KÜLTÜR: Scope Miami Art Show’da bir Türk Galerisi

TÜRKİYE’NİN EN ESKİ HABER SİTESİ

Scope Miami Art Show
Scope Miami Art Show

Miami’de yapılacak olan dünyanın 57 şehrinden 120 galerinin katıldığı Scope Miami Art Show’da Türkiye’den tek bir galeri yer alıyor. Milliyet Gazetesi’nden edinilen bilgiye göre, 16 yıldır İstanbul’da hizmet veren Çağla Cabaoğlu Gallery, İstanbul’un kültür katmanlarından yola çıkarak şehirden ilham alan multidisipliner eserlerin bir arada olduğu 9x3m büyüklüğündeki duvar kolajı enstalasyonunu 29 Kasım- 4 Aralık 2016 tarihleri arasında Scope Miami fuarında izleyiciye sunuyor.
“İstanbul’un Nadire Kabineleri” konsepti aynı zamanda kültürlerin diyaloğu ve geçişliliği üzerine bir önerme. Fenikelilerin ticaret yolu üzerinden İstanbul’a, Akdeniz’e, Güney Amerika’ya taşınan nesneler, çok uzun zaman önce ortaklıkları keşfeden, farklılıklarla diyaloğu imleyen bir sürecin de göstergeleri oldu.
Rönesans’ın keşfetme dürtüsü ile ortaya çıkan “Nadire Kabineleri”, önce farklı, şaşırtıcı, aykırı olanı bir araya getirdi. Sonra ortaya koyduğu eklektik yapıyı koleksiyondan müze fikrine kadar homojen bir dünya içinde yeniden sundu.
“Nadire Kabineleri”, merakın, araştırmanın, bilgiyi çoğaltmanın, prestijin, yeni bakış açılarının sembolü. Kişisel evrenin simgesel aktarımı olduğu kadar insanlık kültürüne ve birikimine ait olanın dönüşümü.
Daha önce Çin’de Shanghai Çağdaş Sanat Fuarı’nda “Hayat Ağacı” konseptiyle, kültürlerin birlikteliğine, Doğu’dan ve Batı’dan beslenen Anadolu kültürünün farklı yaratım biçimlerine ve çağdaş sanat pratiklerinin beslenme kaynaklarına dikkat çeken Çağla Cabaoğlu ART Gallery, “Nadire Kabineleri” konsepti ile farklı yaratımların bir araya geliş olasılıklarını yeniden gündeme getirerek bu kez bu kavram üzerinden düzenlenmiş 42 sanatçının eserinden oluşan tek bir enstalasyonu standında sergiliyor.
Farklı kuşaklardan ve disiplinlerden 42 sanatçının katılımı ile gerçekleşen proje, sanatçıların temsili üzerinden aynı zamanda Türkiye’de elli yıllık sanatsal üretimine de dikkat çekiyor.
Enstalasyonda eserleri yer alan sanatçılar:
Barış Sarıbaş, bedri baykam, Bubi, Beyza Boynudelik, Ebru Duruman, Ekrem Kahraman, Ekrem Yalçındağ, Emir Uras, Ergin İnan, Ertuğrul Ateş, Evren Erol, Fatmagül Karadeniz, Fulya Asyalı, Gökhan Avcıoğlu, Gökhan Deniz, Gülce Yelken, Gülveli Kaya, Güneş Çınar, Günseli Kato, Hakan Çınar, Halil Akdeniz, Hasan Cem Araptarlı , Hüsamettin Koçan, Hüseyin Arda, Kerem Ağralı, Kurt Bullend, Levent Morgök, Nadide Akdeniz, Nalan Kilimci, Necip Baykara, Murat Germen, Olgu Ülkenciler, Onay Akbaş, Ozan Türkkan, Rengin Altınalmaz, Rüchan Şahinoğlu, Serpil Kapar, Seydi Murat Koç, Şira Oflaz, Varol Topaç, Yiğit Yazıcı,Yusuf Taktak.
Kaynak: MİLLİYET

Sadece paylaşmak için...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Print this page
Print

REKLAM
SON HABERLER

REKLAMYasal Uyarı

  • Türkiye’nin en eski haber sitesidir. Gazete Beşiktaş’ın Kurumsal Haber Sitesi olup, tüm isim hakları Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Basın Yayın Müdürlükleri, İçişleri Bakanlığı, Kültür Bakanlığı, Basın Yayın ve Valilikçe alınarak, akredite olmuş,  markalar ODTÜ, Türk Patent Enstitüsü tarafından korunmaktadır. Tüm hakları saklı olup, izinsiz kullanılamaz. (2000)
Gazete Beşiktaş hakkında 50902 makale
Yazılı Basın Gazete Beşiktaş'ın Kurumsal Haber Sitesidir. Sarı Basın Kartı Sahibi TGC, TSYD, AIPS, EGD Üyesi Gazetecilerce Yayınlanmaktadır.