DÜNYA: “Milyonlarca kişi ölebilir”

Bİ TIKLA DÜNYANIN HER YERİNDE!..

"Milyonlarca kişi ölebilir"
"Milyonlarca kişi ölebilir"

Japonya’dan tarihi hamle! En büyük savaş gemisi, USS Carl Vinson’ın yanına gidiyor. 249 metre uzunluğundaki dev gemi Izumo, Yokosuka Limanı’ndan ayrılıp okyanusa açılarak 1945’ten günümüze ilk kez savunma dışı askeri adımını attı. Izumo’nun Kore Yarımadası açıklarında tatbikat yapan ABD uçak gemisi USS Carl Vinson’ı koruyacağı bildiriliyor. Dünya medyası amfibik hücumbotlar da taşıyabilen gemiyi adım adım takip etti, Japon televizyonları helikopter çekimleriyle Izumo’nun askeri üsten ayrılışını ekrana getirdi. ABD Başkanı Trump, Kuzey Kore’ye açılacak bir savaşta milyonlarca insanın ölebileceği uyarısını yaptı.

Kore Yarımadası’nda tansiyonun zirveye çıktığı günlerde Japonya’dan tarihi bir hamle geldi. Ülkenin en büyük savaş gemisi Izumo, Yokosuka Üssü’nden ayrılarak okyanusa açıldı.
II. Dünya Savaşı’nın mağluplarından Japonya, anayasa gereği 1945’ten bu yana ülke savunması dışında askeri adım atmıyordu. Yasaların iki yıl önce esnetilmesiyle, ilk defa en büyük savaş gemisi savunma dışı askeri misyon göreviyle yola çıktı.
Dokuz helikopter taşıyabilen Izumo, halen Kore açıklarında bulunan USS Carl Vinson uçak gemisi ve diğer savaş gemilerine katılacak. BBC, Japon gemisinin USS Carl Vinson’ı korumakla görevlendirildiğini bildiriyor. Tokyo’daki BBC muhabiri Rupert Wingfield-Hayes, Japon donanmasının gururu Izumo’nun ülkenin diğer gemilerinden açık ara daha büyük olduğunu aktarıyor.
Dünya medyası 249 metre uzunluğundaki Izumo’yu adım adım takip etti, Japon televizyonları helikopter çekimleriyle savaş gemisini ekrana getirdi.
ABD’nin savaş gemileri dışında USS Michigan isimli nükleer denizaltısı da ateş çemberinde. Güney Kore, ABD taarruz filosunun tatbikata başladığını Cumartesi günü resmen açıklamıştı.
Kore Yarımadası’nda Nisan ayı başından bu yana gerilim hiç düşmedi. ABD’nin USS Carl Vinson’ın başını çektiği filoyu bölgeye gönderdiğini duyurmasıyla taraflar nükleer savaşın eşiğine geldi.
Kuzey Kore son bir ayda iki kez başarısız füze denemesi gerçekleştirdi. Son olarak Cumartesi gününün ilk saatlerinde fırlatılan balistik füze, 35 kilometre gidip havada infilak etti. Pyongyang ayrıca, yeni füzelerini de askeri geçit töreninde görücüye çıkardı.
Pyongyang yönetimi, CNN International’a yaptığı açıklamada nükleer silah testlerinin durmayacağını açıkça ilan etti. Kuzey Kore ayrıca USS Carl Vinson ve diğer savaş gemilerini batırmakla tehdit etti.
Washington ise, Kim Jong-un’u hem ekonomik yaptırımlar hem de müttefiki Çin’in üstünden sıkıştırmayı hedefliyor. Krizin başlangıcından bu yana Çin’i baskı yapan ABD, henüz sonuç alamasa da muhtemel bir savaştan da çekiniyor.
ABD Başkanı Donald Trump, bugün yaptığı açıklamada soruna uluslararası bir çözüm için çaba gösteren Çin lideri Xi Jinping’i bir kez daha övdü. Bir savaş çıktığında milyonlarca kişinin ölebileceği uyarısını yapan Trump, Kim Jong-un’u çok uyanık bulduğunu da söyledi.
Trump, son füze denemesinin ardından Twitter hesabından “Kuzey Kore bugün fırlattığı başarısız füze ile Çin’in ve onun saygın devlet başkanının arzusuna saygısızlık etmiştir” diye yazmıştı.
Japonya anayasasına göre, ülkede fiili olarak silahlı kuvvetler bulunmuyor. Ülke, 2015 yılında müttefiklerine yardım etmesinin önünü açan bir değişiklik yapmıştı. Bu değişikliğe göre,
– Japonya, müttefiklerinin silahlarını ve ekipmanlarını koruyabilecek.
– Japonya’nın güvenliğine ‘önemli etkisi’ olan durumlarda bulunan müttefiklere lojistik destek verilebilecek.
– Japonya ABD’ye yönelen Kuzey Kore füzelerini düşürebilecek.
– Gemiciliğe yönelik engellerin Japonya’nın varlığını tehdit etmesi durumunda aktif çatışma bölgeleri dahil olmak üzere mayın temizleme gibi faaliyetler yürütülebilecek.
‘Her ne olacaksa olsun…’
Amerikan Üssü’nün bulunduğu Yokota’da yaşayan Japonlar endişeli. Euronews’e konuşan bir bölge sakini, “Yalnızca Allah biliyor. Sakince düşünülmesi lazım. İlk hedef alınan yerin Yokota olacağını biliyor muyuz? Ben şüpheliyim. Bununla ilgili haberleri izliyorum, açıkçası sinirleniyorum da” dedi.
Bir başkası ise “Olamaz, imkansız. Bu durumdan kaçmamızın imkanı yok. Biz Japonlar, ‘Her ne olacaksa olsun’ düşüncesindeyiz. Amerikan Üssüne yakın oturan vatandaşlar da öyleler. Bundan dolayı ne bir sığınağımız, ne bir barınağımız ya da ona benzer bir yerimiz var” diye konuştu.
Kuzey Kore krizi, ABD’nin Nisan ayı başında USS Carl Vinson uçak gemisi ve diğer savaş gemilerinin Kore Yarımadası’na gideceğini ilan etmesiyle zirve yaptı. Taraflar birbirlerine savaş tehditleri savururken, Kuzey Kore peş peşe güç gösterilerine girişti. 15 Nisan’daki Güneşin Günü kutlamalarında yeni füzeler görücüye çıktı, ordunun kuruluşunun 85’inci yıldönümünde ise ordunun tümü sahne aldı.
Aynı günlerde taarruz filosunun Avustralya açıklarında olduğu, ABD yönetiminin tüm dünyayı ters köşeye yatırdığı ortaya çıktı. Peşinden filo, gerçekten Kore açıklarına doğru ilerlemeye başladı.
ABD’li istihbarat uzmanları, Kuzey Kore’ye bir askeri operasyonun büyük riskler taşıdığını söylüyor. Aniden füze ya da nükleer tesislerin vurulması, tek başına Kuzey Kore’nin tüm kapasitesini imha etmeye yetmiyor. Böyle bir hamle, Kuzey Kore lideri Kim’in Güney Kore veya Japonya’ya saldırmasına yol açabilir.
Füze teknolojileri uzmanı ve 38 North adlı sitenin yöneticisi John Schilling’e göre, Kuzey Kore’nin sınıra yığılı 21 binden fazla top ve füze rampası bulunuyor. Söz konusu silahlar, Güney Kore’nin başkenti Seul ve çevresinde yaşayan 25 milyon kişiyi tehdit ediyor. Güney Kore’nin kalabalık başkenti, sınırın yalnızca 56 kilometre uzağında.
Pyongyang’ın bini aşkın balistik füzesi, Güney Kore ve Japonya’nın yanı sıra Pasifik Okyanusu’nun ortasındaki Amerikan üslerini vurabilir.
Henüz füzelere nükleer başlık takıldığına dair bir kanıt yok. Ancak iki bin kilometre menzilli Nodong füzeleri savaş başlıklarına bir tonluk patlayıcı alabiliyor.
Pyongyang yönetimi, son aylarda peş peşe füze denemeleri gerçekleştirdi ve füzelerden bazıları Japon Denizi’ne düştü. 6 Mart’ta aynı anda fırlatılan dört balistik füze denize düşmeden önce yaklaşık bin kilometre uçmuştu. Söz konusu denemeden saatler sonra ABD Güney Kore’ye füze savunma sistemi THAAD’ı yerleştirmişti. Sistem, birkaç gün içinde operasyonel hale gelecek.
Kuzey Kore, son nükleer denemesini geçtiğimiz yıl 9 Eylül tarihinde yaptı. Birleşmiş Milletler kararları, Pyongyang yönetiminin füze ya da nükleer test gerçekleştirmesini yasaklıyor.

