İklim değişikliğini önlemek için kaynak

Bİ TIKLA DÜNYANIN HER YERİNDE!..

Yazar Celal Toprak Yazıları
Yazar Celal Toprak Yazıları

İklim değişikliği ya da küresel ısınma dünyanın son dönemde karşılaştığı savaşlardan sonraki en büyük felaket…
Önce Paris ardından da Fas’ta bu konuda yapılan zirveler bu felaketin dünyayı götürebileceği tehlikelere dikkat çekildi.
Uzmanların yaptığı tespitlere göre bu tehlikeye karşı merkezi hükümetlerin yapacağı çok şey olduğunu ortaya koydu.
Ancak yerel yönetimlere de iklim değişikliği ile ilgili önemli sorumluluklar yüklendi.
Ekonomi Gazetecileri Derneği’nin (EGD) 16 Eylül 2015 tarihinde İstanbul Sanayi Odası Odakule Meclis Toplantı Salonu’nda düzenlediği toplantıda Şile Belediye Başkanı Can Tabakoğlu bu sorumlulukların bilinci ile hareket ettiklerinin altını çizdi.
Şile’de son dönemde atılan adımlar Can Tabakoğlu’nun sözlemde değil eylemde de bu doğrultular çabalar içinde olduğunu gösterdi.
Şile artık İstanbul’a en yakın bir doğal tarım merkezi haline geliyor. Ve Şile turizmden enerjiye eko sistemle uyumlu adımlar atıyor.
Turizmi yeşile göre şekillendiren Şile İstanbul gibi bir metropolün nefes alacağın bir belde haline geliyor.
Küresel Isınma Kurultayı’nın kitap haline getirilen bölümünde Başkan Tabakoğlu’nun bu konuya ilişkin önemli mesajları yer alıyor.
125 sayfadan oluşan ve iklim değişikliğine karşı rehber niteliği taşıyan kitabın tanıtım toplantısına bir başka belediye başkanı katıldı.
Başkan seçilmeden önce iklim değişikliği konusunda önemli çalışmalar imza atan bu karbon emisyonu konusunda kurulmuş tek sivil toplum örgütünü kuran Beşiktaş Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Hazinedar bu çevreci buluşmada önemli noktalara dikkat çekti.
Önce toplumda çevreye dair duyarlılığın yaratılmasının önemine değindi ve şu saptamaları yaptı…
l Ben bir Karadenizli olarak çevre davalarında gönüllü avukatlık yaptım. Ortak karar alma, çözüme ulaşma için çalıştım, işin hep ortak akıl tarafında oldum.
l Doğanın herkese gerekli olduğunu vurguladım. Politik alana taşımadan çevre meselesini anlatan bir duruş ortaya koydum.
l Karadeniz’deki davaların çoğunu kazandık. Buradaki bu birikimi kurumsallaştıralım diye Türkiye’nin ilk uluslararası akreditasyonlara sahip Karbon Emisyonu Düşürme ve Kontrol Derneği’ni kurduk.
l İklim değişikliğiyle mücadelenin çok değerli bir süreç… Bu sürecin iyi yönetilmemesi halinde bunun insan varlığına yönelik en tehdit olacağını herkes kabul ediyor.
l Bu alana daha fazla kaynak aktarılmalı, her şeyin bütçesinin yüzde 10’u buraya ayrılmalı, yeni bir KDV çıkarılmalı ve sisteme sokulmalı.
l Dernek olarak, karbon emisyonu bilincine yönelik bir çalışma başlatıyoruz. Onun öncesinde halkın bilgi düzeyini ölçmek amacıyla bir çalışma gerçekleştireceğiz.
l Türkiye’de HES süreçlerini iyi yönetebilseydik, politize etmeseydik, doğru diyaloglar kurabilseydik birçok yanlış yapılmayacaktı.
Beşiktaş gibi Türkiye’nin entelektüel sermayesinin önemli merkezlerinden birinin belediye başkanı bunları söylüyor.
O zaman iklim değişikliği için toplumun önderleri daha çok şey yapmalı.
İklim değişikliği varsa, sel var, kuraklık var yoksulluk var… İklim değişikliği ile mücadele bayrağı yükseltilirse zenginlik var refah var. Dünya ile yönetilirse herkese yetecek kaynaklara sahip. Bunu dikkate alsak yeterli…

Sadece paylaşmak için...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Print this page
Print

GAZETECİ İSMAİL BAŞTUĞ YAZILARI

ismail baştuğ

İsmail Baştuğ kimdir? En çok okunanlarda

Güç birliğine var mısınız?.. Haber ve tanıtımlarınızı yayınlıyoruz

Gazete Beşiktaş oku-E gazete

www.besiktas.com.tr

TUMEVA BİLİŞİM-HABER YAZILIMI

TURİZM MUHABİRİ-HABER SİTESİ- TURİZMİN YENİ SOLUĞU!..

BEŞİKTAŞ MİNİ ÇOCUK ANAOKULU

ADNAN EZEN OPTİK VE LENS MERKEZİ – BEŞİKTAŞ

TÜRKİYE TURİZM HABER SİTESİ

LÖSEV

İŞTE FIRSAT1.. TÜM YAYINLARIMIZDAN YARARLANABİLİRSİNİZ!..

BİNLERCE VİDEO!.. TIKLA CANLI İZLE…

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZI YÜZBİNLER TAKİP EDİYOR!..

Gazete Beşiktaş hakkında 50794 makale
Yazılı Basın Gazete Beşiktaş'ın Kurumsal Haber Sitesidir. Sarı Basın Kartı Sahibi TGC, TSYD, AIPS, EGD Üyesi Gazetecilerce Yayınlanmaktadır.