DÜNYA: Güney Kore’de halk caddeleri doldurdu

TÜRKİYE’NİN EN ESKİ HABER SİTESİ

Güney Kore protesto

Güney Kore’de Cumhurbaşkanı’nın istifasını isteyenlerin sayısı artıyor. Ülkede beş haftadır devam eden protestolara bugün katılanların sayısı neredeyse bir milyona ulaştı.
Sözcü Gazetesi’nden edinilen bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Park Geun-hye’ın resmi bir görevi olmayan eski dostu Choi Soon-sil’e önemli devlet işleri hakkında karar vermeden önce danışmasının ortaya çıkmasıyla ülke tarihinde son yılların en büyük skandalı patlak vermişti.
Choi, Park ile ilişkisini kullanarak iş adamlarını bazı vakıflara bağış yapmaya zorlamakla suçlanıyor.

Cumhurbaşkanı Park Geun-hye
Cumhurbaşkanı Park Geun-hye

1.5 MİLYONA ULAŞACAK
Protestoyu organize eden ekip Başkent Seul’de sokağa 800 bin insanın çıktığını ve gecenin sonuna kadar bu sayınını 1.5 milyonu bulacağını ifade ettiler.
Ülkenin başka kentlerinde yapılan protestolara da 500 bin civarında kişinin katılması bekleniyor.
Güney Kore protesto
Güney Kore protesto

Güney Kore medyasında yer alan haberlere göre 25 bin polis gösteriler için görevlendirildi. Ülkede 1980’lerde demokrasi yanlısı yapılan protestolardan bu yana en geniş katılımlı halk hareketi olduğu belirtiliyor. Geçen ay savcıya ifade vermeye giden Choi basına yaptığı açıklamada, “Lütfen beni affedin. Üzgünüm. Cezası ölüm olan bir günah işledim” demişti.
“Gölge başkan” olarak nitelenen Choi daha önce hakkındaki gelir elde etme suçlamalarını reddetmiş ve ifade vermek için Almanya’dan ülkesine geri dönmüştü. Siyasi uzmanlar son skandalın halihazırda yükselen işsizlik, yavaşlayan ekonomik büyüme ve Kuzey Kore ile gerginleşen ilişkiler nedeniyle popülaritesi azalan Park’ın 2017’de yapılacak başkanlık seçiminde işini zorlaştırdığı yorumunu yapıyor.
Kaynak: SÖZCÜ

Sadece paylaşmak için...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Print this page
Print

REKLAM
SON HABERLER

REKLAMYasal Uyarı

  • Türkiye’nin en eski haber sitesidir. Gazete Beşiktaş’ın Kurumsal Haber Sitesi olup, tüm isim hakları Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Basın Yayın Müdürlükleri, İçişleri Bakanlığı, Kültür Bakanlığı, Basın Yayın ve Valilikçe alınarak, akredite olmuş,  markalar ODTÜ, Türk Patent Enstitüsü tarafından korunmaktadır. Tüm hakları saklı olup, izinsiz kullanılamaz. (2000)
Gazete Beşiktaş hakkında 50904 makale
Yazılı Basın Gazete Beşiktaş'ın Kurumsal Haber Sitesidir. Sarı Basın Kartı Sahibi TGC, TSYD, AIPS, EGD Üyesi Gazetecilerce Yayınlanmaktadır.