DÜNYA: Polonya Devleti satın aldı

Bİ TIKLA DÜNYANIN HER YERİNDE!..

Polonya Devleti satın aldı
Polonya Devleti satın aldı

Polonya devleti, bünyesinde Leonardo da Vinci tablolarını da barındıran dünyanın en önemli sanat koleksiyonlarından birini satın aldı. 100 milyon euro (yaklaşık 371 milyon lira) gibi değerinin çok altında bir rakama satın alınan koleksiyon, yaklaşık 86 bin parçadan oluşan ve Polonya’nın Krakow şehrinde tutulan Czartoryski Koleksiyonu’nda, da Vinci’nin “Lady with an Ermine” tablosu ve Rembrandt’ın eserleri de bulunuyor. BBC’nin haberine göre; Czartoryski Vakfı’na ait koleksiyonun tahmini değeri yaklaşık 2 milyar euro (yaklaşık 7 milyar 430 milyon lira) …

Vakıf Başkanı Prens Karol Czartoryski ile satın alma anlaşmasına imza atan Polonya Kültür Bakanı Yardımcısı Piotr Glinski, “niyetlerinin sanat eserlerinin bakımlarının düzgün bir şekilde yapılmasını ve Polonya dışına çıkarılmamasını sağlamak olduğunu” söyledi.

SATIŞTAN ÇOK BAĞIŞ!

Polonya’nın en köklü ailelerinden birine mensup olan Prens Karol Czartoryski (76), “Temel olarak her zaman Polonya halkına hizmet etmek isteyen atalarımın izinden gidiyorum” dedi. Czartoryski, “Kendimi bağış yapmış gibi hissediyorum” şeklinde konuştu.

Polonya devleti ile Czartoryski Vakfı arasında yürütülen görüşmeler ciddi problemlere de sahne oldu. Bu ay başında görüşmelere başlandığı açıklandığında, vakfın yönetim kurulu, yönetmeliğe göre bu hamlenin yasa dışı olduğunu savundu ve geçen hafta da görevlerinden istifa etti

Polonya devletine geçen koleksiyon, yaklaşık 200 yılı aşkın bir süre önce Prenses Izabela Czartoryska tarafından kuruldu.

Bazıları Polonya krallarına ait 250 bini aşkın tarihi el yazması ve belgeyi bünyesinde barındıran koleksiyonda, Rembrandt, Renoir, Dürer ve da Vinci gibi ressamların çok değerli eserleri de bulunuyor.

PRENS CZARTORYSKİ’NİN TÜRKİYE İLE DE BAĞLANTISI VAR

Prens Karol Czartoryski’nin Türkiye ile de yakın bağları bulunuyor. İstanbul’daki Polonezköy, Czartoryski’nin büyük babası Adam tarafından 1842 yılında kuruldu.

Aile, evlilikler yoluyla Fransa, Avusturya ve İspanya’ya da yayılmış. Annesi İspanya Kralı’nın oğlu ile evlendiği için Karol Czartoryski, İspanya Kraliyet Ailesi’ne mensup; İspanya Kralı Juan Carlos’un birinci derece kuzeni.

Geçen yıl Türkiye’ye de gelen Prens Adam Karol Czartoryski, ailesinin tarihini Türk medyasına anlatmıştı.

Kaynak: MİLLİYET

Sadece paylaşmak için...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Print this page
Print

GAZETECİ İSMAİL BAŞTUĞ YAZILARI

ismail baştuğ

İsmail Baştuğ kimdir? En çok okunanlarda

Güç birliğine var mısınız?.. Haber ve tanıtımlarınızı yayınlıyoruz

Gazete Beşiktaş oku-E gazete

www.besiktas.com.tr

TUMEVA BİLİŞİM-HABER YAZILIMI

TURİZM MUHABİRİ-HABER SİTESİ- TURİZMİN YENİ SOLUĞU!..

BEŞİKTAŞ MİNİ ÇOCUK ANAOKULU

ADNAN EZEN OPTİK VE LENS MERKEZİ – BEŞİKTAŞ

TÜRKİYE TURİZM HABER SİTESİ

LÖSEV

İŞTE FIRSAT1.. TÜM YAYINLARIMIZDAN YARARLANABİLİRSİNİZ!..

BİNLERCE VİDEO!.. TIKLA CANLI İZLE…

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZI YÜZBİNLER TAKİP EDİYOR!..

Gazete Beşiktaş hakkında 50794 makale
Yazılı Basın Gazete Beşiktaş'ın Kurumsal Haber Sitesidir. Sarı Basın Kartı Sahibi TGC, TSYD, AIPS, EGD Üyesi Gazetecilerce Yayınlanmaktadır.