Sadece paylaşmak için...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Print this page
Print

GAZETECİ İSMAİL BAŞTUĞ YAZILARI

ismail baştuğ

İsmail Baştuğ kimdir? En çok okunanlarda

Güç birliğine var mısınız?.. Haber ve tanıtımlarınızı yayınlıyoruz

Gazete Beşiktaş oku-E gazete

www.besiktas.com.tr

TUMEVA BİLİŞİM-HABER YAZILIMI

TURİZM MUHABİRİ-HABER SİTESİ- TURİZMİN YENİ SOLUĞU!..

BEŞİKTAŞ MİNİ ÇOCUK ANAOKULU

ADNAN EZEN OPTİK VE LENS MERKEZİ – BEŞİKTAŞ

TÜRKİYE TURİZM HABER SİTESİ

LÖSEV

İŞTE FIRSAT1.. TÜM YAYINLARIMIZDAN YARARLANABİLİRSİNİZ!..

BİNLERCE VİDEO!.. TIKLA CANLI İZLE…

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZI YÜZBİNLER TAKİP EDİYOR!..

Gazete Beşiktaş hakkında 50794 makale
Yazılı Basın Gazete Beşiktaş'ın Kurumsal Haber Sitesidir. Sarı Basın Kartı Sahibi TGC, TSYD, AIPS, EGD Üyesi Gazetecilerce Yayınlanmaktadır.