DÜNYA: Güney Kore’de işler karışıyor

Bİ TIKLA DÜNYANIN HER YERİNDE!..

Güney Kore'de işler karışıyor

Güney Kore’de binlerce sanatçının Seul yönetimiyle görüş ayrılıkları yaşadığı için kara listeye alındığı iddiası soruşturuluyor. Güney Kore’de Devlet Başkanı Park Geun-hye’nin yetkilerinin elinden alınmasına yol açan yolsuzluk ve siyasi nüfuz skandalıyla ilgili soruşturma kapsamında Güney Kore’nin Paris Büyükelçisi Mo Chul-min mahkemeye çağrıldı.

Savcılar, Park’ın 2013 ve 2014’de eğitim ve kültürden sorumlu eski sekreteri Mo’yu, Park yönetimiyle siyasi görüş ayrılığı yaşadığı ve hükümete destek vermeyi kabul etmediği öne sürülen 9 bin sanatçının “kara listeye” alındığı yönündeki iddiaları soruşturmak üzere ifade vermeye çağırdı.

Muhalif milletvekillerinde Do Jong-hwan, ülkede 2014’de meydana gelen ve 300’den fazla kişinin hayatını kaybetmesine neden olan feribot faciasıyla ilgili hükümeti eleştiren bildiriye imza atan, devlet başkanlığı ve belediye seçimlerinde muhalefeti destekleyen sanatçıların söz konusu kara listede yer aldığını söyledi.

Güney Kore eski Kültür, Spor ve Turizm Bakanı Yoo Jinryong de yakın zamanda katıldığı bir radyo röportajında, 2014’de görevi bırakana kadar söz konusu kara listenin Mo veya bir başka devlet başkanı sekreteri tarafından bakanlığa ulaştırıldığını ifade etti.

İhtiyar Delikanlı (Oldboy) filmiyle Cannes Film Festivali’nde “Büyük Ödül”e layık görülen, ülkenin tanınmış yönetmenlerinden Park Chan-wook’un da listedeki isimler arasında olduğu öğrenildi. Ülkede sanatçılar son yıllarda film ve belgesellere uygulanan sansürden şikayet ediyordu.

Yolsuzluk soruşturmasıyla ilgili dün eski Sağlık Bakanı Moon Hyung-pyo, Samsung iştiraki iki şirketin tartışmalı birleşme anlaşmasını desteklemesi için Ulusal Emeklilik Hizmetleri Kurumuna baskı yaptığı gerekçesiyle gözaltına alınmıştı.

Park, hükümette resmi görevi olmayan yakın dostu Choi Soon-sil’in yöneticisi olduğu vakıflar aracılığıyla ülkenin büyük holdinglerinden yüklü bağışlar toplamak ve bunun karşılığında bağışçılara siyasi menfaat sağlamakla suçlanıyor.

Güney Kore Parlamentosu, ülkede patlak veren Choi skandalının ardından 9 Aralık’ta Devlet Başkanı Park Geun-hye hakkında soruşturma açılmasına karar vermiş ve Park’ın yetkileri geçici olarak Başbakan Hwang Kyo-ahn’a devredilmişti.

Mahkeme Park’ın aleyhine karar verirse Aralık 2017’de yapılması planlanan seçim için yeni tarih belirlenmesi gerekecek. Yasa gereğince, genel seçimlerin devlet başkanının istifa etmesinden veya görevden alınmasından sonraki 60 gün içinde yapılması gerekiyor.

Kaynak: MİLLİYET

Sadece paylaşmak için...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Print this page
Print

GAZETECİ İSMAİL BAŞTUĞ YAZILARI

ismail baştuğ

İsmail Baştuğ kimdir? En çok okunanlarda

Güç birliğine var mısınız?.. Haber ve tanıtımlarınızı yayınlıyoruz

Gazete Beşiktaş oku-E gazete

www.besiktas.com.tr

TUMEVA BİLİŞİM-HABER YAZILIMI

TURİZM MUHABİRİ-HABER SİTESİ- TURİZMİN YENİ SOLUĞU!..

BEŞİKTAŞ MİNİ ÇOCUK ANAOKULU

ADNAN EZEN OPTİK VE LENS MERKEZİ – BEŞİKTAŞ

TÜRKİYE TURİZM HABER SİTESİ

LÖSEV

İŞTE FIRSAT1.. TÜM YAYINLARIMIZDAN YARARLANABİLİRSİNİZ!..

BİNLERCE VİDEO!.. TIKLA CANLI İZLE…

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZI YÜZBİNLER TAKİP EDİYOR!..

Gazete Beşiktaş hakkında 50794 makale
Yazılı Basın Gazete Beşiktaş'ın Kurumsal Haber Sitesidir. Sarı Basın Kartı Sahibi TGC, TSYD, AIPS, EGD Üyesi Gazetecilerce Yayınlanmaktadır.