DÜNYA: Cenevre’de ‘gündem’ tamam

Bİ TIKLA DÜNYANIN HER YERİNDE!..

Cenevre'de 'gündem' tamam

Suriye iç savaşına siyasi çözüm bulma girişimleri devam ediyor. 23 Şubat-3 Mart arasında gerçekleşen Cenevre müzakerelerinden sonra tarafların, 14-15 Mart’ta Kazakistan’ın başkenti Astana’da ateşkesi görüşmesi planlanıyor. Mart’ın sonunda rejim ve muhalifler yeniden Cenevre’ye dönecek.

Suriye’de 6 yıldır süren iç savaşa siyasi çözüm bulma girişimleri devam ediyor. Cenevre’deki müzakerelerden sonra gözler Astana’ya döndü. Kazakistan Dışişleri Bakanı Kayrat Abdrahmanov, 14-15 Mart’ta Suriye konulu bir toplantı düzenleyeceklerini açıkladı.

Suriye’de 30 Aralık 2016’dan beri yürürlükte olan ateşkesi sağlamlaştırmaya yönelik toplantıdan sonra tarafların yeniden Cenevre’ye dönmesi bekleniyor.

Astana’da daha önce Suriye konulu üç toplantı düzenlenmişti. Rejim ve muhalifler bu toplantıların sadece 2’sine katılmıştı. Diğer toplantı ise garantör ülkeler; Rusya, Türkiye ve İran’ın katılımıyla gerçekleştirilmişti. Astana’dan çıkan en önemli sonuç 23-24 Ocak’taki Astana 1 sonuç bildirgesinde yer alan “üçlü denetim mekanizması” oldu. Bu mekanizma kapsamında, ateşkesi izlemek ve ihlalleri tespit etmek için üç garantör ülkenin temsilcilerinden oluşan komisyonların oluşturulması öngörülmüştü.

23 Şubat’ta başlayan ve 3 Mart’ta sona eren Cenevre müzakerelerinde sonuç açısından somut bir ilerleme kat edilmese de bu yolda önemli bir engel aşılmış görülüyor. Zira taraflar, en tartışmalı konulardan biri olan ‘gündem’ meselesinde önemli ölçüde uzlaşmıştı.

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura Cuma akşamı bir açıklama yapmış, Gündemin ana maddeleri olan yönetim, Anayasa ve seçimin yanı sıra rejimin isteği doğrultusunda ‘terörle mücadele’ maddesinin de eklendiğini teyit etmişti. De Mistura bir sonraki müzakere turunda bu dört dosyanın paralel bir şekilde ele alınacağını ifade etmişti.

De Mistura ayrıca Astana ve Cenevre’nin birbirlerini tamamladığının altını çizmiş ve Astana’nın Cenevre başarısı için önemli olduğuna dikkat çekmişti. Cenevre’deki müzakerelerin mart ayının sonunda kaldığı yerden devam edeceğini belirtmişti. De Mistura bu turun tarihini New York’a yapacağı ziyaret ve oradaki BM Güvenlik Konseyi’ne vereceği bilgilendirmeden sonra açıklayacağını söylemişti. Ancak tahminler, 20 Mart’ı gösteriyor. Kaynak: Milliyet

Sadece paylaşmak için...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Print this page
Print

GAZETECİ İSMAİL BAŞTUĞ YAZILARI

ismail baştuğ

İsmail Baştuğ kimdir? En çok okunanlarda

Güç birliğine var mısınız?.. Haber ve tanıtımlarınızı yayınlıyoruz

Gazete Beşiktaş oku-E gazete

www.besiktas.com.tr

TUMEVA BİLİŞİM-HABER YAZILIMI

TURİZM MUHABİRİ-HABER SİTESİ- TURİZMİN YENİ SOLUĞU!..

BEŞİKTAŞ MİNİ ÇOCUK ANAOKULU

ADNAN EZEN OPTİK VE LENS MERKEZİ – BEŞİKTAŞ

TÜRKİYE TURİZM HABER SİTESİ

LÖSEV

İŞTE FIRSAT1.. TÜM YAYINLARIMIZDAN YARARLANABİLİRSİNİZ!..

BİNLERCE VİDEO!.. TIKLA CANLI İZLE…

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZI YÜZBİNLER TAKİP EDİYOR!..

Gazete Beşiktaş hakkında 50791 makale
Yazılı Basın Gazete Beşiktaş'ın Kurumsal Haber Sitesidir. Sarı Basın Kartı Sahibi TGC, TSYD, AIPS, EGD Üyesi Gazetecilerce Yayınlanmaktadır.