GÜNDEM: Bu zamana kadar en çarpıcı anket

Bİ TIKLA DÜNYANIN HER YERİNDE!..

Bu zamana kadar en çarpıcı anket
Bu zamana kadar en çarpıcı anket

Referanduma sayılı günler kala son anket çalışması elimize ulaştı. ARGETUS şirketi 3 farklı anketle seçmenin nabzını yokladı. ‘Evet’ diyenlerin sayısı arttı. Referandumda ‘Hayır’ diyeceğini açıklayan Saadet Partisi’nin seçmeninin tercihi ise çok çarpıcı. İşte dikkat çekici anket çalışmasının detayları.

ARGETUS Araştırma Şirketi, 16 Nisan’da gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanlığı Sistemi referandumu için 3 farklı araştırmayla nabız tuttu. ‘Evet’ rüzgarı çok net hissediliyor. ‘Hayır’ oyu verecek bazı seçmenlerle birlikte kararsızlar da fikrini değiştirdi. Saadet Partisi’yle ilgili çok dikkat çeken rakamlar var. Parti tarafını açıklasa da muhafazakar kesim partisini dinlemeyim ‘Evet’ diyeceklerini açıkladılar.

İlk araştırma 02-06 Şubat’ta 26 ilde 2 bin 560 kişiyle, (CATI-Bilgisayar Destekli Telefon) gerçekleştirildi. İkinci araştırma, 13-18 Şubat tarihlerinde 26 ilde 3 bin 200 kişiyle yüz yüze görüşme, üçüncü araştırma ise 03-08 Mart’ta, 26 ilde, 2 bin 144 kişiyle (CATI-Bilgisayar Destekli Telefon) görüşülerek yapıldı. ARGETUS’un Şubat-Mart 2017 araştırmalarına göre “Hayır” cephesi zayıflarken “Evet” oyları yükseliyor. Anket sonuçlarını değerlendiren Argetus Danışmanı Erol Erdoğan’a göre “Hayır” cephesinin anayasal değişikliğe ilişkin argümanları eskidi, buna karşın “Evet” cephesi, değişimi maddeler üzerinden anlatarak seçmeni ikna edici bir dil kullanıyor. Erdoğan’a, göre ilk aylarda “Hayır” cephesi algı olarak baskın gözükürken artık şartlar “Evet” lehinde.

EVET OYLARINDA DÜZENLİ ARTIŞLAR GÖRÜLÜYOR

‘Cumhurbaşkanlığı sistemine geçiş konusundaki yaklaşımınızı belirtir misiniz?’ sorusuna seçmenlerin verdikleri yanıtlar arasında “EVET, DESTEKLİYORUM” tercihi, %53 ile %56 aralığında değişim gösteriyor. “HAYIR, DESTEKLEMİYORUM” tercihine yönelik kanaatler ise %47 ile %44 bandında sıkışmış durumda. “HENÜZ KARAR VERMEDİM” veya “YANITSIZ” ya da “SANDIĞA GİTMEYECEĞİM” şeklinde cevap veren seçmen kitlesinin oranı, 16 Nisan yaklaştıkça azalıyor.

AK PARTİLİ ve MHP’Lİ SEÇMEN, CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİNE İKNA OLMUŞLAR

01 Kasım 2015 tarihli milletvekili seçimindeki kanaatlere göre Cumhurbaşkanlığı sistemine geçiş için yapılacak referandumdaki tercihlerin partilere göre dağılımına bakıldığında, TBMM’de grubu bulunan CHP ve HDP’li seçmenin “HAYIR” cephesinin ana gövdesini oluşturdukları görülüyor. CHP’li seçmen, %87 ile %90 aralığında “HAYIR” kanaatine sahip. HDP’li seçmenin ise %81 ile %84 aralığında “HAYIR” kanaatine sahip olduğu görülüyor. HDP’li kararsız seçmenlerin bir kısmı “EVET” tercihine yakın gözüküyor.

SAADET’İN ‘SEÇMENİM HAYIR VERECEK’ YALANI

Seçmenlerinin %54 ile %60 arasında hayır tercihi vereceklerini ifade eden diğer partilerin (özellikle Saadet Partisi) seçmenleri arasında yer alan ve milliyetçi-dindar-muhafazakâr kimliğe sahip kişilerin ise daha çok “EVET” tercihine yöneldikleri görülüyor.

EVET DİYEN SAYISI SEÇİM YAKLAŞTIKÇA ARTIYOR

“EVET” cephesinin ana gövdesini oluşturan AK Parti ile MHP seçmenlerinin ise seçim günü yaklaştıkça “EVET” tercihinden yana kanaatlerini beyan ettikleri görülüyor. AK Partili seçmenin %84 ile %92 aralığında “EVET” kanaatini benimsedikleri anlaşılıyor. AK Partili seçmenler arasında Cumhurbaşkanlığı Sistemine karşı çıkanların azalarak %2-3’lere kadar düştüğü görülüyor. Kaynak: Vatan

Sadece paylaşmak için...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Print this page
Print

GAZETECİ İSMAİL BAŞTUĞ YAZILARI

ismail baştuğ

İsmail Baştuğ kimdir? En çok okunanlarda

Güç birliğine var mısınız?.. Haber ve tanıtımlarınızı yayınlıyoruz

Gazete Beşiktaş oku-E gazete

www.besiktas.com.tr

TUMEVA BİLİŞİM-HABER YAZILIMI

TURİZM MUHABİRİ-HABER SİTESİ- TURİZMİN YENİ SOLUĞU!..

BEŞİKTAŞ MİNİ ÇOCUK ANAOKULU

ADNAN EZEN OPTİK VE LENS MERKEZİ – BEŞİKTAŞ

TÜRKİYE TURİZM HABER SİTESİ

LÖSEV

İŞTE FIRSAT1.. TÜM YAYINLARIMIZDAN YARARLANABİLİRSİNİZ!..

BİNLERCE VİDEO!.. TIKLA CANLI İZLE…

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZI YÜZBİNLER TAKİP EDİYOR!..

Gazete Beşiktaş hakkında 50794 makale
Yazılı Basın Gazete Beşiktaş'ın Kurumsal Haber Sitesidir. Sarı Basın Kartı Sahibi TGC, TSYD, AIPS, EGD Üyesi Gazetecilerce Yayınlanmaktadır.