SİYASET: Adalet Yürüyüşü 16’ıncı gününde

TÜRKİYE’NİN EN ESKİ HABER SİTESİ

kemal
kemal

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun önderlik ettiği ‘Adalet Yürüyüşü’nde 16’ıncı güne gelindi. Kortej geceyi Sakarya Hendek Nuriye Mahallesi’nde kurulan kamp alanında geçirdi. 16. gün yürüyüşü; Kılıçdaroğlu’nun, Şehit Emniyet Müdürü Gaffar Okan’ın kabrini ziyaret etmesinin ardından yaptığı açıklamanın ardından başladı. Bugünkü yürüyüşe Gülriz Sururi, Zeynep Oral gibi sanat ve edebiyat dünyasının önemli isimleri de destek veriyor.

15 Haziran Perşembe günü Ankara Güvenpark’tan yola çıkan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu öncülüğündeki adalet korteji, on altıncı gününde de İstanbul’a doğru yürüyüşüne devam ediyor. Kortej on altıncı günde Hendek’ten CHP lideri Kılıçdaroğlu kısa açıklamasının ardından saat 08:30 sıralarında yola çıktı.

Sözcü Gazetesi’nden edinilen bilgilere göre, tarihi yürüyüşten notlar:

11:00 Yürüyüşe katılan isimlerden CHP Aydın milletvekili Hüseyin Yıldız, kalp spazmı geçirdi. Yıldız ambulansla Sakarya Eğitim Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı.

09:20 – Kortej Sakarya girişinde vatandaşların büyük ilgisiyle karşılandı. Sakaryalılar yürüyüşe katılanlara su, ayran ve kuruyemiş ikram etti.

09:10 Ünlü sanatçı Gülriz Sururi de korteje dahil oldu. Sözcü’ye konuşan Gülriz Sururi “Ben adaletsiz bir ülkede yaşamaktan çok yoruldum 15 senedir. Ve seyirci kalmaktan da çok yoruldum.
Eğitim çok çok önemli. Birden bire geriye döndük. Hatta Osmanlı’ya da dönmedik de Arabistan’a döndük. Ve Türkçemizden her şey atılıyor. Böyle bir şeye nasıl izin verilebiliyor? Çünkü kanun yok çünkü hukuk yok. Bütün bunlara ‘dur’ dememiz lazım. Buraya katılmasaydım vicdanıma cevap veremezdim. Ülkenin genelinde, insanlarda çok ciddi bir vicdanzılık var. Dinimiz diyor mi ‘vicdanlı ol’ ama bu yok… Buna son vermek için çok ciddi bir başlangıç olduğunu düşünüyorum. İstanbul’da bu yürüyüş bitmeyecek. Demokrasinin gelmesi için ne gerekiyorsa yapacağız” diye konuştu.

09:00 -Adalet korteji Sakarya girişinde bir grup BBP’li tarafından karşılandı. Kortejin ön kısmında bulunan CHP İstanbul milletvekili Gürsel Tekin’in yanına gelen bir grup vatandaş “Bizler rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu’nun yol arkadaşlarıyız. BBP yönetimi destek vermiyor ama BBP örgütü olarak biz Adalet Yürüyüşü’ne destek veriyoruz” dediler. Yaklaşık 20 kişiden oluşan grup daha sonra korteje dahil oldu.

‘TERÖRÜ DEĞİL, HUZURU VE ADALETİ İSTİYORUZ’
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ‘Adalet Yürüyüşü’ nün 16’ncı gününde önce Sakarya’nın Hendek İlçesi Nuriye Mahallesi’nde bulunan mola yerinden ayrılarak Hendek’te şehit emniyet müdürü Gaffar Okkan’ın mezarını ziyaret etti. Kemal Kılıçdaroğlu dua okuyarak şehit emniyet müdürünün mezarına çiçek bıraktı. Daha sonra yürüyüşün yapılacağı alana geçen Kılıçdaroğlu açıklamada bulundu. Kılıçdaroğlu yürüyüşün 16’ıncı gününde yollarına inançla, kararlılıkla devam edeceklerini belirterek, ‘Bugün Adalet Yürüyüşü’müzün 16’ıncı günü. Yolumuza yine inançla, kararlılıkla devam edeceğiz. Bugünkü basın toplantısını şehit aileleriyle birlikte yapıyoruz. Sabah Gaffar Okkan’ın mezarlığını ziyaret ettik. Gaffar Okkan Diyarbakır’da terörün en yoğun olduğu dönemde görev yapan emniyet müdürümüz. Terörle mücadele konusunda Gaffar Okkan’ın kararlılığı sadece Diyarbakır’da değil, Türkiye’nin her köşesinde takdir toplamıştır. Terörle mücadelede halkın desteğini almak halkla terörü ayırmak konusunda halkın verdiği mücadele, izlediği yol ve yöntem gerçekten son derece değerlidir. Bütün emniyet teşilatının da Gaffar Okkan’ı örnek olarak almasını yürekten isterim. Teröristler tarafından öldürüldüğünde bütün Diyarbakır yas tuttu. Öldüğü gün Uğur Mumcu’nun yine bir teröre kurban gittiği gündür. Diyarbakırlıların büyük bir kısmı çocuklarına Gaffar Okkan öldükten sonra onun ismini vermiştir, kendisini rahmet ve şükranla anıyoruz. Allah rahmet eylesin diyoruz, Gaffar Okkan’ı unutmayacağız’ dedi. Terörün hala can yaktığını söyleyen Kılıçdaroğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: ‘Terörden çok çektik, acı çektik, analar ağlamasın diye zaman zaman söylemlerde bulunduk. Zaman zaman şiirler okuyup türküler yaktık ama önleme konusunda önemli adımlar atamadık. Terör hala can yakıyor, özellikle terörle mücadele konusunda emin olun son derece samimiyiz ve her sefer her ortamda dile getiririm derim ki, terörle mücadele konusunda bizden ne istiyorsunuz siz? Biz size her türlü desteği vermeye hazırız. Biz terörü istemiyoruz, kendi topraklarımızda huzuru ve adaleti istiyoruz’ Kılıçdaroğlu’nın açıklamasının ardından yürüyüşe geçildi.

08:30 – Kılıçdaroğlu’nun kısa açıklamasının ardından kortej yürüyüşe geçti.

07:30 – CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Diyarbakır Emniyet Müdürü’yken 2001 yılında şehit edilen Gaffar Okan’ın Hendek’teki mezarını ziyaret etti.

Sadece paylaşmak için...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Print this page
Print

REKLAM
SON HABERLER

REKLAMYasal Uyarı

  • Türkiye’nin en eski haber sitesidir. Gazete Beşiktaş’ın Kurumsal Haber Sitesi olup, tüm isim hakları Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Basın Yayın Müdürlükleri, İçişleri Bakanlığı, Kültür Bakanlığı, Basın Yayın ve Valilikçe alınarak, akredite olmuş,  markalar ODTÜ, Türk Patent Enstitüsü tarafından korunmaktadır. Tüm hakları saklı olup, izinsiz kullanılamaz. (2000)
Gazete Beşiktaş hakkında 50904 makale
Yazılı Basın Gazete Beşiktaş'ın Kurumsal Haber Sitesidir. Sarı Basın Kartı Sahibi TGC, TSYD, AIPS, EGD Üyesi Gazetecilerce Yayınlanmaktadır.