, Facebook Watch’ta yer alacak videoların önceden kaydedilmiş videolar olabileceği gibi canlı yayınlar şeklinde de olabileceğini duyurdu. Facebook Watch kullanıcıları kanallara abone olarak kendi izleme listelerini oluşturabilecekler. Bu noktaya kadar Watch, YouTube ile hemen hemen aynı özelliklere sahip; fakat servisin farkı topluluk derecelendirme sistemine sahip olacak olması.
Watch üzerinde kullanıcılar tıpkı Facebook canlı yayınlarında olduğu gibi videolara yorum yapabilecekler ve ifadeler bırakabilecekler. Gülme ifadesinin yoğun bir şekilde kullanıldığı videolar insanları en çok güldüren yayınlar altında kategorilendirilecek. En çok yorum alan yayınlar ise hakkında en çok konuşulan yayınlar altında listelenecek. Ayrıca arkadaşlarınızın neler seyrettiğini de görebileceksiniz.
Facebook Watch ile video seyrederken yayın hakkında yayınlanmış videoları görebilecek, yayın hakkında oluşturulmuş Facebook gruplarına katılabileceksiniz. Facebook Watch ilk olarak Amerika’da kısıtlı bir kullanıcı kitlesinin erişimine açılacak. Daha sonradan servisin daha çok kullanıcının hizmetine sunulacağı bilgisi veriliyor. Watch’ta yayınlar bu ay içinde başlıyor.
Facebook da YouTube gibi geleceğin TV platformu olma iddiasını taşıyor. Bu iddiaya yardımcı olacak yeni bir araç, Facebook Watch’un duyurusu gerçekleştirildi.
Watch, sadece Facebook’ta yayınlanan videoların keşfedildiği bir yer olmayacak. Zaten bunun için Facebook içinde bir Video sekmesi bulunuyor. Watch aslında Facebook videolarının rastgele niteliğine biraz daha düzen ve tutarlılık getirecek. Başka bir dille söylemek gerekirse, belirli bir konu veya kişi etrafındaki, bölümler hâlindeki içerikler veya düzenli programlar sergilenecek.
Facebook Watch, rakip platformlardan farklı olarak sosyal bir seç-izle deneyimi sunuyor. Örneğin programlar içerisinde seçim yapmak için arkadaşlarınızın ne izlediklerine ve önerilerine bakabilecek, sizinle benzer zevklere sahip kişileri takibe alabileceksiniz. Platform arayüz sekmelerinde “Hakkında en çok yorum yapılan programlar”, “İnsanları neler güldürüyor?”, “Arkadaşların neler izliyor?” gibi seçenekler bulunacak. Bir programı izlerken alt kısımda yorumları görebilecek ve siz de yorum yapabileceksiniz. Buna ek olarak program ile alakalı Facebook gruplarına katılabileceksiniz.

SÖZCÜ

Sadece paylaşmak için...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Print this page
Print

GAZETECİ İSMAİL BAŞTUĞ YAZILARI

ismail baştuğ

İsmail Baştuğ kimdir? En çok okunanlarda

Güç birliğine var mısınız?.. Haber ve tanıtımlarınızı yayınlıyoruz

Gazete Beşiktaş oku-E gazete

www.besiktas.com.tr

TUMEVA BİLİŞİM-HABER YAZILIMI

TURİZM MUHABİRİ-HABER SİTESİ- TURİZMİN YENİ SOLUĞU!..

BEŞİKTAŞ MİNİ ÇOCUK ANAOKULU

ADNAN EZEN OPTİK VE LENS MERKEZİ – BEŞİKTAŞ

TÜRKİYE TURİZM HABER SİTESİ

LÖSEV

İŞTE FIRSAT1.. TÜM YAYINLARIMIZDAN YARARLANABİLİRSİNİZ!..

BİNLERCE VİDEO!.. TIKLA CANLI İZLE…

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZI YÜZBİNLER TAKİP EDİYOR!..

Gazete Beşiktaş hakkında 50791 makale
Yazılı Basın Gazete Beşiktaş'ın Kurumsal Haber Sitesidir. Sarı Basın Kartı Sahibi TGC, TSYD, AIPS, EGD Üyesi Gazetecilerce Yayınlanmaktadır.