OTOMOBİL: Fransız Peugeot-Citroen, Opel’i satın aldı

TÜRKİYE’NİN EN ESKİ HABER SİTESİ

Fransa’nın en büyük otomotiv üreticisi PSA Peugeot-Citroen, ABD’li otomotiv şirketi General Motors’un Opel’i de kapsayan Avrupa birimini 2.2 milyar euroya satın aldı.
PSA, satın almanın ardından Renault’u geçerek, Volkswagen’in ardından Avrupa’nın en büyük ikinci otomotiv şirketi haline geldi.
Anlaşmayla birlikte, PSA Peugeot-Citroen, GM’nin Avrupa’da toplam işçi sayısı 40 bini bulan 12 fabrikasını devralacak.
GM’nin Avrupa birimi 1999’dan bu yana kâr elde etmiyordu. PSA Group, kâra geçebilmek için tasarrufa gidileceği açıklamasını yaptı.
PSA, 2016’ya kadar her yıl 1,7 milyar euro tasarruf hedefliyor.
Kesintilerin büyük kısmının 2020’ye kadar yapılması bekleniyor.
Satış, Opel’in Avrupa’fdaki en büyük üretim merkezlerinden birisi olan İngiltere’deki Opel-Vauxhall’da da işten çıkarmalar olabileceğine dair endişeleri de beraberinde getirdi.
PSA CEO’su Carlos Tavares “Desteğimizle birlikte Opel/Vauxhall satışlarının gözle görüşür şekilde hız kazanacağına inanıyoruz. Bunu yaparken GM’nin Opel/Vauxhall çalışanlarına verdiği sözlere de saygı göstereceğiz” dedi.
General Motors, 1862’de Almanya’da kurulan Opel’in hisselerinin tamamını 1931’de satın almıştı.

Kaynak :BBC Türkçe

Sadece paylaşmak için...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Print this page
Print

REKLAM
SON HABERLER

REKLAMYasal Uyarı

  • Türkiye’nin en eski haber sitesidir. Gazete Beşiktaş’ın Kurumsal Haber Sitesi olup, tüm isim hakları Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Basın Yayın Müdürlükleri, İçişleri Bakanlığı, Kültür Bakanlığı, Basın Yayın ve Valilikçe alınarak, akredite olmuş,  markalar ODTÜ, Türk Patent Enstitüsü tarafından korunmaktadır. Tüm hakları saklı olup, izinsiz kullanılamaz. (2000)
Gazete Beşiktaş hakkında 50904 makale
Yazılı Basın Gazete Beşiktaş'ın Kurumsal Haber Sitesidir. Sarı Basın Kartı Sahibi TGC, TSYD, AIPS, EGD Üyesi Gazetecilerce Yayınlanmaktadır.