BEŞİKTAŞ: Anıtın temeli atıldı!

TÜRKİYE’NİN EN ESKİ HABER SİTESİ

Beşiktaş Belediyesi, 15 Temmuz Şehitleri
Beşiktaş Belediyesi, 15 Temmuz Şehitleri

Beşiktaş Belediyesi, 15 Temmuz Şehitleri için Ortaköy’de anıt temeli attı. Efsane futbolcular 15 Temmuz Şehitleri anısına Beşiktaş’ta bir araya geldi.

Beşiktaş Belediyesi, 15 Temmuz şehitleri anısına Ortaköy’de yaptıracağı ve üzerinde 249 şehidin isimlerinin yer alacağı ’15 Temmuz Demokrasi Anıtı’nın temeli düzenlenen törenle atıldı. Anıtın temelini atan Başkan Hazinedar; “Anıtın, yüksekliği bir tarafta İstanbul Fethi’nin tarihi olan 1453 yılına atıf olacak şekilde 14 metre 53 santimetre, diğer tarafta ise Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun tarihi olan 1923’e atıf olacak şekilde 19 metre 23 santimetre olarak yapılacak” dedi.

Beşiktaş Ortabayır Sokak’ta inşa edilecek olan 15 Temmuz Demokrasi Anıtı’nın temel atma törenine Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar ile Beşiktaş’ın mahalle muhtarları, belediye meclis üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Törende konuşan Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar, 15 Temmuz darbe girişiminin birinci yıldönümünde 249 şehide Allah’tan rahmet diledi. 15 Temmuz’da Türkiye’ye karşı yapılan hain saldırının gayri milli ve dışarıdan olduğunun bilinmesinin zorunluluğuna dikkat çeken Hazinedar, “Hep birlikte el ele vererek devletimizi ele geçirmeye, diz çöktürmeye çalışan FETÖ terör örgütüne ve herkese karşı mücadele etmek zorundayız. Bu nedenle Beşiktaş’ta, bu demokrasi destanını unutturmamak için 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ne hakim olan bu noktada eşsiz bir anıt yapmaya karar verdik” diye konuştu.

“249 ŞEHİDİN ADI OLACAK”
Açılışının önümüzdeki 29 Ekim’de yapılacağı bilgisi paylaşan Başkan Hazinedar, inşa edilecek 15 Temmuz Demokrasi Anıtı’nın fiziki özellikleriyle ilgili şunları söyledi: “Heykel formunun altındaki mermer kaidenin üç yüzünde 15 Temmuz şehitlerinin adları yer alacak. Anıtın, yüksekliği bir tarafta İstanbul Fethi’nin tarihi olan 1453 yılına atıf olacak şekilde 14 metre 53 santimetre, diğer tarafta ise Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun tarihi olan 1923’e atıf olacak şekilde 19 metre 23 santimetre olarak yapılacak. Heykelde bulunacak olan iki el, insanoğlunun topraktan gökyüzüne yükselen uhrevi yolculuğunu bizlere hatırlatacak”

Edilen duaların ardından Başkan Hazinedar kurdeleyi keserek, kaidesinin konulacağı yere anıtın temeli atıldı.

Bir diğer etkinlikte ise Beşiktaş Belediyesi ve Ortaköy Spor Kulübü tarafından Beşiktaş’taki Levent Spor Tesisleri’nde, 15 Temmuz darbe girişiminin yıl dönümü nedeniyle bir futbol müsabakası düzenlendi. Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar’ın evsahipliğinde düzenlenen etkinliğe, aralarında Rıdvan Dilmen, Oğuz Çetin, Tanju Çolak, Ogün Temizkanoğlu ve Turhan Sofuoğlu gibi isimlerin olduğu eski milli futbolcular ve eski hakem Ahmet Çakar ile 15 Temmuz şehidi Batuhan Ergin’in ailesinin yanı sıra CHP ve AK Parti Beşiktaş İlçe Başkanları ile davetliler katıldı.


Sadece paylaşmak için...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Print this page
Print

REKLAM
SON HABERLER

REKLAMYasal Uyarı

  • Türkiye’nin en eski haber sitesidir. Gazete Beşiktaş’ın Kurumsal Haber Sitesi olup, tüm isim hakları Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Basın Yayın Müdürlükleri, İçişleri Bakanlığı, Kültür Bakanlığı, Basın Yayın ve Valilikçe alınarak, akredite olmuş,  markalar ODTÜ, Türk Patent Enstitüsü tarafından korunmaktadır. Tüm hakları saklı olup, izinsiz kullanılamaz. (2000)
Gazete Beşiktaş hakkında 50902 makale
Yazılı Basın Gazete Beşiktaş'ın Kurumsal Haber Sitesidir. Sarı Basın Kartı Sahibi TGC, TSYD, AIPS, EGD Üyesi Gazetecilerce Yayınlanmaktadır.