TEKNOLOJİ: IBM Kuantum bilgisayarı adım adım yaklaşıyor

TÜRKİYE’NİN EN ESKİ HABER SİTESİ

Alışılageldik bilgisayar sistemlerinden çok farklı olan kuantum bilgisayarlarına bir adım daha yaklaştık. IBM Kuantum Bilgisayarı artık bulutta.

IBM Q adı verilen yeni kuantum bilgisayar servisi artık IBM’in Watson gibi diğer bulut tabanlı ürünleriyle birlikte çalışacak. IBM kuantum bilgisayarı hali hazırda günümüzün geleneksel bilgisayarlarıyla çözülemeyen problemleri çözmeye yardımcı olacak.
IBM Kuantum Bilgisayarı başta olmak üzere kuantum bilgisayarların gerçekten kullanışlı hale gelebilmesine daha uzun yıllar var. Bu bilgisayarları programlayabilmek için kuantum fiziği alanında uzman olmak gerekiyor. Ancak bu IBM’e engel teşkil etmiyor. IBM Kuantum Bilgisayarı ilk defa ar-ge laboratuvarlarından dışarı adım atıp, ticari bir bulut hizmetine destek olmaya başlıyor.
Kuantum bilgisayarlar veri işlenmesi alanında inanılmaz bir potansiyel vadediyor. Geleneksel bilgisayarlar verilerin 1 ve 0 olarak tanımlandığı bir sistem kullanırken kuantum bilgisayarlarda verinin aynı anda iki farklı durumda temsil edilmesini sağlayan “süperpozisyon” adlı bir kavramı kullanıyor.
 
IBM başlangıçta geliştiricilere 5 qubit’lik bir sisteme erişim imkanı sunacak. Daha sonra bunun 50 qubit’e kadar çıkarılması planlanıyor. Geliştiriciler, sadece çok özel koşullar altında çalışabilen kuantum bilgisayarlarının gücüne bulut üzerinden erişecekler. IBM’in kuantum bilgisayarları şirketin New York’taki araştırma merkezinde bulunuyor.
IBM kuantum bilgisayarları ilaç geliştirme, lojistik, finans, güvenlik ve yapay zeka alanlarında kullanmaya odaklanmış. Kuantum sistemleri molekül yapılarının incelenmesinden tedarik zinciri optimizasyonuna kadar birçok farklı alanda kullanılabilme potansiyeline sahip.

Kaynak: CNN Türk

Sadece paylaşmak için...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Print this page
Print

REKLAM
SON HABERLER

REKLAMYasal Uyarı

  • Türkiye’nin en eski haber sitesidir. Gazete Beşiktaş’ın Kurumsal Haber Sitesi olup, tüm isim hakları Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Basın Yayın Müdürlükleri, İçişleri Bakanlığı, Kültür Bakanlığı, Basın Yayın ve Valilikçe alınarak, akredite olmuş,  markalar ODTÜ, Türk Patent Enstitüsü tarafından korunmaktadır. Tüm hakları saklı olup, izinsiz kullanılamaz. (2000)
Gazete Beşiktaş hakkında 50904 makale
Yazılı Basın Gazete Beşiktaş'ın Kurumsal Haber Sitesidir. Sarı Basın Kartı Sahibi TGC, TSYD, AIPS, EGD Üyesi Gazetecilerce Yayınlanmaktadır.