DÜNYA: Vizesiz özel turistik bölge

Bİ TIKLA DÜNYANIN HER YERİNDE!..

Vizesiz özel turistik bölge
Vizesiz özel turistik bölge

Suudi Arabistan’dan şaşırtan proje… Hayata geçirilecek olan yeni projede kadın-erkek birlikte denize girebilecek. Riyad yönetimi, para kazanmak ve turistleri bölgeye çekebilmek için Kızıldeniz sahilinde yarı özerk “vizesiz özel turistik bölge” kuracağını açıkladı. 2030 Vizyonu olarak adlandırılan reform kapsamında planlanan projede kadın ve erkekler birlikte denize girip tatil yapabilecek.

Suudi Arabistan, para kazanmak için yeni ve şaşırtıcı bir hamle yaptı. Riyad yönetimi, Kızıldeniz sahilinde yarı özerk “vizesiz özel turistik bölge” kurmayı planladığını duyurdu. Planlanan turistik bölgede, kadınlara uygulanan peçe takma zorunluluğu, erkek ve kadınları ayrı ayrı yerde bulunmaları gibi kısıtlamaların kaldırılacağı tahmin ediliyor.

TÜM AYRICALIKLAR RESMEN AÇIKLANMADI
Kızıldeniz’deki özel bölgede, Maldiv Adaları’ndaki gibi dalgıçlık tesisleri, doğal park ve lüks oteller kurulması planlanıyor. Suudi Arabistan Turizm Komisyonu, henüz bu bölgedeki turistlere verilebilecek tüm ayrıcalıkları resmen açıklamadı. Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu, proje için gerekli sermayeyi sağlayacağını açıkladı ve yarı özerk bölgede uluslararası standartlardaki yasaların uygulanacağını bildirdi.
Fonun idaresi Veliaht Prens Muhammed Bin Salman’da. Salman, Haziran ayında babası Kral Salman’ın veliahtı ilan edilmişti. Prens Salman, ülke ekonomisini petrol gelirlerine bağımlı olmaktan çıkarmak üzere başlatılan reform girişimlerinin idaresinden de sorumlu. 2030 Vizyonu olarak adlandırılan reformlarda turizm önemli bir yer kaplıyor. Bu çerçevede, Kızıldeniz projesinden 15 milyar dolarlık gelir elde edilmesi ve 35 bin kişiye istihdam sağlanması umuluyor.
Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu, Six Flags eğlence parklarının ana hissedarlarından, bu nedenle de bu ülkede de kısa bir süre sonra eğlence parkı kurulması bekleniyor. Kızıldeniz, 200 kilometrelik kıyı alanını kapsayacak.

SÖZCÜ

Sadece paylaşmak için...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Print this page
Print

GAZETE BEŞİKTAŞ OKU

BİNLERCE VİDEO!.. TIKLA CANLI İZLE…

Gazete Beşiktaş hakkında 50827 makale
Yazılı Basın Gazete Beşiktaş'ın Kurumsal Haber Sitesidir. Sarı Basın Kartı Sahibi TGC, TSYD, AIPS, EGD Üyesi Gazetecilerce Yayınlanmaktadır.